×

Acil Aydınlatma Tasarım Kılavuzu Yazı Dizisi-5Acil Aydınlatma Tasarım Kılavuzu

Yazı Dizisi-5


Mustafa Gedik 

9. ACİL AYDINLATMA ÜRÜN UYGUNLUĞU VE SERTİFİKASYON
 
Acil durum aydınlatma armatürleri ilgili standartlara  göre tasarlanarak imalatı yapılmalıdır.   Acil aydınlatma ilgili EN 60598-2-22 standartına,  armatürü oluşturan kont­rol donanımının  EN 61347-2-7, EN61347-2-13 , LED modül lerin  EN 62031, EN 61547 standartlarına, bataryaların EN 61951-1 standardına göre tasarlanarak , imalatı ve testleri yapılmış olmalıdır.
 
Bu standartlar, acil durum armatürleri ve ilgili tüm bileşenleri için güvenlik ve performans kriterlerini kapsamasının yanında; kaçış yollarında kullanılan acil durum aydınlatma armatürlerinin yangın geciktirici olması (850°C kızaran tel /kızgın tel testine uygunluk), beyan IP koruma sınıfında ol­duğunun doğrulanması, ürünün beyan lümen çıkış değerlerini yine beyan süre boyunca sağlayabildiği, acil kaçış armatürlerinin sembol ve homojen aydınlatma uygunluğu gibi birçok gerekli özellikleri sağladığını da test eder ve doğrular. 
 
10. ACİL DURUM AYDINLATMA ARMATÜRLERİ
 
Tüm acil aydınlatma ve acil yönlendirme armatürleri, ürün işlevselliği güvenlik standardı EN 60598-2-22 gerekliliklerine uygun olmalıdır. Acil aydınlatma armatürlerinde beyan edilen acil aydınlatma seviyesi değerinin yüzde 50’si 5 saniye içinde, tamamı ise 60 saniye içinde sağlanmalı ve beyan süresi boyunca bu değerin altına düşmemelidir.

10.1. Kaçış yolu ve açık alanlar için acil aydınlatma armatürleri
 
Kaçış yolları ve açık alanların acil durumlarda aydınlatılması için tasarlanmış, normal lens (açık alanlar için) ve koridor lens (kaçış yolları için) uygulamalı armatürlerdir. Duvara, tavana veya asma tavana monte edilerek kullanılabilirler.
10.2. Geniş alan ve yüksek riskli çalışma alanı için acil aydınlatma armatürleri
 
Geniş alanların ve yüksek riskli alanların acil durumlarda ihtiyaç duyduğu yüksek lümen çıkışına sahip armatürlerdir. Duvara, tavana veya asma tavana monte edilerek kullanılabilirler. 

10.3. Acil aydınlatma armatürleri için fotometrik veri (ışık dağılım eğrisi) ve ürün yerleşim bilgisi tabloları

Acil aydınlatma armatürleri kataloglarında, fotometrik veriler ve ürün yerleşim tabloları yer almalıdır. Burada sunulan değerler ayrıca ölçülmüş ve tasarım programlarında uygulanarak elde edilmiş olmalıdır. Bu bilgiler acil aydınlatma armatürlerinin seçimi, ihtiyaç duyulan ürün sayısının belirlenmesi ve yerleşimi konusunda çok işe yaramaktadır.

Ayrıca acil aydınlatma uygulayıcıları, üreticinin sağlayacağı acil aydınlatma armatürlerinin “*.ldt ve *.ies” ışık ölçüm verilerini aydınlatma tasarım programlarında kullanarak da tasarımlarını gerçekleştirebilir.

Ürün yerleşim tabloları, projedeki uygulanacak tavan yüksekliği ve uygulama alanına göre; duvar veya kapıdan ilk armatüre kadar olan mesafeyi ve ardından sonraki armatürler arasındaki aşılmaması gereken mesafeyi gösterir. Tablolarda açık alan ve kaçış yolu aydınlatmasının her ikisi için de uygulama bilgileri sunulmuştur.
 
Örnek Tablo: LED  3W (...) model armatüre ait ürün yerleşim bilgisi
Örnek Tablo: LED 3W  (...) model armatüre ait ışık dağılım eğrisi

Çalışma modları


Bundan sonraki bölümde " 11. ACİL AYDINLATMA UYGULAMALARI "  anlatılacaktır. 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt