×

Acil Aydınlatma Tasarım Kılavuzu Yazı Dizisi-7Acil Aydınlatma Tasarım Kılavuzu

Yazı Dizisi-7


Mustafa Gedik 


12. ACİL AYDINLATMA KİTLERİ

Acil aydınlatma kiti, genel aydınlatma amacıyla kullanılan LED, floresan, halojen gibi ışık kaynaklarına kombine olarak bağlanarak, elektrik kesintisi durumunda sahip olduğu batarya devresi yardımı ile ortamın yeterli seviyede aydınlatılmasını sağlayan elektronik devredir. Anahtarlanmayan hat üzerinden beslenmelidir. Elektrik kesintisini kendi besleme uçlarından izler. Herhangi bir elektrik kesintisinde paniği önleyerek ortamın en kısa sürede tahliyesi için gerekli aydınlatmayı sağlar.
 
12.1. LED acil aydınlatma kiti

LED lambaların acil durumda aydınlatmasını sağlayan elektronik devredir. LED kaynaklı aydınlatma armatürlerinin kullanımı her geçen gün büyük bir ivme ile artmaktadır. Beş A, bu konuda LED floresan, LED downlight, LED spot, LED panel ve şerit LED ürünleri için müşteri odaklı özel çözümler sunabilmektedir.
 

12.2. Floresan acil aydınlatma kiti

Floresan lambaların acil durumda aydınlatmasını sağlayan elektronik devredir. Üreticiler, dört pinli T8, T5, PLL ve PLC tip floresan lambalara ait her güce uygun acil aydınlatma kit çözümleri sunmaktadır.
 

12.3. Halojen acil aydınlatma kiti

12 V sabit gerilimle çalışan, halojen ve LED lambaların acil durumda aydınlatmasını sağlayan elektronik devredir.

Acil lümen faktörü (BLF, EBLF)

Acil lümen faktörü ya da acil balast lümen faktörü, acil aydınlatma kitinin acil durumda LED, floresan, halojen gibi ışık kaynaklarına aktardığı ışık seviyesinin, ışık kaynağının normal çalışmadaki ışık seviyesine oranıdır. Kataloglarda yüzde (%) olarak ifade edilir. Kataloglarda sunulan bu oranlar dikkate alınarak, acil kit uygulaması yapılacak olan aydınlatma armatürlerinden, acil durumda alınacak ışık seviyesi hesaplanarak tasarımlarda kullanılır.

LED, floresan veya bazı düşük gerilimli halojen lambalar için yapılan acil aydınlatma kitleri devreye girdiği zaman, lambayı normal aydınlatma seviyesinde değil, daha düşük olan acil aydınlatma seviyesinde yakar. Amaç binadan tahliye imkânı sağlayacak aydınlatmayı, standartlarda belirtilen aydınlatma düzeyine göre yapmak olduğu için, lambanın tam güçte yanması gerekmemektedir. Acil aydınlatma sisteminde acil kitler ile tasarım yapılırken acil lümen faktörünün yüksek olması, kullanılması mecburi cihaz sayısını azaltıcı yönde etkilemektedir.

Tablo: Bir üreticinin 3W model acil aydınlatma kitine ait acil lümen faktörü tablosu

Bağımsız acil aydınlatma armatürü

Kendi bataryası, şarj devresi, kontrol donanımı ve lamba sürücü devresine sahip aydınlatma armatürüdür. Normal aydınlatma armatürü içine acil durum kiti monte edilerek elde edilebilir. Birinci ve ikinci derece deprem bölgelerinde kullanımı zorunludur.

Lamba tipi floresan, LED, kompakt floresan veya düşük gerilim tungsten halojen lamba olabilir. Bağımsız aydınlatma armatürlerinin kullanıldığı sistemlerde montaj hızlı yapılır, kablo tesisat maliyeti düşüktür, kapasite artırımı kolaydır, mimari değişikliklere uyum gösterir.

Bundan sonraki bölümde "ACİL DURUM YÖNLENDİRME ARMATÜRLERİ" anlatılacaktır. 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt