×

ISO 17840: Dünya Çapındaki İlk İtfaiyeci Standardı Bölüm-2
ISO 17840: Dünya Çapındaki İlk İtfaiyeci Standardı  
Bölüm-2 
 
Aşağıdaki makale CTIF web sitesindeki orjinal İngilizce versiyonundan alınarak ETP Sabri Günaydın tarafından yapay zeka çeviri yazılımları kullanarak Türkçe'ye çeviri yapılmış , kontrol edilerek düzenlenmiştir. Makale iki  bölüm olarak yayınlanacaktır. 

Bu yayın tüm hakları saklı olmak üzere telif hakkıyla korunmaktadır. 

CTIF, makale yazarlarının  Türkçe çeviri ile ilgili sorumluluğu yoktur. ETP Türkçe çeviri ve düzenleme sorumluluğunu üstlenir. 

Ancak, bu çevirinin doğruluğu, güvenilirliği, eksiksizliği veya geçerliliği konusunda açık veya gizli hiçbir garanti vermez. Yeterli bir çeviri sağlamak için büyük çaba sarf edilmiş olmasına rağmen, metnin bazı kısımları yanlış olabilir. Bu bilgileri kullanan kişi veya kuruluşların riski kendilerine aittir.

Türkçe çeviride  göreceğiniz olası hataları " iletisim@etp.com.tr "  adresine e-posta göndermenizi rica ederiz. 

Bu makalenin  ETP Portalımızda yayını ile ilgili bize izin veren , destek ve kılavuz olan  CTIF"Kurtarma ve yeni teknoloji" komisyonunun başkan yardımcısı ve "İtfaiyeciler için EuroNCap" proje lideri  Mr.   Michel Gentilleau ile CTIF Uluslararası İtfaiye Hizmetleri Birliği İletişim Koordinatörü Mr. Björn Ulfsson 'a  teşekkür ederiz.

 
ISO 17840 Logo

OEM'ler ve Üreticiler için Bilgiler: Kurtarma Sayfaları ve ERG'ler


ISO 17840 uyumlu Kurtarma Sayfaları herhangi bir aracın üreticisi tarafından geliştirilir ve her model ve modifikasyon için kullanılabilir olmalıdır. Bu, özellikle Euro Rescue Uygulamasında şu anda bilgi bulunmayan ağır araçlar için önemlidir. 

Bir kurtarma formu, prensip olarak, bir kaza yerine gelen veya sonrasında çekme ve diğer faaliyetleri gerçekleştiren ilk ve ikinci müdahale ekiplerinin ana eylemlerine ilişkin bir akış şemasını takip eder.

KURTARMA FORMUNUN NASIL OLUŞTURULACAĞINI DAİR BİR KILAVUZ İNDİRİN 

KURTARMA FORMUNUN NASIL KULLANILACAĞINA  DAİR BİR KILAVUZ İNDİRİN 


Kurtarma formuna bir örnek 

Bir otobüs için kurtarma sayfası örneği

Acil Durum Müdahale Kılavuzları (ERG'ler), yerel itfaiye teşkilatlarının ve bölgelerin kendi müdahale planlarını geliştirmek için kullanabilecekleri, her araç için gerekli olan özel bilgileri, dikkat edilecek noktaları ve uyarıları açıklayan üreticinin kılavuzlarıdır.

Araç üreticisinden hayati kurtarma bilgileri olmadan, ilk müdahale ekipleri genellikle bir kaza durumunda nasıl yaklaşacaklarını tahmin etmeye çalışırlar ve bu da hem personel hem de halk için ciddi risklere yol açabilir. İlk müdahale ekibi ERG'leri yapmaktan sorumlu olmasa da, ağır araç ERG'lerinin nasıl tasarlanması gerektiğine dair en azından birkaç örnek bilmek faydalı olabilir.
 

Eğer kuruluşunuzda bir karar verici veya görevli iseniz, ERG'ler hakkında bilgi sahibi olmanız , yerel endüstrinizdeki veya hükümetinizdeki karar vericiler ve politika yapıcılarla ilişki kurmanız durumunda bunların kullanımları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanıza yardımcı olabilir .

Bu nedenle, ERG'lerin nasıl yapılacağına dair kılavuzlar ve ağır nakliye sektöründe ISO 17849 standardını kullanan ilk 'öncülerden' bazılarının yaptığı bitmiş ERG örneklerini sunacağız.
 


 
Normative model for the Emergency Response Guide (Source ISO 17840) 

Acil Durum Rehberi belirli bir araç modeline, karşılaştırılabilir araç modelleri ailesine veya belirli bir araç teknolojisine ilişkin olabilir.

Acil Durum Rehberi modeli, aşağıdaki gerekli ve yararlı bilgilerin girilmesi için kullanışlı bir şablon sunmaktadır:


• trafik kazasına karışan bir araçla ilgili ilgili bilgiler (araç hareketsiz hale getirilmesi, tehlikelerin ortadan kaldırılması, yolculara erişim, güvenlik prosedürleri, depolanan tahrik enerjisinin kullanımı dahil);

• yangın veya su altında kalma durumunda bilgi;

• çekme, taşıma ve depolama hakkında bilgiler.
Tek tip kurtarma ve güvenlik talimatları

Bilgiler, tüm çeşitli bilgi kanallarında benzer şekilde yapılandırılmalıdır; böylece acil müdahale ekipleri, akünün nerede olduğunu, canlı kabloların rengini vb. hızla belirleyebilir.

Yeni bir aracın içinde birçok enerji kaynağı türü olabileceğini unutmayın . Bir EV'deki ana tahrik enerjisi (yakıt türü) elektrik olsa da, ısıtma, buz çözme vb. için yanmaya dayalı başka enerji sistemleri de olabilir. Yaklaşmadan önce tüm olası tehlikeleri bilin!

Bu nedenle bilgi formları (Kurtarma Formları) her zaman aynı yapı ve düzende, gerekli bilgilerle, tek tip simgelerle ve standart renklerle hazırlanır.

Standardın üçüncü bölümünde (ISO 17840-3) Acil Durum Müdahale Rehberi için özel olarak tasarlanmış bir model önerilmiştir. Bu, Kurtarma Sayfasına göre hizalanmış daha kapsamlı bilgilerin nasıl yapılandırılması gerektiğini belirtir.İtfaiye hizmetleri: Nasıl dahil olabilirsiniz?
 
Finlandiya'da bir itfaiye aracına ISO tahrik tanımlama etiketi ekleniyor.
Finlandiya'da bir itfaiye aracına ISO enerji tahrik tanımlama etiketi ekleniyor.

ISO 17840 için CTIF Uygulama Çalışma Grubu ile iletişime geçin  , size rehberlik edelim ve her adımda yardımcı olalım. Başlamak için yerel düzeyde neler yapabileceğinize dair bazı ipuçları şunlardır: 

1. Acil durum araçlarınızda ISO etiketlerini kullanın

Bir itfaiye istasyonu için ilk adım, acil durum araç filonuza enerji tahrik çıkartmaları yapıştırmak olabilir. 

İtfaiye araçlarınızı ISO etiketleriyle işaretlemeniz,  aracınızın hangi yakıtla çalıştığını muhtemelen zaten bildiğiniz için, kendi yararınıza olmayabilir; ancak örnek teşkil etmek ve toplumunuzda ISO standardı için ilgi ve tanıtım yaratmaktır.

Ayrıca, ağır araçlar için Kurtarma Sayfaları ve Acil Durum Müdahale Kılavuzlarının nasıl  tasarlandığına aşina olun. Bunları önceden inceleyerek, gelecekte hızlı hareket etmeniz gerektiğinde nasıl okuyacağınızı bileceksiniz.


2. Bölgenizdeki toplu taşıma, otobüs ve ulaşım şirketlerine başvurun

Bir sonraki adım, toplu taşıma operatörlerine, ulaşım şirketlerine ve özellikle alternatif yakıtlar kullandığını bildiğiniz kamu ve ticari taşıyıcılara yaklaşmaktır. Bir itfaiyeci olarak, bir kaza olması durumunda mürettebatlarını ve yolcularını güvenli bir şekilde kurtarmak için yakıt türünü bilmeniz gerektiğini onlara hissettirin.
 
3. Ulaştırma ve lojistikle ilgili politikacılar ve kamu görevlileriyle iletişime geçin
 
Kurtarma raporundan bir detay

Bölgenizdeki karar vericilerin, araç kurtarma, araç yangınlarına müdahale ve halkı güvenli bir şekilde korumak için bölgenizde ISO tahrik tanımlama etiketlerinin kullanılması gerektiğinin farkında olmaları gerekir. Bu karar vericiler, mevzuat aracılığıyla ve araç üreticilerini ve araçları modifiye edenleri, etiketleri inşaat sırasında eklemeye başlamaları için etkileyerek yardımcı olabilirler.

Araç üreticilerinin (ve değiştiricilerinin) ayrıca standardın diğer bölümlerinin de farkında olması gerekir; bu, Kurtarma Sayfaları ve Acil Durum Müdahale Kılavuzları oluşturmadaki rollerini içerir . Bunlar, yangın ve kurtarma servislerinin güvenli operasyonlarda daha fazla yardımcı olması için üreticiler tarafından hazırlanan belgelerdir ve yangın veya kaza durumunda belirli bir aracın her modelinin ve markasının nasıl güvenli bir şekilde yaklaşılması gerektiğini gösterir.


Bilgi paketleri ve indirmeler
 
Bilgi paketi, ön sayfa

İndirilebilir bilgi paketlerimiz 24 farklı dilde mevcuttur.

Aşağıdaki bağlantılar sizi Google Drive'ımıza götürecektir. Listeden tercih ettiğiniz dili seçin ve seçtiğiniz araç sınıfı için bilgi paketine götürecektir.

Toplu Taşıma Araçları  için bir, Ağır Vasıtalar için bir ve İlk Müdahale Araçları  için bir olmak üzere üç adet bilgi paketi oluşturduk .

Bu çalışma, dünya çapındaki itfaiye camiasının yardımı ve endüstriyle işbirliği içinde gerçekleştirilmiştir.

İtfaiye camiası ve endüstrisindeki dünya çapındaki tercümanlara özel teşekkürler:

İtalyanca:  Marco Aimo Boot; Lehçe: Slawek Dechnik;  Danca: Henrik Paulsen;  Fince: Mikko Saastamoinen; Portekizce: Antonio José MN Calinas;  Çekçe: Jakub Klucho;  İskandinav: Svein Thelin Knutsen; Japonca: T Marty;  İspanyolca: Carles Comeche Cuenca;  Macarca: Attila Fuchs;  Çince: Se Chen;  Farsça: Ali Zayerzadeh;
Hırvatça: Kristian Bernatovic;  Bulgarca: Asen Sapundzhiev;  Romence: Moghilas George Eugen;  Yunanca: Kimon-Alexander Pantelides;  Korece: HyungEun Lee;  İsveççe:  Björn Ulfsson / Tore Eriksson;  Arapça:  Ahmed Aly (daha fazlası gelecek)

 Güneydoğu Asya'daki çeviri çalışmalarımızın koordinasyonunda bize verdiği desteklerden dolayı  Shan Raffel'e özel teşekkürlerimizi sunarız !

Ticari indirmeler-Standardı satın alın 

İtfaiye camiası ve endüstrisindeki dünya çapındaki tercümanlara özel teşekkürler:

İtalyanca:  Marco Aimo Boot; Lehçe : Slawek Dechnik;  Danca : Henrik Paulsen;  Fince : Mikko Saastamoinen;  Portekizce : Antonio José MN Calinas;  Çekçe : Jakub Klucho;  İskandinav:  Svein Thelin Knutsen;  Japonca : T Marty;  İspanyolca : Carles Comeche Cuenca;  Macarca : Attila Fuchs;  Çince : Se Chen;  Farsça : Ali Zayerzadeh;  Hırvatça : Kristian Bernatovic;  Bulgarca : Asen Sapundzhiev;  Romence : Moghilas George Eugen;  Yunanca : Kimon-Alexander Pantelides;  Korece : HyungEun Lee;  İsveççe:  Björn Ulfsson / Tore Eriksson;  Arapça:  Ahmed Aly (daha fazlası gelecek)

 Güneydoğu Asya'daki çeviri çalışmalarımızın koordinasyonunda bize verdiği desteklerden dolayı  Shan Raffel'e özel teşekkürlerimizi sunarız


 
ISO 17840 Logo

 
Ticari indirmeler - Standardı satın alın

Ticari İndirmeler :   Standardı ticari olarak uygulamak için gereken her şeyi içeren dört ISO 17840 paketinin tamamına,iso.org adresinden ticari olarak satılan ISO 17840  standartlarını satın alarak erişilebilir.(Türkiye'de TSE web sitesinden satın alabilirsiniz.) 


Karayolu Araçları - İlk ve ikinci müdahale ekipleri için bilgiler - Bölüm 1: Binek otomobiller ve hafif ticari araçlar için kurtarma formu.

ISO 17840-1:2015, bir kazaya karışan bir araç hakkında gerekli ve faydalı bilgileri sağlayan kurtarma formunun içeriğini ve düzenini tanımlar ve kurtarma ekibinin yolcuları mümkün olduğunca hızlı ve güvenli bir şekilde kurtarmasına yardımcı olur.Karayolu Araçları - İlk ve ikinci müdahale ekipleri için bilgiler - Bölüm 2: Otobüsler, yolcu otobüsleri ve ağır ticari araçlar için kurtarma formu.

Bu belge, bir kazaya/olaya karışan bir araç hakkında kurtarma ekibinin araçtakileri mümkün olduğunca çabuk ve güvenli bir şekilde kurtarmasına destek olmak için gerekli ve yararlı bilgiler sağlayan kurtarma sayfasının içeriğini ve düzenini tanımlar. Bu belge, ISO 3833'e göre otobüsler, yolcu otobüsleri ve ağır ticari araçlar için geçerlidir.Karayolu taşıtları - İlk ve ikinci müdahale ekipleri için bilgiler - Bölüm 3: Acil müdahale kılavuzu şablonu.

Bu belge, bir kazaya karışan bir araç hakkında gerekli ve yararlı bilgiler sağlayan Acil Durum Müdahale Rehberi'nin (ERG) şablon düzenini tanımlar ve kurtarma ekibinin yolcuları olabildiğince çabuk ve güvenli bir şekilde kurtarmasını ve ilgili araç teknolojisiyle ilgili doğru eylemi teşvik etmesini destekler. ERG ayrıca yangın, su altında kalma ve sıvı sızıntısıyla ilgili derinlemesine bilgiler sağlar. ERG, kurtarma prosedürlerinin eğitimi ve geliştirilmesini bilgilendirmek için kurtarma sayfasına (ISO 17840 bölüm 1 ve 2) bağlı önemli ve derinlemesine bilgiler içerir.


Karayolu taşıtları - İlk ve ikinci müdahale ekipleri için bilgiler - Bölüm 4: Tahrik enerjisi tanımlaması. 

Bu belge, hibrit tahrik hatları dahil olmak üzere yakıt ve/veya enerji kaynaklarının belirtilmesi için etiketleri ve ilgili renkleri tanımlar. Belge, bir yol aracının itici gücü için kullanılan yakıt ve/veya enerjinin tanımlanması için tek tip bir şema sağlar. Ayrıca, ilk müdahale ekiplerine tehlikeleri iletmenin bir yolunu da sağlar. Belge, ISO 3833'e göre binek otomobiller, otobüsler, yolcu otobüsleri ve hafif ve ağır araçlar için geçerlidir.
ISO 17840 Logo
ISO 17840 Standardının geçmişi ve tarihi


Yerel Hareket Et - Küresel Düşün - itfaiyecilerin sektörle iş birliği içinde oluşturduğu dünya çapındaki standartlarla

 
CTIF ve Euro NCAP,  ulaştırma sektörünün ISO standardı 17840 "Kurtarma Bilgileri"ni geliştirmek üzere SIS ile uluslararası bir işbirliğine girmiştir. 

Çalışmalar, 2012 yılında Fransa ve Almanya'nın binek araçlar ve hafif ticari taşıma araçları için "Kurtarma Formları " ek kartının standart düzenine ilişkin teklifi üzerine başladı. 

Proje 2014 yılında resmiyet kazanmış olup, çalışmalar 2019 yılı itibarıyla tamamlanmıştır. ISO 17840 ayrıca otobüsler ve elektrikli araçlar, hibrit araçlar ve çeşitli sıkıştırılmış veya sıvılaştırılmış doğal gazlı araçlar gibi yeni tahrik tipleri de dahil olmak üzere diğer ağır araçlar için yakıt türlerinin dış işaretlenmesine yönelik bir plakat sistemi de içermektedir.

Başarmak istediğimiz şey, hem yerel, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde bir uygulama hakkında tüm ülkeler ve nakliye şirketleri ile bir görüşme yapmak ve CTIF veya Euro NCAP ile iletişime geçerek, hem programın ücretsiz yönlerini uygulamanız hem de araç filonuzu işaretlemek için gerekli plakalara erişmeniz konusunda her adımda size rehberlik edebileceğimizden emin olabilirsiniz. 

Belçika, standardı uygulamaya koyan ülkelerden biridir ve bu makalede bu çalışma daha detaylı olarak açıklanacak ve ayrıca pratik örnekler gösterilecektir.

Bununla yakından bağlantılı bir proje, EURO NCAP'in başlattığı çalışmadır. 2018'de CTIF'in Euro NCAP ile iş birliği yoğunlaştırıldı ve Euro NCAP şu anda Avrupa'da satılan tüm binek otomobiller için kurtarma formlarının ücretsiz indirilmesini sağlamak için bir projeyi sonlandırıyor ve kurtarma formlarını depolamak için ilişkili bir akıllı telefon uygulamasıyla bir veritabanı geliştiriyor. 

Uygulama ilk ve ikinci müdahale ekiplerinin kullanımına ücretsiz olarak sunuldu ve Haziran 2020'de dağıtıma hazır hale getirildi. 

ISO 17840'ın bir sonraki aşamasında, bir kaza ve ilgili kurtarma çalışmaları durumunda her aracın ilgili kurtarma bilgilerini otomatik olarak müdahale ekiplerine gönderebileceği bir teknoloji yaratılması amaçlanıyor.

CTIF'in Kurtarma ve Yeni Teknoloji Komisyonu'ndaki Belçika temsilcileri bu önemli projeye olağanüstü bir katkı sağladı. 2009'dan beri KCCE'ye yarı zamanlı uzman olarak görevlendirilen Binbaşı Tom Van Esbroeck , Komisyonun şu anki başkanıdır. İtfaiye ve Kurtarma Bölgesi 'Centrum'dan İtfaiyeci Kurt Vollmacher, 2020'nin sonuna kadar ISO için proje lideriydi.


Tek tip kurtarma ve güvenlik talimatları
 

Yapımcılar da sürece dahil olmuş ve standartlaştırılmış güvenlik formları konusunda anlaşma sağlanması için işbirliği yapmışlardır.

Binbaşı Tom Van Esbroeck, "Bilgilerin aynı şekilde yapılandırılmasını istedik, böylece acil müdahale ekipleri pilin nerede olduğunu, kablonun rengini vb. hızla belirleyebilecekler..." diyor.

Bu nedenle bilgi formları (Kurtarma Formları) her zaman aynı yapı ve düzende, gerekli bilgilerle, tek tip simgelerle ve standart renklerle hazırlanır.

Standardın üçüncü bölümünde (ISO 17840-3) Acil Durum Müdahale Rehberi için özel olarak tasarlanmış bir model önerilmiştir. Bu, Kurtarma Sayfasına göre hizalanmış daha kapsamlı bilgilerin nasıl yapılandırılması gerektiğini belirtir. 

 
Normative model for the Emergency Response Guide (source ISO 17840)
 
Rehber hem kağıt ortamında hem de elektronik ortamda sunulmaktadır.

Acil Durum Müdahale Rehberi modeli temel olarak, kaza mahalline gelen veya daha sonra çekme ve diğer faaliyetleri gerçekleştiren ilk ve ikinci müdahale ekiplerinin temel eylemlerine ilişkin bir akış şemasını takip etmektedir.

Acil Durum Rehberi belirli bir araç modeline, karşılaştırılabilir araç modelleri ailesine veya belirli bir araç teknolojisine ilişkin olabilir.

Acil Durum Rehberi modeli, aşağıdaki gerekli ve yararlı bilgilerin girilmesi için kullanışlı bir şablon sunmaktadır:

• trafik kazasına karışan bir araçla ilgili ilgili bilgiler (araç hareketsiz hale getirilmesi, tehlikelerin ortadan kaldırılması, yolculara erişim, güvenlik prosedürleri, depolanan tahrik enerjisinin kullanımı dahil);

• yangın veya su altında kalma durumunda bilgi;

• çekme, taşıma ve depolama hakkında bilgiler.

Müdahale hızını, güvenliğini ve verimliliğini artırmak

Bir kazanın meydana geldiği andan itibaren, mağdurun hastanede tedavi edilebileceği ana kadar geçen süre, mağdurun hayatta kalma şansını doğrudan etkiler ve mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. 

"Bu nedenle, acil durum ekiplerinin bir kaza mahalline vardıklarında, etkilenen aracın hangi enerji kaynağını kullandığına dair mümkün olan en kısa sürede net bir görüntüye sahip olması önemlidir" diyor Binbaşı Tom Van Esbroeck.
 


"Benzinli ve dizel araçların yanı sıra, LPG, CNG veya hidrojen gibi alternatif enerji kaynaklarına sahip araçlar ve farklı enerji kaynaklarına sahip hibrit araçlar da giderek daha fazla sayıda bulunuyor. Her enerji kaynağı, itfaiyecilerin özel bir yaklaşımını ve ayrıca özel ekipmanları gerektiriyor."

 “Sadece itfaiyeciler değil, aynı zamanda çekme ve depolama hizmetleri de net prosedürler talep ediyor. Bu nedenle, üreticiler ve itfaiye hizmetlerine ek olarak, sigorta şirketleri, çekme hizmetleri, otopark garajı işletmecileri, geri dönüşüm şirketleri vb. gibi diğer tarafların da bu tartışmaya katılması gerekiyor" diyor Kurt Vollmacher. 

Kaynak: ISO 17840-4

Yerel eğitim ve uygulama

Bu konuda itfaiye teşkilatlarında ve De Lijn, TEC vb. yerlerde eğitim verilmektedir. Yerel düzeyde, Gent Şehri, Ivago (Belçika'nın en büyük CNG filosuna sahiptir) ve İtfaiye Bölge Merkezi, araçlarında enerji simgeleri sağlayarak iyi bir örnek oluşturmak için güçlerini birleştirmiştir.

 

Euro Ncap projesi

ISO standardını daha da uygulamak için, araçlara "Avrupa Yeni Araba Değerlendirme Programı" aracılığıyla güvenlik yıldızları veren Avrupa kuruluşu EURO N-Cap ile iş birliği içinde ikinci bir proje yürütülüyor. Avrupa pazarında satılan tüm binek otomobiller için "kurtarma sayfaları" içeren bir veritabanı ve eşlik eden Uygulamalar geliştirildi. Bu Uygulamalar tüm ilk ve ikinci müdahale ekipleri için ücretsiz olarak mevcuttur. 

Euro NCAP proje lideri Yarbay Michel Gentilleau, “Bir sonraki aşamada araç bu bilgileri elektronik olarak acil durum servislerine gönderebilecek” diyor.

Taşımacılık şirketleriyle mutabakat

De Lijn, STIB/MIVB ve Belçika Otobüs ve Yolcu Taşımacılığı Federasyonu (FBAA), bu uluslararası sembolleri araçlarına uygulamayı taahhüt ettiler.

99 ülkede 1600 üyeye sahip olan UITP (Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği- uitp.org) ile de Nisan 2019’da bir Mutabakat Muhtırası imzalandı.
UITP liderleri, CTIF başkanı Tore Eriksson ve CTIF Kurtarma ve Yeni Teknoloji Komisyonu başkanı Tom Van Esbroeck, Nisan 2019'da Kazablanka'da düzenlenen toplantıda, iki kuruluş arasında yeni ISO yangın söndürme standardını uygulama amacıyla mutabakat zaptının imzalanması. (Resim UITP)

Kuruluş, ISO 17840 bilgisini yaygınlaştırmak istiyor. Bu ayrıca bakanlıklar, ulaştırma şirketleri ve acil durum hizmetleri arasındaki ulusal Mutabakat Muhtıralarının yeni araçlara yatırım yaparken ISO standardının uygulanmasını nasıl hızlandırabileceğini de gösteriyor. Bunu başarmak için bir görev gücü kuruldu.

Kuruluş, kuruluşların ve şirketlerin ISO serisini uygulamasına yardımcı olabilecek bilgi paketleri sunmaktadır.

Ayrıca, Clepa, IRU gibi Avrupa ve uluslararası dernekler ile Cenevre'deki uluslararası örgütler, özellikle UNECE bünyesindeki GRSG çalışma grubu nezdinde nüfuz sahibi olma isteği bulunmaktadır.

Ödül

Kasım 2018'de Mutabakat Zaptı'nın (MOU) resmi imza töreni sırasında Kurt Vollmacher, CTIF Başkanı Tore Eriksson'dan bir ödül aldı.

Bu ödülü, stratejik ISO 17840 projesinin proje lideri olarak gösterdiği güçlü özveri ve sıkı çalışmalarından dolayı kazandı.Girişim

7 yıl önce Gent itfaiye teşkilatında bir araya gelen iki temsilci, Belçika'daki 'Kurtarma Bilgilerine İlişkin ISO Projesi'nin temel prensiplerini adım adım birlikte oluşturdular.

Bu standartların geliştirilmesi sürecinde Tom taktiksel kısmı, Kurt ise teknik kısmı yönetti.

Başlangıçta itfaiyecilere saha hakkında daha iyi bilgi vermek amacıyla başlatılan proje, günümüzde dünya çapında bir projeye dönüşmüş durumda.

KCCE ve daha sonra CTIF'in desteğiyle proje, Komisyon'un diğer üyeleriyle istişare edilerek ve küresel otomotiv endüstrisiyle yakın işbirliği yapılarak uluslararası boyuta taşındı.

CTIF, Belçika uzmanlığının bu önemli uluslararası bağlamda ön plana çıkarılmasından mutluluk duymaktadır.

Teknik Kurtarma kapsamında, yeni itfaiyecilere yönelik temel eğitimin farklı eğitim seviyelerinde ve deneyimli itfaiyecilere yönelik uzman eğitimlerinde ISO 17840'a ilişkin kapsamlı bilgiler yer alacaktır.

Girişim, Komisyonun felsefesiyle mükemmel bir şekilde örtüşüyordu. İtfaiye teşkilatları, güvenlik zincirinde hazırlıklı olmadıkları bilinmeyen risklerle karşılaşan son taraf olmak istemiyor ve bu nedenle teknoloji ve enerji dönüşümüne en başından itibaren aktif olarak dahil olmayı talep ediyorlar.

Araçların kendilerinin tanımlanmasıyla ilk engel aşıldıktan sonra, standartların kalan kısımları da gerçekleştirilmiş oldu. 

Gelecekteki çalışma alanları

“ISO standardının tramvay, tren ve uçak gibi araçlara ilişkin bilgilere dönüştürülmesiyle belirli enerji taşıyıcılarının kullanımı da artırılabilir.

Tesisatların kendilerine gelince, uzun vadede pek çok olasılık var: bunlardan birkaçı: elektrik veya gaz beslemesini kesmek için "hepsi bir arada" kurtarma anahtarı.

“GPS koordinatları, marka ve tipi, enerji kaynağı, kişi sayısı, aracın konumu vb. gibi verilerin iletildiği V2V protokolüne dayalı araçlarla acil servisler arasında bir iletişim” diye sonuca varıyor proje liderleri Tom Van Esbroeck ve Kurt Vollmacher.
 
CTIF Bayrakları
Kaynak:www.ctif.org
 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt