×

ISO 17840: Dünya Çapındaki İlk İtfaiyeci Standardı Bölüm-1ISO 17840: Dünya Çapındaki İlk İtfaiyeci Standardı  
Bölüm-1 
 
Aşağıdaki makale CTIF web sitesindeki orjinal İngilizce versiyonundan alınarak ETP Sabri Günaydın tarafından yapay zeka çeviri yazılımları kullanarak Türkçe'ye çeviri yapılmış , kontrol edilerek düzenlenmiştir. Makale iki  bölüm olarak yayınlanacaktır. 

Bu yayın tüm hakları saklı olmak üzere telif hakkıyla korunmaktadır. 

CTIF, makale yazarlarının  Türkçe çeviri ile ilgili sorumluluğu yoktur. ETP Türkçe çeviri ve düzenleme sorumluluğunu üstlenir. 

Ancak, bu çevirinin doğruluğu, güvenilirliği, eksiksizliği veya geçerliliği konusunda açık veya gizli hiçbir garanti vermez. Yeterli bir çeviri sağlamak için büyük çaba sarf edilmiş olmasına rağmen, metnin bazı kısımları yanlış olabilir. Bu bilgileri kullanan kişi veya kuruluşların riski kendilerine aittir.

Türkçe çeviride  göreceğiniz olası hataları " iletisim@etp.com.tr "  adresine e-posta göndermenizi rica ederiz. 

Bu makalenin  ETP Portalımızda yayını ile ilgili bize izin veren , destek ve kılavuz olan  CTIF"Kurtarma ve yeni teknoloji" komisyonunun başkan yardımcısı ve "İtfaiyeciler için EuroNCap" proje lideri  Mr.   Michel Gentilleau ile  CTIF Uluslararası İtfaiye Hizmetleri Birliği İletişim Koordinatörü Mr. Björn Ulfsson 'a  teşekkür ederiz.
ISO 17840 LogosuISO 17840 İtfaiyecilerin dünya çapındaki standardı, Euro NCAP ,  SIS  ve ISO ile işbirliği içinde CTIF Kurtarma ve Yeni Teknoloji Komisyonunun bir ürünüdür .


ISO 17840 standardının oluşturulmasında ortaklarımız:2021 yılında CTIF, ülkelere, şirketlere ve itfaiye hizmetlerine kendi bölgelerinde ISO 17840 uygulama sürecinde yardımcı olmak için özel bir ISO Uygulama Çalışma Grubu oluşturdu.

CTIF ISO Uygulama Çalışma Grubuyla Tanışın

CTIF ISO Uygulama Çalışma Grubu, ISO 17840 standardının CTIF üye ülkeleri ve ötesinde uygulanmasını teşvik etmek ve desteklemekle ilgili konuları ele almak için düzenli olarak toplanır.


Tore Eriksson
Tore Eriksson - İsveç

Başkan 

Bay Eriksson, 2019 yılına kadar İsveç Kurtarma Hizmetleri Ajansı'nda taktik yardım uygulama geliştiricisi olarak çalışan bir yangın eğitmenidir. 2012 - 2020 yılları arasında CTIF International'ın Başkanlığını yapmıştır ve o tarihten bu yana CTIF ISO 17840 standardının oluşturulmasında önemli bir itici güç olmuştur. başlangıç. Halen CTIF ISO 17840 Uygulama Çalışma Grubu'nun başkanıdır ve İsveç Ulusal CTIF Komitesi'nin aktif bir üyesidir. Tom van Esbroeck
Tom Van Esbroeck - Belçika

Eş Başkan


Tom Van Esbroeck, 2012'den bu yana CTIF Kurtarma ve Yeni Teknoloji Komisyonu'nun başkanıdır ve ISO 17840 standardının oluşturulmasına yönelik çalışmalara liderlik etmektedir. Bay Van Esbroeck, taşımacılık, yeni teknoloji ve tehlikeli maddeler içeren çeşitli projelerde yer almaktadır ve başından beri ISO 17840 standardının oluşturulmasında itici güç olmuştur. Uygulama grubu ile onun ana kuruluşu olan  Komisyon arasındaki temas noktasıdır.Milan Dubravac - Slovenya

Bay Dubravac, Slovenya sivil koruma ve afet yardımının baş yöneticisi ve aynı zamanda Slovenya Ulusal Yangınla Mücadele Okulu'nun da başkanıdır. Bay Dubravac ayrıca CTIF'in Havalimanlarında Yangınla Mücadele Komisyonu'nda görev yapmaktadır ve CTIF'in Uluslararası Atom Enerjisi Birliği ile olan çalışmalarına katılmaktadır. Bay Dubravac, 2020 yılında CTIF International'ın Başkanı seçilmeden önce , 2015'ten beri Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.Taina Hanhikoski  - Finlandiya

Bayan Hanhikoski , Finlandiya Ulusal Kurtarma Derneği'nde (SPEK) Uluslararası İlişkiler Kıdemli Uzmanı olarak çalışmaktadır ve Finlandiya'da ISO 17840'ın uygulanmasının arkasındaki ana idari güçlerden biridir. Aynı zamanda CTIF International'ın başkan yardımcısı olarak görev yapmaktadır ve Finlandiya'daki CTIF koordinatörü ve aynı zamanda Finlandiya Ulusal CTIF Komitesinin sekreteridir.Michel Gentilleau - Fransa

Bay Gentilleau , özellikle yeni araç türleri ve alternatif yakıtlarla ilgili olması nedeniyle, araç yangınlarını içeren araç kurtarma ve güvenli operasyonlar üzerine pratik araştırmalar yürütmektedir . Birçok dilde mevcut olan Araç Müdahale El Kitabı'nı oluşturmuştur ve popüler kurtarma fuarı Teknik Günler'in organizatörüdür.Natalie de Backer - Belçika

Bayan de Backer, Brüksel'deki Yangınla Mücadele Uzmanlık Merkezi'nin başkanı ve aynı zamanda Belçika'daki CTIF Ulusal Komitesi'nin sekreteridir. Belçika'da ISO 17840'ın uygulama çalışmasını denetlemiştir ve Belçika makamları ve endüstri ile yakın işbirliği içinde çalışmıştır. Mikko Saastamoinen - Finlandiya

Güney Karelya Kurtarma Departmanından Mikko Saastamoinen, CTIF Kurtarma ve Yeni Teknoloji Komisyonu'nun aktif bir üyesidir .

Kısmen Finlandiya'da araç kurtarmaya yönelik yeni CTIF - ISO 17840 standardının uygulanmasını başlatma çabaları nedeniyle Finlandiya'da 2020 Yılın İtfaiyecisi ödülüne layık görüldü. Björn Ulfsson - Kanada / İsveç

Bay Ulfsson, CTIF'in İletişim Koordinatörüdür ve aynı zamanda CTIF ISO uygulama Çalışma Grubunun sekreteri olarak görev yapmaktadır. Geçmişi gazeteciliktir. 2008 - 2014 yılları arasında İsveç Sivil Acil Durumlar Teşkilatı'nda (MSB.se) kıdemli video yapımcısı olarak görev yaptı ve burada itfaiyeciler için kapsamlı bir eğitim video materyali portföyü hazırladı. 2018 yılında Kurt Vollmacher'in orijinal çizimlerinden yola çıkılarak birçok ISO simgesinin üretiminin koordine edilmesine de yardımcı oldu. 


"Altın Saat"i kısaltın - herhangi bir araçtaki enerji kaynağını ve gizli tehlikeleri hızlı bir şekilde tanımlamayı öğrenin

Enerjinin bir aracın içinde nasıl depolandığını bilmek, başarılı bir operasyon ile beklenmedik bir patlama, gaz sızıntısı, yangın dumanı veya ölümcül elektrik çarpması arasındaki fark anlamına gelebilir.

Yaklaşmadan önce bilin!

Günümüzde bir aracın içindeki itiş enerjisi türü ve diğer güç kaynakları çoğu zaman uzaktan görülememektedir.

Giderek daha fazla alternatif yakıt ve tahrik sisteminin pazara girmesiyle, kaza mahalline güvenli bir şekilde yaklaşmadan önce her zamankinden
 daha fazla bilgi ve daha fazla hazırlık yapılması gerekiyor.

Yolda kurtarma ve araç yangınları ve kazalarıyla ilgili tüm yeni ve mevcut güvenlik tehlikelerini ele almak amacıyla CTIF, uluslararası güvenlik standardı ISO 17840'ı oluşturmak için ISO ile birlikte çalıştı. 
Tahrik kaynağını tanımlamak için ISO uyumlu çıkartmalara sahip otobüs
Tahrik kaynağını tanımlamak için ISO uyumlu çıkartmalara sahip otobüs
 

Bu neden önemli?

Yeni bir elektrikli veya hibrit araca yaklaşmak,   benzinli veya dizel gibi geleneksel tahrik(itici kuvvet) teknolojisiyle uğraşmaktan oldukça farklı olabilir. Herhangi bir araçta depolanan enerji, hem ekibiniz hem de halk için risk oluşturabilir ve bu, ilk ve ikinci müdahale ekiplerinin, güvenli bir şekilde nasıl ilerleyecekleri konusunda kendilerine rehberlik edebilecek bilgileri hızlı bir şekilde bulma ihtiyacını doğurur.

Propan ve LPG ile çalışan araçlar, tanklar ısıtıldığında çok daha güçlü bir şekilde patlayabilir. Basınç valfleri serbest bırakıldığında da yangın dumanı oluşabilir ve eğer doğru prosedür izlenmezse, yakıt şişeleri kaza mahallinden bir kilometre veya daha fazla uzaklaşan mermilere dönüşebilir. Bu durum yalnızca ilk müdahale ekiplerinin ciddi risk oluşturmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda halk için de ciddi tehditler oluşturur.


Elektrikli ve hibrit araçların hepsinde, kurtarma sırasında yanlış bir şekilde kesilmeleri veya çekmeden önce uygun şekilde devre dışı bırakılmamaları  durumunda birinci/ikinci müdahale ekiplerine ve kazazedelere elektrik çarpmasına neden olabilecek yüksek voltajlı bataryalar ve elektrik kabloları bulunur .

Hidrojen ve diğer yakıt hücreleri,  benzin veya diğer geleneksel yakıtlardan farklı davranabilen zehirli ve yanıcı gazlar üretir.

Standardın, bir araca uzaktan yaklaşıldığında görülemeyebilecek  yeni/alternatif tahrik sistemleri  (güç kaynakları)  için kurtarma bilgileri ve levhalar içerdiğini lütfen unutmayın. 
Nasıl çekilir - ERG örneğinden
 
ISO 17840 standardında mevcut olan bilgiler yalnızca yangın hizmetleri için yararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda çekici şirketleri, tamirhaneler, sigorta şirketleri ve daha fazlası dahil olmak üzere müdahale zincirinde yer alan herkes için de temel bilgilerdir.

Standart nelerden oluşur? 

ISO standardı 17840 dünya çapında toplu taşıma sektörü, yangın ve kurtarma hizmetleri, otomotiv ve ağır vasıta sektörü tarafından kullanılabilir ve aşağıdakilerden oluşur: 

1. Hangi tahrik enerjisinin kullanıldığını ve araçta depo, akü vb.nin nerede bulunduğunu gösteren  
“ Semboller ”;

2. Birinci ve ikinci müdahale ekipleri tarafından kullanılan
“Kurtarma Formları” (aracın yapısı hakkında kısa bilgi);

3. Ayrıntılı bilgi içeren  
“ Acil Durum Müdahale Kılavuzları ” (ERG'ler) (kurtarma formlarıyla aynı başlıklarla).


Mikko Saastamoinen, ISO 17840 standardını uygulamaya yönelik çalışmaları nedeniyle Finlandiya 2020'de Yılın İtfaiyecisi oldu. Finlandiya'nın kurtarma kurumu SPEK, bir adım öne geçmek ve toplumda örnek teşkil etmek amacıyla, itfaiye teşkilatının kendi acil durum araçlarına ISO tahrik tanımlama levhaları ekleyerek işe başladı. Kısa süre sonra otobüs ve ulaşım şirketleri de onu takip ett

ISO 17840 Standardı her türlü araçta uygulanabilir : 
 

- Özel
- Reklam
- Hafif veya Ağır Hizmet


 


 

Bundan sonraki bölümde " OEM'ler ve Üreticiler için Bilgi: Kurtarma Formları ve ERG'ler, İtfaiye hizmetleri: Nasıl dahil olunur?"  anlatılacaktır. 


Enerji Tanımlama Pankartları: Nereden alınır ? ve nereye yerleştirilir ?

 
Alternatif Tahrik için ISO çıkartmaları
Enerji Tahrik Tanımlama Sembolleri - ağır araçlarda   basılı  olmalı  ve bir levha olarak ta olmalıdır. 

Bir kaza mahalline veya bir araç yangınına  yaklaşan herkesin, herhangi bir kurtarma girişiminin güvenli bir şekilde yapılabilmesi için öncelikle tahrik sistemini tanıması ve ikinci olarak araç gövdesi içindeki enerji dağılımını anlaması gerekir.

Tüm ağır araçlar için, özel olarak geliştirilen semboller kullanılarak geliştirilmiş ve basılmaya ve uygulamaya hazır Tahrik Tipi Plakalar halihazırda mevcuttur .


Toplu taşıma, karayolu otobüsü veya otobüs operatörü olarak,  çeşitli araç türlerinize (elektrikli, hibrit, LPG, LNG, dizel vb.) ait Enerji Kimlik etiketlerini sipariş etmeniz  ve ve bunları araçlarınızda doğru şekilde nereye yerleştireceğinizi öğrenmek için nakliye aracı ISO kılavuzumuzu indirin.
ISO enerji kimlik çıkartmaları otobüste nereye yapıştırılır?
 
Nakliye araçlarının veya diğer ağır araçların operatörü olarak , araçlarınızın kullandığı farklı yakıtların (benzin, dizel, LGN, LPG, elektrik vb.) bir listesini yapın ve araçlarınıza ait çıkartmaları sipariş edin.

Pankartları araçlarınıza doğru şekilde nasıl yazdırıp yerleştireceğinizi öğrenmek için  lütfen ağır araç ISO kılavuzumuzu indirin .

Ayrıca , bir kaza durumunda araçların havadan, dronlarla veya insanlı uçaklarla tespit edilebilmesi için araçların tavanına nasıl etiket yapıştırılacağına dair kılavuzlara da yer verdik . Aşağıda enerji tanımlama levhalarıyla donatılmış ağır hizmet tipi  semi-truck (çekici/tır)  havadan görünümüne bir örnek verilmiştir.

Bir kaza durumunda birinci ve ikinci müdahale ekiplerine yardımcı olabilecek  e-çağrı sistemleri veya diğer otomatik sistemleri kurma imkanınız varsa, bölgenizdeki yangın ve kurtarma hizmetleriyle iletişime geçin ve yangın hizmeti ekipmanıyla en iyi şekilde nasıl etkileşime geçeceğinizi tartışın ve teknoloji.


EuroRescue: Kişisel araçlara ilişkin tüm kurtarma bilgileri tek uygulamada
Akıllı telefonlar için Euro Rescue uygulaması
Piyasadaki çoğu kişisel araç için  halihazırda Kurtarma  mevcuttur ve bunlara erişmenin en iyi yollarından biri,   CTIF ile işbirliği içinde geliştirilen, akıllı telefonlar ve tabletler için  ücretsiz Resmi Eurorescue uygulamasını indirmektir.

Uygulama, Avrupa'da satılan otomobillere yönelik kurtarma raporlarının çoğunu birkaç kısa tıklamayla sunuyor. 
200.000 uygulama indirmesi, 1400 Kurtarma Formu!

Haziran 2020'deki lansmanından bu yana 200.000 ilk müdahale ekibi Avrupa'daki akıllı telefonlar için Euro Rescue uygulamasını indirdi! Bu, ISO 17840 standardına göre tasarlanmış 1400 Kurtarma Kağıdının Avrupalı ​​ilk müdahale ekiplerinin kullanımına sunulduğu anlamına geliyor. CTIF, tüm yol kurtarma ve kurtarma çalışmalarını daha güvenli hale getirmeye yardımcı olan bu Kurtarma Formlarının oluşturulmasında etkili olmuştur. 

Euro NCAP Euro Rescue uygulaması, kurtarma acil durum raporlarına kolay erişim sağlar ve Android ve Apple tablet ve telefonlarda ücretsiz olarak mevcuttur ve ilk müdahale ekiplerinin elektrikli, hibrit ve diğer alternatif enerjili tahrik teknolojileri de dahil olmak üzere Avrupa'da yaygın olarak satılan otomobiller için kurtarma listelerine erişmesine olanak tanır.

 

 Ayrıca , hem Avrupa içinde hem de dışında, yaygın otomobil markalarına yönelik Kurtarma Formlarına erişim sağlayan birçok başka çevrimiçi kaynak da bulunmaktadır.
 
Bir araba için kurtarma sayfası örneği

Gelecekte, CTIF ve Euro NCAP, tahrik tipi ve kurtarma bilgileri gibi hayati kurtarma bilgilerini doğrudan birinci/ikinci müdahale ekiplerinin akıllı telefonlarına veya tabletlerine aktaracak radyo işaret sistemleri geliştirmek için endüstriyle ortaklık yapmayı bekliyor. 


Bundan sonraki bölümde "OEM'ler ve Üreticiler için Bilgi: Kurtarma Formları ve ERG'ler, İtfaiye hizmetleri: Nasıl dahil olunur?, Bilgi paketleri ve indirmeler, ISO 17840 Standardının Arka Planı ve Tarihçesi "  anlatılacaktır. 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt