×

2024 Veri Merkezi Enerji Verimliliğine İlişkin AB Davranış Kuralları için En İyi Uygulama Kılavuzları Bölüm-2


2024 Veri Merkezi Enerji Verimliliğine  İlişkin
AB Davranış Kuralları için
En İyi Uygulama Kılavuzları
Bölüm-2 


Yazarlar 
Acton, M., Bertoldi, P., Booth,Aşağıdaki JRC Teknik Raporu Avrupa Birliği  web sitesindeki orjinal İngilizce versiyonundan  alınarak  ETP Celal Ünalp, Sabri Günaydın tarafından yapay zeka çeviri yazılımları kullanarak Türkçe'ye çeviri yapılmış , kontrol edilerek düzenlenmiştir.Rapor bölümler halinde yayınlanacaktır.
 
Kaynak: https://e3p.jrc.ec.europa.eu/sites/default/files/documents/publications/jrc136986_2024_best_practice_guidelines.pdf

Bu yayın tüm hakları saklı olmak üzere telif hakkıyla korunmaktadır. 

Avrupa Birliği Yayınlar Ofisi'nin, JRC Teknik Rapor yazarlarının Türkçe çeviri ile ilgili sorumluluğu yoktur. ETP Türkçe çeviri ve düzenleme sorumluluğunu üstlenir.

Türkçe çeviride  göreceğiniz olası hataları " iletisim@etp.com.tr "  adresine e-posta göndermenizi rica ederiz. 

Bu raporun ETP Portalımızda yayını ile ilgili bize izin veren , destek ve kılavuz olan   Avrupa Birliği Yayınlar Ofisi'nden Mr. Brian Killeen 'e  teşekkür ederiz. 3    Veri Merkezi Kullanımı, Yönetimi ve Planlaması

Veri merkezine yönelik bütünsel bir strateji ve yönetim yaklaşımı geliştirmek önemlidir. Bu, Katılımcının güvenilirlik, ekonomik, kullanım ve çevresel faydaları etkin bir şekilde sunmasını sağlayacaktır.

3.1    Organizasyonel Grupların Katılımı

Veri merkezinde doğrudan ve dolaylı olarak çalışan disiplinler arasındaki etkisiz iletişim, verimsizliğin yanı sıra kapasite ve güvenilirlik sorunlarının da başlıca nedenidir.

3.2    Genel İlkeler

Bu İlkeler veri merkezi ve işleyişinin tüm yönleri için geçerlidir.


 
3.3 Esneklik Seviyesi ve Sağlanması

Veri merkezlerindeki en önemli verimsizlik kaynaklarından biri alan, güç veya soğutmanın gereğinden fazla sağlanması ve tesislerin yarı kapasitede çalıştırılmasıdır. Tesislerin modüler tasarımının aksine monolitik olması da önemli ve çoğu zaman gereksiz bir sermaye harcamasını temsil etmektedir. Ayrıca, veri merkezinin esneklik seviyesi arttıkça sabit genel giderlerden kaynaklanan verimsizlikler de artmakta ve bu durum zayıf kullanımla daha da kötüleşmektedir.
Bundan sonraki bölümde " BT Donanım ve Hizmetleri " anlatılacaktır. 


 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt