×

TSE CEN TS 54-14:2018 Güncel Standardı ve Getirdiği Değişiklikler Yazı Dizisi-5


TSE CEN TS 54-14:2018 Güncel Standardı ve Getirdiği Değişiklikler
Yazı Dizisi-5
Adem Çakır 

 
Bölüm 6 – Planlama ve Tasarım
 
6.5 Dedektör ve Alarm Butonlarının Yerleşimi ve Aralıkları
6.5.1 Genel
B) Eğimli Tavanlar Altında

 
Eğer eğimli tavanlarda  duman dedektörü kullanılıyorsa eğimli alanın alt noktası ile tepe noktası arasındaki yükseklik 600mm den küçük ise düz tavan gibi kabul edilir. ( Bu ifade önceden %5 idi.)
Eğer çatı tipi testereli ağzı yapılı ise dedektör eğimli tarafa ve testere tepe noktasına 1m uzaklığa yerleştirilecektir.
Eski standartta bulunan eğimdeki
Her 10’lik artış için koruma yarıçapı
%1 arttırılır ifadesi çıkarılmıştır.

 
6.5 Dedektör ve Alarm Butonlarının Yerleşimi ve Aralıkları
6.5.1 Genel
C) Duvarlar, Bölmeler ve Engeller
Dedektörler (optik ışın duman dedektörleri hariç) duvarların ve bölmelerin 0,5 m’den daha yakınına monte edilmemelidir. Odanın genişliği 1 m’den az ise dedektör genişliğin pratik olarak olabildiğince ortaya takılmalıdır. (eski standartta ortadaki 1/3’lük kısmında takılmalıdır deniyordu.)
Odaların tavanın 0,3 m yakınına kadar uzanan duvarlar, bölmeler veya depolama rafları ile kısımlara ayrıldığı yerlerde bölme elemanları tavana kadar uzanıyormuş gibi ele alınmalı ve kısımlar ayrı odalar gibi düşünülmelidir. Her dedektörün altında en az 0,5 m boş hacim bırakılmalıdır.
Optik ışın dedektörleri için 500mm genellikle, kirişin engeller içindeki deliklerden geçtiği yerler hariç, kiriş hattına dik olarak ölçülür. (Eski standartta bu ifade yok)
 
6.5 Dedektör ve Alarm Butonlarının Yerleşimi ve Aralıkları
6.5.1 Genel
D) Havalandırma ve Hava Hareketleri
Oda havalandırma hızı saatte 10 değişimden yüksek veya havanın hızı 5m/s üzerinde ise dilüsyon/ hassasiyetin azalması etkisinden dolayı daha hassas dedektör kullanımı veya farklı izleme yöntemlerine ihtiyaç duyulabilir. Normal hassasiyet detektörlerinin yoğunluğunun arttırılması genellikle yeterli değildir. Pek çok durumda, yüksek hassasiyetli dedektörlerin havalandırmanın kapatılması için sinyal gönderdiği ve normal hassasiyetli dedektörlerin çalışabileceği iki aşamalı bir yanıt kullanılır. Bu iki aşamalı cevap, aynı dedektör içindeki iki alarm eşiği ile sağlanabilir. (Eski standartta bu ifade yok.)
Dedektörler klima sistemlerinden gelen temiz hava girişi üzerine monte edilmemelidir. Hava girişinin delikli tavandan olduğu durumlarda her dedektörün etrafında en az 0,5 m yarıçapında deliksiz bir tavan bölümü olmalıdır. Dedektörler hava girişlerinin 0,5 m yakınına veya hava hızının 0,5m/s’yi aştığı yerlere monte edilmemelidir. (Eskisinde bu değerler 1m / 1m/s)
 
6.5 Dedektör ve Alarm Butonlarının Yerleşimi ve Aralıkları
6.5.1 Genel
D) Havalandırma ve Hava Hareketleri

Dedektörler klima sistemlerinden gelen temiz hava girişi üzerine monte edilmemelidir. Hava girişinin delikli tavandan olduğu durumlarda her dedektörün etrafında en az 0,5 m yarıçapında deliksiz bir tavan bölümü olmalıdır. Dedektörler hava girişlerinin 0,5 m yakınına veya hava hızının 0,5m/s’yi aştığı yerlere monte edilmemelidir. (Eskisinde bu değerler 1m / 1m/s)Bundan sonraki yazımızda "Tavan Düzensizlikleri, Asma Tavanlarda Algılama" anlatılacaktır.  
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt