×

Yönetici Huzursuzluğu



Yönetici Huzursuzluğu

Levent Taşkın 


 
“Yöneticim  bir şeyler ters gittiğinde veya üst yönetimden bir eleştiri aldığında öfkesini bizden çıkartıyor”
“Saygılı ve insanca bir yaklaşım beklerken sert ve kaba davranıyor”


“ Bir hatam olduğunda veya bir bilgiye ihtiyacım olduğunda yöneticimden  yönlendirici ve yol gösterici olmasını beklerken o bana bağırıyor; yaptığım her şeyi, hatta maillerimi bile göndermeden görmek istiyor ki bu özgüvenimi yok ediyor”

“ Önerim olduğunda beni dinlemiyor, işine bak daha fikir verecek tecrübede değilsin diyor”

Bu tarz yöneticiler mükemmel iş yapmaya odaklanmış, herşeyi kontrol etmek isteyen ve ekibinin hatalı iş yapacağı endişesini taşıyan yönetici tipidir. Ayrıca çok detaycı olup gergin ve huzursuz bir yapıya sahiptirler. Egoları yüksek ama bilgileri sınırlıdır. Yetkisinden aldığı gücü kullanarak iş yaptırmayı severler.

Stresli olurlar ve stresi etrafına yansıtırlar. Bu şekilde çalışmayı da benimsemişlerdir. Hataları çok gören ve hata bulmaya çalışan; iş delege etmeyi sevmeyen ve kontrolü elinde tutmak için her şeyin kendisinden onay alınmasını isteyen bir tarza sahiptirler.

Ekibine pek güvenmez, onlara inisiyatif kullandırmaz ve onların fikrini almaz. O zaten herkesin adına düşünür, her şeyi bilir ve talimatları kafada hazırdır. Hatalı iş yapma, yanlış yapma, başarısız olma ve kontrolü kaybetme korkusu yaşarlar. Ayrıca işini kaybetme riski en büyük endişeleridir.

Oysa kendisini geliştiremediği gibi ekibinin gelişmesinin önündeki en büyük engeldir. Bu tarz endişeli ve güven problemi olan yöneticilerle çalışmak, aynı zamanda onlarla aynı ofiste yaşamak son derece yıpratıcıdır.

Bu nedenle bu tür yöneticilerin at koşturduğu şirketlerde iyi çalışanların hepsi bir fırsat bulduğunda uçar gider. Sonra da yöneticiler biz çok iyi bir okuluz; biz yetiştiririz başkası alır diye bardağın dolu kısmıyla övünürler. Yetişmiş eleman niye gider diye bakmazlar.
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt