×

Veri Merkezi Enerji Verimliliğine İlişkin AB Davranış Kuralları İçin 2021 En İyi Uygulama Kılavuzları Bölüm-13


Veri Merkezi Enerji Verimliliğine İlişkin AB Davranış Kuralları İçin
2021 En İyi Uygulama Kılavuzları
Bölüm-13

 
Celal Ünalp 


Veri Merkezi Binaları

Veri merkezi binasının konumu ve fiziksel yerleşimi, esneklik ve verimlilik elde etmek için önemlidir. Taze hava ile soğutma gibi teknolojiler, mevcut bir binada bulunmayabilecek önemli fiziksel tesis ve hava kanalı alanı gerektirir.

Binaların Fiziksel Yapısı

Binanın fiziksel yerleşimi, uygulanabilir teknolojiler ve ulaşılabilir verimlilikler üzerinde temel kısıtlamalar sunabilir.
 
No Ad Açıklama Yeri Değeri
8.1.1 Mekanik ve elektrik tesislerini soğutulmuş alan dışında konumlandırın KGK üniteleri gibi ısı üreten Mekanik ve Elektrik tesisi, veri merkezi soğutma tesisi üzerindeki yükü azaltmak için mümkün olan her senaryoda veri merkezinin soğutulan alanlarının dışına yerleştirilmelidir. Yeni yapı veya güçlendirme 2
8.1.2 Yeterli 'döşeme döşeme' ayrımı / tavan yüksekliği olan bir bina seçin veya inşa edin BT donanımını  soğutmak için hava hareketinin kullanıldığı yerlerde, yetersiz tavan yüksekliği, veri merkezindeki yükseltilmiş döşeme, asma tavan, koridor muhafazası veya kanallar gibi hava soğutma teknolojilerinin kullanımını ve verimliliğini sık sık engeller. Yeni yapı veya güçlendirme 3
8.1.3 “Free Cooling” kullanımını kolaylaştırın Binanın fiziksel yerleşimi, serbest soğutma (hava veya su) veya tasarruf / serbest soğutma modu olan diğer donanımın  kullanımını engellememeli veya kısıtlamamalıdır. Yeni yapı veya güçlendirme 3
8.1.4 Tesisteki donanımın yeri ve yönü Soğutma donanımı, özellikle kuru veya adyabatik soğutucular, akışın yerel bir sıcak noktada sıkışmayı önlemek için serbest hava hareketi olan bir alana yerleştirilmelidir.
İdeal olarak, bu donanımı aynı zamanda atık ısının diğer binaları etkilemeyeceği ve daha fazla iklimlendirme talebi yaratmayacağı bir yerde/yönde yerleştirilmelidir.
Yeni yapı veya güçlendirme 2
8.1.5 Doğrudan güneşe maruz kalarak ısınmayı en aza indirin Açık renkli çatı ve duvar yüzeyleri kullanarak, gölge sağlayarak veya binanın albedosunu (yansıtabilirliği) artırarak veri merkezinin soğutulan alanlarının güneşle ısınmasını (güneşlenme) en aza indirin.
“Yeşil çatı” sistemleri de dahil olmak üzere doğal özelliklerden yararlanılarak gölgelik oluşturulabilir; Uygun duvar ve çatı kaplamaları kullanılarak etkin yalıtım sağlanabilir. Ayrıca doğrudan güneş ışığından ısınmayı önlemek için veri merkezinde harici pencereler olmamalıdır. Bu, güvenlik açısından da iyi bir uygulamadır. Güneş enerjisiyle ısıtmaya (güneşlenme) karşı koruma sağlanamaması, ek soğutma gereksinimlerine neden olacaktır.
Yeni yapı veya güçlendirme 2

Binaların Coğrafi Konumu

Bazı operatörlerin bir veri merkezi için coğrafi konumu seçme şansı olmasa da, bu durumun öncelikle dış iklimin etkisiyle elde edilebilir verimliliği etkileyeceği unutulmamalıdır.
 
No Ad Açıklama Yeri Değeri
8.2.1 Atık ısının yeniden kullanılabileceği Veri Merkezi konumu bulun Atık ısı için uygun kullanımların olduğu veri merkezini bulmak, önemli miktarda enerji tasarrufu sağlayabilir.
Isı geri kazanımı, ofis alanını veya endüstriyel alanı, topraksız tarımı ve hatta yüzme havuzlarını ısıtmak için kullanılabilir.
Seçimlik 2
8.2.2 Veri Merkezini düşük ortam sıcaklığına sahip bir alana konumlandırın Serbest ve tasarruflu soğutma teknolojileri, düşük ortam dış sıcaklığı ve/veya nemi olan alanlarda daha etkilidir.
Not: Kuzey, Batı ve Orta Avrupa'nın çoğu dahil olmak üzere iklim, tasarruflu soğutma ve sıfır soğutma için önemli fırsatlar sunar.
Seçimlik 3
8.2.3 Veri merkezini yüksek ortam nemi olan alanlara yerleştirmekten kaçının Nem alma gerekli hale geldiğinden, serbest soğutma özellikle yüksek dış nemden etkilenir.
Birçok tasarruf teknolojisi (buharlaşmalı soğutma gibi) de bu durumlarda daha az etkilidir.
Seçimlik 1
8.2.4 Veri Merkezini serbest soğutma kaynaklarına yakın bir alana konumlandırın Veri merkezini nehir veya göl, ücretsiz bir yeraltı soğutma kaynağı vb. gibi olanakların yakınına yerleştirmek yerel çevre düzenlemesine tabi olacaktır. Seçimlik 1
8.2.5 Veri Merkezini güç kaynağına yakın konumlandırın Veri merkezini enerji üretim tesislerine yakın bir yere yerleştirmek iletim kayıplarını azaltabilir. Seçimlik 1

Su Kaynakları

Veri merkezleri soğutma ve nem kontrolünde önemli miktarda su kullanabilir, düşük enerji yoğunluklu su kaynaklarının kullanılması veri merkezinin etkin enerji tüketimini azaltabilir.
 
No Ad Açıklama Yeri Değeri
8.3.1 Yağmur suyu toplama Buharlaşmalı soğutma veya diğer içilemez amaçlar için yağmur suyunun yakalanması ve depolanması genel enerji tüketimini azaltabilir. Seçimlik 1
8.3.2 Diğer su kaynakları Buharlaşmalı soğutma veya diğer içilemez amaçlar için diğer yerel şebeke dışı veya "Gri" su kaynaklarının kullanılması, genel enerji tüketimini azaltabilir Seçimlik 2
8.3.3 Su tüketimi ölçümleri Tesis, tüm kaynaklardan su tüketimini ölçmeli, genel su tüketimini yönetmek ve azaltmak için bu verileri kullanmaya çalışmalıdır.
Not: Su kaynağının enerji yoğunluğu anlaşılmadıkça su tüketimi doğrudan enerji verimliliği ile karşılaştırılamaz. Bu nedenle binalar arasında su tüketimini karşılaştırmak faydalı değildir.
Not: Bu konudaki yönergeler, şu anda ISO/IEC 30134-9 olarak geliştirilmekte olan The Green Grid'in Su Kullanım Verimliliği metriğinden (WUE) alınabilir.
Seçimlik 2

 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt