×

Uluslararası Enerji Ajansı Direktörü Dr. Fatih Birol
Uluslararası Enerji Ajansı Direktörü Dr. Fatih Birol

Mehmet Balbay

Uzun zamandır kendisinin başarıları hakkında yazmak istiyordum. Kendisi o kadar aktif ve başarılı ki ben yazıya dökene kadar bir Top100 listesine daha girdi. Bahsettiğim kişi Uluslararası Enerji Ajansı Direktörü Dr. Fatih Birol.

TIME dünyanın iklim konusunda en etkili 100 kişisinden biri olarak gösterdi. 2 yıl önce yine TIME, en etkili 100 kişisinden biri olarak seçmişti.
https://time.com/collection/time100-climate/6333048/fatih-birol-leaders/ )

Kendi açımdan Türk olmasının yanı sıra elektrik mühendisi oluşu ve en prestijli kurumlardan birini 2 dönemdir yönetiyor olması, mesleğimde örnek alabileceğim bir kişi olmasına sebep olmuştur.

Kendi imkan ve azmi ile başarılı olan çoğu kişi gibi kendisi de bir o kadar mütevazı ve ağırbaşlı birisi. Bir yandan da G7 zirvesinde Biden ve Macron tarafından ilgi odağı olmuş, fotoğraflarıyla gündeme yine düşmüştü.
( https://www.iea.org/news/iea-at-the-heart-of-world-leaders-discussions-on-energy-and-climate-at-g7-summit

İklimle mücadele de en önemli rolü enerji sektörünün gidişatı belirliyor. Dr. Birol direktör pozisyonuna geldiğinden beri petrol odağında ve çoğunluğu batı ülkelerinden oluşan IEA'yi, özellikle Çin, Hindistan ve diğer gelişmeşte olan ülkeleri dahil ederek dünya enerjisinin %76'sına hitap etmesine ve doğalgaz, elektrik enerjilerini de odağına alarak gerçek bir enerji öngörüleri verebilen bir kuruma çevirdi. Bu sebeple kendisinin söyleyecekleri ve yapacakları artık dünyadaki enerji sektörünü de doğrudan etkiler hale geldi. Bu sebeptendir ki en etkili 100 kişi arasında kendine kolayca yer bulabiliyor.

IEA'nin gündemi çok yoğun ve çok proaktifler. Aynı zamanda sürekli sektör gelişimi, teknolojik gelişimi vb. birçok rapor yayınlıyorlar. Bazen bir raporu okurken bir diğeri çıkabiliyor ve yetişmekte gerçekten zorlanıyorum. Sektördeki herkesin hiç olmazsa bir defa IEA raporlar kısmını incelemesini öneriyorum.
( https://www.iea.org/analysis?type=report
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt