×

TSE CEN/TS 54-32 Sesli Alarm Sistemleri Standardı Yazı Dizisi-14
TSE CEN/TS 54-32 Sesli Alarm Sistemleri Standardı 
Yazı Dizisi- 14
 EN/TS 54-32  Bölüm-12


Yasin Özel 

Ek D : Öngürülü Hoparlör Dizayn Metodu Rehberi

D.1 Desibel (Decibel - dB)


İnsan kulağı, çok geniş bir ses yüksekliği veya ses basıncı değişimi algılayabilir. Normal bir insan kulağının algılayabileceği en sessiz ses, işitme eşiği olarak tanımlanan 20 mikro-paskallık (μPa) basınç değişimidir.

Bununla birlikte, bir uzay roketinin fırlatılması gibi çok gürültülü bir olaya yakın basınç değişimi yaklaşık 2 000 000 000 μPa'la eşdeğerdir.


Ölçüm ve hesaplamayı daha kolay hale getirmek için doğrusal pascal ölçeği yerine bir logaritmik desibel
ölçeği kullanılır ve işitme eşiği (20 μPa) referans seviyesi 0 dB olarak tanımlanır.


Bir hoparlörden güç çıkışında neredeyse gözle görülür bir şekilde 3 dB'lik bir artış elde etmek için, ilgili amplifikatörün iki katı kadar güç gerektiği bilinmelidir.

Hoparlörden gelen güç çıkışında 10 dB'lik bir artış sağlamak için (ki bu yaklaşık iki kat daha yüksek ses çıkarır), bir amplifikatörün 10 katına kadar güç gerektiği bilinmelidir.
5 Watt'tan 10 Watt'a kadar düşük seviyelerde amplifikatör gücünü artırmak bir sorun olmayabilir. Bununla birlikte, yüksek ses basınç seviyelerinde aynı artışı elde etmek için, dinleyicinin ses seviyesinde bir artış görmesi için amplifikatör gücünün örneğin bazı projelerde 1000 Watt'dan 2000 Watt'a yükseltmesi gerekebilir.

Bununla birlikte şebeke güç ihtiyacı, bekleme güç kaynakları, aküler ve rack kabinetlerin sayısı da artacağı için, sistem çok daha pahalı hale gelecektir.


D.2 Duyarlık (Sensitivity)

Duyarlık, bir aracın yakıt tüketimine benzer bir verimlilik ölçüsüdür. Her bir wattgiriş gücü için bir hoparlörün ne kadar ses enerjisi üreteceğini tanımlar.

Karşılaştırmayı mümkün kılmak için hoparlörler 1 Watt güçte beslendiğinde 1 metre mesafede ürettikleri SPL miktarına göre derecelendirilirler.
Bir hoparlör duyarlık değeri 90 dB1 W / 1 m ise, 1 Wattsinyali gücünde, 1 metrede 90 dBölçüm yapılır.Duyarlık(Sensitivity)

Güce bağlı ses basınç şiddeti artışıNot:İlgili grafik EN54’te yer almamaktadır, anlaşılır olması için  ilave edilmiştir.

Uzaklığa bağlı bağlı ses basınç şiddeti azalması

Not:İlgili grafik EN54’te yer almamaktadır, kolay hesap için  ilave edilmiştir.

D.3 Kapsama açısı (Coverageangle)


EN 54-24 bir hoparlörün kapsama açısını, referans ekseninin her iki tarafındaki [normal olarak hoparlöre dik olan] iki yön arasındaki en küçük açı olarak tanımlar; Burada ses basınç seviyesi, referans ekseni üzerindeki ses basıncından 6 dB daha düşüktür.

Bu açı düşey ve yatay düzlemlerde ölçülür ve bir çok hoparlörtipi için şekil aynı olacaktır.


NOT:İlgili grafik ve tablo EN54’te yer almamaktadır, anlaşılır olması  için  ilave edilmiştir.


D.4 FrekansTepkisi(FrequencyResponse)


Hoparlör tarafından üretilen frekanslar Hz cinsinden ölçülmüştür (saniye başına devir sayısı). İnsan kulağı duyarlığı çeşitli derecelerde 20 Hz ila 20 kHz arasında duyabilir ancak anlaşılır konuşma için yararlı aralık 125 Hz ila 8 kHz arasındadır.

NOT:İlgili grafikl EN54’te yer almamaktadır, kolay hesap için  ilave edilmiştir

Bundan sonraki bölümde " Maksimum Ses Basıncı Seviyesi, Hoparlör Tipleri "  anlatılacaktır. 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt