×

TSE CEN TS 54-14:2018 Güncel Standardı ve Getirdiği Değişiklikler Yazı Dizisi-9TSE CEN TS 54-14:2018 Güncel Standardı ve Getirdiği Değişiklikler
Yazı Dizisi-9
Adem Çakır 
•6.7 Kontrol ve Gösterge

•6.7.2 Kontrol ve İzleme Teçhizatının Yeri 
 
Yeterli aydınlatma ve gürültünün olmadığı bir ortamda
 
Yangın anonsu ile aynı odada ve dedektörle korunmuş bir alanda
 
Kontrol ve izleme donanımı şebeke besleme devresi ayrı bir devre olacak ve bu devre üzerinden başka bir donanım olamaz.
 
Panelin (veya merkez bilgisayarının) konuyla  ilgili eğitim almış personelinin 24 saat boyunca izleyebileceği bir mahalde
 
Bulunduğu binanın ana çıkışına yakın, tercihen zemin kat veya 1. kattai
 
Kontrol panelinin tesis edildiği yerde sürekli personel bulunmuyorsa bu sürelerde personel bulunan ikinci bir yerde tekrarlayıcı panel bulunmalıdır.
 
Ekranın yüksekliği ve göstergeler, masaüstü uygulamaları için zemin seviyesinden en az 890 mm olacaktır. Diğer tüm uygulamalarda, bitmiş zemin seviyesinden ekranın ve göstergelerin yüksekliği en az 1,4 m, en çok 1,8 m olmalıdır. Görüş açısının tüm operatörler ve sorumlu kişiler tarafından kolayca okunabilmesini sağlaması için özen gösterilmelidir (özel ihtiyaçlar dahil). Özel bir ihtiyaç gereksinimi olduğunda, yinelenen kontrollerin ve ekranların sağlanması dikkate alınmalıdır.
 
•6.7 Kontrol ve Gösterge

•6.7.4 Alarm Yeri Tespit Yardımcıları

 
Bölge haritasındaki detay seviyesi, binanın karmaşıklığına ve kurulan algılama sisteminin kapasitesine bağlı olacaktır, ancak mümkünse, ayrı ayrı cihazların konumlarını (adreslenebilecek veya adreslenemeyebilecek) ve belirli tehlikeleri tanımlamalıdır.
Çoklu bölge haritalarının veya bölge kartlarının gerekli olduğu sistemlerde, uygun bir dizin, liste veya matris kullanarak ilgili alarm haritasını veya kartı hızlı bir şekilde tanımlamak mümkün olmalıdır.
Bölge kartları, birinci taraf, algılama bölgesine yön veren ikinci taraf ve bu bölge içindeki ayrıntıları gösteren iki taraf olabilir.
 
•6.8 Güç Kaynakları

•6.8.3 Yedek Güç Kaynağı
Daha önce geçerli olan ifadelere ek şu Notlar yeni standartta çıkarılmıştır:
Not 1- Batarya kapasitesinde yaşlanmadan dolayı azalma dikkate alınmalıdır. Genel olarak başlangıçta hesaplanan kapasitenin % 25 fazlasını kullanmak yeterlidir.
Not 2 - Batarya kapasiteleri genellikle 20 saatlik boşalma süresi içinde verilebilen akım cinsinden belirtilir. Daha yüksek boşalma hızlarında (alarm durumunda olduğu gibi) batarya kapasitesi anma değerinin çok altında kalabilir. Batarya imalatçısının tavsiyeleri alınmalıdır.

Bundan sonraki yazımızda "İletim Yolları-Kablolar" anlatılacaktır. 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt