×

Tesla Megapack, Avustralya’daki Enerji Depolama Tesisi Alevler İçinde Kaldı !Tesla Megapack, Avustralya’daki Enerji Depolama Tesisi  Alevler İçinde Kaldı !

Yangın, dünyanın en büyük enerji depolama tesislerinden Avusturalya’daki Tesla Megapack  batarya  tesisinde  devreye alma  çalışmaları  sırasında meydana geldi.

Avustralya'nın Victoria eyaletinde 300 MW'lık Tesla Megapack  enerji depolama tesisindeki bir batarya   konteynerinde çıkan yangının ardından Cuma günü Avustralya'nın Melbourne yakınlarındaki tesisteki  çalışanlar tahliye edildi. 

Yangın, Tesla Megapack  tesisisin yapımı ve işletmesi için Tesla ile sözleşme imzalayan Fransız firması Neoen tarafından yürütülen Melbourne yakınlarındaki Victorian Big Battery enerji projesinin   Avustralya Enerji Piyasası Operatörü (AEMO) ile test ve devre alma çalışmaları sırasında başladı.

Yerel saatle 10:30'da başlayan olaya 30'dan fazla itfaiye aracı ve destek aracı ile Country Fire Authority (CFA) ve Fire Rescue Victoria'dan (FRV) yaklaşık 150 itfaiyeci müdahale etti.
 


İtfaiyeciler depolama tesisindeki batarya    konteynerlarından birinin  içinde yanmakta olan 13 tonluk bir lityum bataryalar ile karşılaştı. Solunum cihazı takan ekipler, yangını hızla kontrol altına almak için çalıştı ve yakındaki diğer batarya konteynerlarında  yayılmasını engellemeye çalıştı. 

 
Depolama tesisi çevresindeki yaşam alanlarında  pencere ve kapıları kapatmaları, ısıtma ve soğutma sistemlerini kapatmaları ve evcil hayvanlarını eve getirmeleri tavsiye edilen bölge sakinlerine zehirli duman uyarısı yapıldı.

Bölgesel itfaiye ekipleri şunları ekledi: "Bir FRV HAZMAT cihazı olay yerinde, destekleyici bir Bilim Görevlisi ile atmosferik izleme yapıyor. FRV'nin uzman RPAS (dronlar) birimi de konuşlandırıldı.

CFA olay kontrolörü ve Bölge 7 vekili itfaiye şefi yardımcısı Ian Beswicke, "Başlangıçta  yanmakta olan bir  batarya  seti  vardı, ancakyangın  buna çok yakın olan ikinci bir batarya setine  yayıldı" dedi.

 "Planımız, onu soğutmamız  ve elektrik santralindeki diğer   bölümlerinde herhangi  bir soruna yol açmamasını sağlamak. 

Beswicke, CFA'nın durumu izlemeye devam edeceğini de, yangının nedeni henüz belirlenemediğini  ve "  ortam güvenli hale geldiğinde" araştırılacağını belirtti. 

Neoen'den bir sözcü,  IT Pro'ya  yangın sırasında kimsenin yaralanmadığını ve  tesisin boşaltıldığını söyledi. 

Sözcü, "Tesisin  şebeke bağlantısının  kesildiğini  ve elektrik arzına herhangi bir etkisi olmayacağını " dedi ve yangının şu anda söndürüldüğünü ve durumun izlendiğini de sözlerine ekledi.

Victorian Big Battery projesi, Avustralya eyaletinin 2025 yılına kadar %40 ve 2030 yılına kadar %50 yenilenebilir enerji kullanma misyonunu desteklemeyi amaçlıyor.  Victoria'nın yenilenebilir enerji geçişi için kilit önemdedir. Ayrıca, Victoria ve Yeni Güney Galler eyaletleri arasındaki bağlantı kapasitesine yardımcı olacak şekilde planlanmıştır. 

 Proje , Tesla'nın şebeke ölçekli ticari projeler için tasarlanmış Megapack teknolojisini kullanıyor. Her bir  Megapack konteynerının  , akü modülleri, çift yönlü invertörler, bir ısı yönetim sistemi, bir alçak gerilim anahtarlama kontrol düzenleri önceden bir araya getiriliyor.  

Konu ile ilgili videolar için lütfen tıklayınız. 

7NEWS Melbourne

-Tesla Megapack Yangını hakkında daha fazla ayrıntı ve bunun neden meydana gelmiş olabileceği | YouTube Haber 30.7.21


Kaynaklar:
https://www.itpro.co.uk/hardware/360437/tesla-megapack-battery-catches-fire-during-testing-in-australia 
https://www.datacenterdynamics.com/en/news/300mw-tesla-megapack-battery-storage-site-in-australia-catches-fire/ 

 


 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt