×

Sorundan Kaçan ve Sorunu Yöneticinin Kucağına Bırakan Kişiler..!Sorundan Kaçan ve Sorunu Yöneticinin Kucağına Bırakan Kişiler..!

Levent Taşkın 

Sorundan kaçan ve sorunu yöneticinin kucağına bırakan kişiler yöneticinin sorunu haline gelir. Bu nedenle: 

- Yöneticinize sorun getirmeyen kişi olmalısınız, yoksa zaten beklentiniz ile yöneticinizde yarattığınız algı ters orantılı olacaktır. Bu durumda kariyerinizin önü genelde anlam verip anlayamayacağınız tel örgülerle çevrili olacaktır.

- Yöneticiniz getirdiğiniz sorunları çözmekle veya sürekli eksik yapılan yada hatalı yapışan iş ile uğraşırsa size daha fazla sorun ve stres yansıtacaktır. Onun size iş verirken artık güveni kalmamıştır. Her işi kontrol etme gereği duyar ki bu onun en büyük zaman ve iş kaybıdır. Bir an önce bu sıkıntıya son vermek ister. 

- Bir sorun olduğunda sorunun kaynağının analiz yapılıp, alternatif çözümler oluşturulmamış ve çözümlerin maliyet/ zaman/ müşteri memnuniyetine göre öncelikleri yapılmamışsa, buna göre yöneticiye içlerinden önerilen bir çözüm belirtilmemişse, aksine sorun direk yöneticinin önüne konup ne yapalım diye sorulmuşsa yönetici sizin işinizi yapamadığınızı zaten görür ve buna son vermek ister. Yoksa sizin işinizi de kendisinin yapması gibi anlamsız bir durumda kendisini bulacaktır. 

 


 
- Yöneticiniz sorunu kendisi çözer ve size ne yapılması gerektiğini söylerse; bu defa o söyledi diye yapmak zorunda kalacaksınız ki çözüm sizin hanenize değil yöneticinizin hanesine yazılacaktır. Üstelik konuyu yöneticiniz takip edip sizden bilgi isteyecektir ve hem işi yapıp, hem de hesap verir duruma düşeceksiniz. 

- Yöneticiniz kendisine sorun geldikçe sizin konumunuzu ve yeterliliğinizi sorgulayacak ve bu işleri de ben yapacaksam altındaki çalışan ne yapıyor diye düşünecektir. 

- Yönetici kendisi sorun çözdükçe kendi egosunu tatmin edecek, size ve iş yapış şeklinize göre beklediğiniz saygıyı ve motivasyonu hiçbir zaman göstermeyecektir. Takdir ve teşekkür beklemeniz boşunadır. Yöneticinize göre takdir edilecek bir iş çıkarmıyorsunuzdur. 

Kısaca yöneticide sorun arttıkça sizin sorununuz daha çok artacaktır…!
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt