×

Panoramik Kameralarda Ortaya Çıkan EğilimlerPanoramik Kameralarda Ortaya Çıkan Eğilimler
Okan Uslu
 
Panoramik kameralar günümüzde çeşitli IP kamera tiplerinde en hızlı büyüyen modellerdir. IHS raporlarına göre yıllık büyüme hızı %30 öngörülmektedir. Aslında uzun yıllardır piyasada olmalarına rağmen son senelerde yapılan geliştirmeler ile kullanım oranı hızla artmıştır.


Sabit kameralar sahada çok iyi iş çıkartmakta ama sağladıkları dar açılı görüntü ile her noktayı kapsamamaktadır. Hareketli kameralar ile operatörler farklı noktalardaki insanları ve nesleleri gözlemleyip takip edebilirken kameranın bakmadığı noktalardaki olayları kaçırabilmektedir. İşte bu noktada Panoramik kameralar çok iyi bir çıkararak montaj yapıldığı  nokta çevresinde hiçbir ölü alan bırakmadan durumsal farkındalık (situational awareness) yaratmaktadır. Bunu yaparken proje maliyetinin de aşağı çekilmesine yardımcı olmaktadır.


 
Sabit kameralar sahada çok iyi iş çıkartmakta ama sağladıkları dar açılı görüntü ile her noktayı kapsamamaktadır. Hareketli kameralar ile operatörler farklı noktalardaki insanları ve nesneleri gözlemleyip takip edebilirken kameranın bakmadığı noktalardaki olayları kaçırabilmektedir. İşte bu noktada Panoramik kameralar çok iyi bir iş  çıkararak montaj yapıldığı nokta çevresinde hiçbir ölü alan bırakmadan  durumsal farkındalık (situational awareness) yaratmaktadır. Bunu yaparken proje maliyetinin de aşağı çekilmesine yardımcı olmaktadır.

Son yıllarda teknolojide yaşanan gelişmelere paralel olarak Panoramik kameralarda farklı tipler ortaya çıkmıştır.
 
Tek-Sensör Panoramik Kameralar (Balık Gözü – Fish Eye)

Pazarda balık  gözü (Fish Eye) kamera olarakda bilinen kameralar tek görüntü sensöründen oluşmakta ve kullanılan balık gözü lens ile operatöre 360 veya 180 derece görüntü sağlamaktadır. Pazara bakıldığında farklı firmalarda 3, 4, 5 ve 12 Megapixel çözünürlükte balık gözü panoramik kameralar sunulmaktadır. Bu kameraların en büyük dejavantajı ise görüntünün kenarlarında çözünürlük giderek düşmektedir. Kameralar her ne kadar 5 ve 12Mpx gibi yüksek çözünürlüklerde sağlanabilirken 5Mpx’de alınan gerçek çözünürlük 4Mpx civarı olurken 12Mpx’de alınan gerçek çözünürlük 9.5Mpx gibi değerlere düşmektedir.
 

 

Ayrıca bu tip kameralardan alınan görüntüler daire şeklinde olduğundan dolayı görüntünün de-warping diye adlandırılan özel bir yöntemle anlaşılır hale getirilmesi gerekmektedir. De-warping işlemi kamera üzerinde yapılabilirken en geçerli olan yöntem operator yazılımı üzerinde yapılarak hem canlı hem kayıt görüntüsünün bu şekilde görüntülenip saklanmasıdır.
Bu tip kameralar tek lense sahip olmasından dolayı fiyat olarak diğer panaromik kameralara göre daha avantajlı olabilirken yine tek sensör olmasından dolayı sağladığı görüntü kalitesi diğer tip panaromik kameralardan genelde daha düşüktür.

Multi-Sensör Panoramik Kameralar
Son yılların yükselen kamera modeli olan multi-sensör kameralar, 3 veya 4 kamera modülünün bir araya getirilerek oluşturalan tipleridir. Bu itp kameralarda görüntülenen alanlarda daha fazla piksel yoğunluğu elde edilirken, normal sabit kamera lensleri kullanıldığından dolayı kameraların çözünürlükleri, gece görüş kabiliyetleri ve WDR (Wide Dynaic Range) özellikleri tek sensör panaromik kameralara göre çok daha iyi olmaktadır.
Bu tip kameralar da çözünürlükler 8 Megapixelden başlayarak, 12, 20, 24 ve hatta 48 megapixele kadar çıkabilmektedir. Bu çözünürlük değerleri 4 tane 2 megapixel kamera kullanılarak (4x2=8 Megapixel), 4 tane 3 Megapixel kamera kullanılarak ( 4x3=12 Megapixel), 3 tane 4 Megapixel kamera kullanılarak (3x4=12 Megapixel) veya 4 tane 5 megapixel kameral kullanılarak (4x5=20 Megapixel) elde edilmektedir.

 
Bu tip kameralarda görüntüler 180, 270 ve 360 derece olarak sğalanabilmektedir ve bu kameraların en büyük avantajı, kamera içinde birden fazla sensör olmasına rağmen kullanıcıya tek bir panaromik görüntü sağlanmaktadır. Sensörlerden alınan farklı görüntüler kamera işlemçisi üzerinde mükemmel bir şekilde birleştirilerek, görüntü beyaz dengesi, kontrast ve parlaklık açısından ayarlanmaktadır. Böylece kullanıcıya aktarılan görüntü sanki tek sensörden elde edilmiş gibi bir panaromik görüntü olmaktadır.

Multi-Sensör Non-Panoramik Kameralar


Bu tip kameraların Multi-sensör Panoramik kameralardan tek farkı, kamera üzerinden alınan görüntü panoramik olmaması yani kamera üzerindeki sensör sayısı kadar görüntü elde edilmesidir. Eğer kamera üzerinde 4 adet sensör varsa bu 4 sensörün bakış açıları ve yerleri birbirinden bağımsız olarak ayarlanabilmektedir. Böylece kamera yine tek kablo, tek enerji üzerinden çalışırken size 4 adet farklı kamera görüntüsü sağlamaktadır.
 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt