×

ONVIF Nedir? ONVIF Entegrasyonu Neden Önemlidir?


ONVIF Nedir? ONVIF Entegrasyonu Neden Önemlidir?


İpek Yavuz Konak


Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte akıllı binalar hızla yaygınlaşmaktadır. Akıllı binalarda kullanılan sistemler, enerji verimliliğinin yanı sıra son kullanıcıların konforu ve güvenliğini sağlamayı hedeflemektedir.

IP tabanlı güvenlik sistemleri son yıllarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu sistemlerin yazılımsal ve donanımsal özellikleri markadan markaya farklılık göstermektedir. Bu durum aynı binadaki farklı marka sistemlerin uyumlu bir şekilde çalışmasını engellemekte, bina güvenliğinin sağlanmasını zorlaştırmaktadır. Bu zorluklar farklı marka IP tabanlı güvenlik sistemlerinin birbirleriyle haberleşmesi ihtiyacını doğurmuştur.

2008 yılında kurulan ONVIF organizasyonu, başta CCTV olmak üzere IP tabanlı güvenlik sistemlerinin standartlaştırılmış arayüzler aracılığıyla haberleşmesini ve birlikte çalışmasını hedefler.

ONVIF açılımı "Open Network Video Interface Forum" olarak geçmektedir. Türkçe'ye "Açık Network Video Arayüz Forumu" olarak çevrilmektedir. ONVIF, IP tabanlı güvenlik sistemlerinin birbiriyle haberleşebilmesi ve birlikte çalışabilmesi için standart arayüzler sağlayan endüstriyel haberleşme platformudur.

ONVIF son kullanıcılar, entegratörler, danışmanlar ve üreticiler için birçok avantaj sağlamaktadır. ONVIF sayesinde entegratörler, danışmanlar ve son kullanıcılar, bir bina için güvenlik çözümü oluştururken farklı marka ürün ve sistemleri kullanabilmektedir. Üreticiler ise diğer marka sistemlerle entegrasyon sayesinde bina güvenliğini daha etkin bir şekilde sağlayabilmektedir.

Binalarda güvenliği tehdit eden unsurların başında yangın gelmektedir. Binalarda oluşabilecek yangın durumunda can ve mal güvenliğinin sağlanması için yangın algılama sistemlerinin kurulması oldukça önemlidir. Diğer bir önemli unsur ise yangın algılama sistemlerinin binadaki diğer sistemlerle entegre çalışabilmesidir.

Bu sebeple yangın algılama sistemlerinin ONVIF protokolü ile haberleşebilmesi oldukça önemlidir. ONVIF entegrasyonu sayesinde yangın algılama sistemleri binadaki diğer sistemler ile haberleşebilmektedir. Yangın anında acil anons sistemleri, CCTV sistemleri, kartlı geçiş sistemleri, söndürme sistemleri vb. sistemlerin yangın algılama sistemi ile haberleşmesi binadaki kişilerin can ve mal güvenliğini sağlayabilmektedir.

Sonuç olarak, ONVIF sayesinde binadaki farklı marka ve modellerdeki IP tabanlı güvenlik sistemleri kolaylıkla entegre edilebilmektedir. Bu sayede binadaki kişilerin can ve mal güvenliği sağlanabilmektedir. Özellikle yangın algılama sistemlerinin ONVIF tabanlı IP güvenlik sistemleriyle entegrasyonu, binadaki kişilerin yangın tehlikesine karşı korunması için çok önemlidir.Kaynakça:

www.onvif.org
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt