×

Nasıl Daha Sağlıklı Olabiliriz? Bölüm-2
Nasıl Daha Sağlıklı Olabiliriz? 
Bölüm-2


Prof.  Doktor Arzu Mirici

Bütün kronik hastalıklar bağışıklık sistemimizin kafa karışıklığına bağlı. Bunu düzeltmek için sağlıklı beslenme esas demiştik. Yeterli ve nitelikli protein kaynağı olarak et ve balık demiştik. Tavuk ve yumurtayı unutmayalım. Artık herkes öğrendi. Gezen tavuk  ve onun yumurtası makbul. Peki iyi protein aldık. iyi sindirebiliyor  muyuz. Sindirim sistemi hastalıklarının iki önemli belirtisi reflü ve konstipasyon yani kabızlık Her ikisi de çok yaygın. Uzmanına ulaşıp mutlaka çözülmesi gereken sorunlar. Yıllardır mide koruyucu kullanan üstelik yanlış kullanan çok büyük bir kesim var. Bu alışkanlık gözden geçirilmeli. Kabızlık sorunu mutlaka aşılmalı. Eğer aşılmazsa sadece sindirim sistemi değil bütün organlar hastalanır. Belki burada hemen sebze ağırlıklı beslenme imdada yetişir. Peki tarım ilaçlarını ne yapacağız. Barsaklarımız çalışsın derken karaciğeri zehirli maddelerle doldurmanın cezasını hangi organ çekecek. Uzmanları ne der acaba Organik mi, iyi tarım mı, yoksa gerçekten başka bir yol var mı bu açmazı çözmeye.

Kronik hastalıklara neden olan yanlış beslenme, çok zehirli çok stresli günler gibi yaşam tarzı özelliklerini neden yazıyorum. Yapacağımız hiç bir şey olmadığını düşünüp moraliniz bozulsun diye değil. Elbette hiç zehir içermeyen steril bir dünyada yaşamaya başlamamız mümkün değil. Ya da sıfır stres olası değil.

Gerçekten mükemmel bir beslenme rejimi hazırlanıp bize sunulsa çeşitli nedenlerle bunlar uygulamayabiliriz. Ama tıpkı kirlenen tabaklarımıza ya da elbiselerimize yaptığımız gibi bedenimizi zaman zaman yıkayıp arındırabiliriz.

Eğer bunu yaparsak var olan kronik hastalıklarımızı hafifletebilir ve öteleyebiliriz. Hiç bir kronik hastalığınız yoksa olmamasını sağlayabiliriz sağlıklı yaşlanabiliriz.

Peki nasıl?

Bunun ilk adımlarından biri eliminasyon diyeti... İnternetten ne olduğunu öğrenebilirsiniz ve yapmaya başlayabilirsiniz. Bu diyetin  esası şu. Yaklaşık 4 hafta kadar "olağan şüphelileri" hayatınızdan çıkarıyorsunuz. Kim bunlar? stres hormonuyla dolu çiftlik hayvanları, suni yemle büyümüş büyük balıklar, fabrikasyon tavuk ve yumurta, süt ve süt ürünleri, soya içeren herşey, tüm paketlenmiş ürünler,, yerfıstığı, deniz ürünleri... bir şey kalmadı diyeceksiniz. Yeni yiyecekler keşfedeceksiniz, bu diyet yapılabilir ve çok da yararlı olur. Benim önerim bir diyetisyen ile ilerlemenizdir. Ama benim de öğrencisi olarak yoga ile tanıştığım Beyza Özcan bugünlerde kendi sayfasında bu diyeti yapıyor ve deneyimleri paylaşıyor. Fikir almak için iyi bir fırsat... Kendisi de uygun bulursa onu izleyebilirsiniz

4 haftanın sonunda kendinizle ilgili bir şeylerin az çok değiştiğini göreceksiniz. Bu noktadan sonra "olağan şüphelileri" bir bir eklemeye başlayacaksınız ve neler değişiyor onu gözlemleyeceksiniz. Geçimsiz olduğunuz yiyecekleri bulacaksınız.

Zehirden mümkün mertebe uzak kaldığınız için bu dönem gerçekten de bir arınma dönemi olacak. Bu yöntem bazı hastalıkların tedavisini başarı ile kullanılmaya başlandı. sağlıklı kalmak için bunlar yeterli olabilir ama bir hastalığınız varsa doktorunuza danışmanızı öneririm. bazı besin destekleri de işinizi kolaylaştıracaktır. 

Kötü haber bu desteklerin neredeyse hiç biri SGK’ nın geri ödeme kapsamında değil. Bu yazdıklarım daha çok kişinin dikkatini çeker ve bunun değişmesi yönünde bir sonuca varırsa en mutlusu ben olurum. 
 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt