×

LED Sürücüler ve Elektronik Balastlarda En Sık Karşılaşılan Arızalar Yazı Dizisi-2LED Sürücüler ve Elektronik Balastlarda En Sık Karşılaşılan Arızalar
Yazı Dizisi-2
Burak Çıkırık

Problem              : Giriş sigortası/sigorta devre arızası.

Resim 12: Enerji girişindeki sigorta yolunun patlaması
 
Arıza nedeni      : LED sürücüler ya da elektronik balastlarda, giriş geriliminin izin verilen değerlerin altına düşmesi durumunda akım yükselir ve sigorta değerinin üzerine çıkarsa, giriş sigortası ya da sigorta devre yolunda arıza meydana gelir.
 

Resim 13: Elektronik balastın sigorta yolunun patlaması

Problem              : Devre elemanlarında darbeye bağlı kopma-ezilme-delinme
 
Resim 14: Transformatör kopması


Resim 15: Transformatör kopması
 
Arıza nedeni      : LED sürücü ya da elektronik balastların yüksekten düşmesi sonucu transformatör, kondansatör gibi devre elemanlarının bağlantı lehimlerinde kopmalar meydana gelebilir.

Problem              : Klemenslerde kopma.

Resim 16: Basmalı klemenste kopma


Resim 17: Vidalı klemenste kopma
 
Arıza nedeni      : Basmalı klemenslerde, üstteki klemens bırakıcı yaya basılmadan, vidalı klemenslerde ise vida gevşetilmeden kablonun çekilip çıkartılması. Bu durumda klemens bağlantı ayaklarında çekme kuvvetine bağlı gerilme oluşacak ve klemens devreden kopacaktır.
Ayrıca basmalı klemenslerde, izin verilenden daha büyük kesitte kablo kullanmak da klemense zarar verecek ve sağlıklı bir bağlantıyı engelleyecektir. LED sürücü üzerinde belirtilen kablo kesitlerine mutlaka uyulmalıdır.

Problem              : LED sürücü ya da elektronik balastın TC noktasının limit değerinin aşılması.
Arıza nedeni      : Elektronik balast ya da LED sürücülerde, ısı kontrolü üzerlerindeki kontrol noktasından yapılır (TC noktası). Ayrıca sürücünün çalışma ortam sıcaklığı da ürün datasheetlerinde verilmektedir. Çalışma ortam sıcaklığının yüksek olması ya da tasarımdan kaynaklı olarak TC noktasının yüksek çıkması durumunda, elektronik devre üzerindeki komponentler etkilenecek ve ömürlerinde ciddi düşmeler meydana gelecektir. En kolay etkilenen komponent ise kondansatör olup, bu likit kondansatörde şişme meydana gelecek bunun sonucu armatürde göz kırpması gibi yanıp-sönmeler görülecektir. Eğer kondansatör daha yüksek ısıya maruz kaldıysa kondansatör akarak kısa devreye yol açacaktır.
 

Resim 18: Doğrudan lamba ısısına maruz kalan elektronik balastlarda sararma


Resim 19: Hatalı tasarım, elektronik balast lambanın yüksek ısısına maruz kalıyor

Problem              : Su alma ya da yüksek neme maruz kalan ürünlerde arıza.
 

Resim 20: Nem sonucu arızalanma


Resim 21: Nem  alma ve nem sonucu oksitlenme

Arıza nedeni      : Su alma sonucu kısa devre ya da nem kaynaklı oksitlenmeler sonucu devre arızası.
Önleyici faaliyet: Elektronik balast ve led sürücüler mutlaka uygulamaya göre seçilmelidir. IP20 ürünler mutlaka yüksek IP korumalı armatürlerin içerisinde kullanılmalıdır. Bu armatürlerin de nemli ortamda çalışmalarında mutlaka havalandırma tapalarına (ventilation gore) sahip olmaları gerekmektedir. Bu sayede nemin içeri hapsolması engellenmiş olur.

Problem              : Toza maruz kalan ürünlerde arıza.


Resim 22: Toz sonucu arızalanma


Resim 23: Toz sonucu arızalanma
Arıza nedeni      : Toz sonucu devre elemanlarında ve elektronik devrede arıza.
Önleyici faaliyet: IP20 sürücüler, ortamda toz/kum sirkülasyonunun olduğu endüstriyel tesislerde kullanılacaksa, armatürün mutlaka min. IP54 koruma sınıfında olması gerekmektedir. Aksi taktirde komponentlerin üzerine yapışan toz onlara zarar verecek ve elektronik devrenin soğumasını da engelleyecektir.


Problem              : Böcek/sinek gibi canlıların sürücü içerisine girmesi.
 

Resim 24: Sürücü içerisinde böcekler

Resim 25: Sineklerin yol açtığı kısa devre
 
Arıza nedeni      : LED sürücü ya da elektronik balast içerisine giren sinek ya da böcek gibi canlılar, devre elemanları üzerinde kısa devreye yol açabilmektedirler.
Önleyici faaliyet: Armatür içerisine sinek ya da böceklerin girmesini engelleyici sızdırmazlık, uygulama yerine bağlı IP koruması yüksek armatürler kullanılarak sağlanmalıdır.
Kaynaklar:CQM Tecnhical Training Notes – Dr.Kai Müller (March 2014)
 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt