×

İyi Bir Yönetici Olmak


İyi Bir Yönetici Olmak 

Levent Taşkın 

 
Yöneticilerin çalışanların beklentilerini karşılamaya yönelik yetkinlikte olması beklenir. Birçok kişi yöneticilerin kendisiyle saygılı, doğru tutum ve davranışla iletişim kurmasını bekler. Çalışanlar tabi ki yöneticisiyle açık iletişim kurabilmeyi, onun kendisiyle tecrübelerini paylaşmasını, öğrenebilecek ortamlarda birlikte çalışabilmeyi, yöneticisinin kendisine bir eğitici pozisyonuna uygun alçak gönüllü bir davranış ile yol göstermesini ister. Bu tarz yöneticileri bulmak çalışan için bir şanstır ve kişisel gelişimleri için büyük bir fırsattır. 

Diğer yandan kişisel gelişimleri için yararlanabilecekleri iyi bir yönetici bulan çalışanların arasından yöneticisinden her fırsatta bir şeyler öğrenme becerisine sahip olanları da bulmak, bazen iyi bir yönetici bulmak kadar zor olabiliyor.  


 

 
Birlikte çalışırken haz duyulan; yetkinliği, bilgisi ve davranışıyla çalışanın takdiri kazanan yöneticilerle çalışırken gözlemlemek, sorumluluk alacak görevlere talip olmak, yöneticinin iş yapış ve analiz şekline dikkat etmek; stratejik, yenilikçi ve değişime ait projelerde liderlik istemek ve/veya rol almaya istekli olmayı bilmek çalışanın yapması gereken temel tutum ve davranıştır. Çalışanlar bu şekilde yöneticisinden bir şeyler öğrenme ve onunla birlikte daha fazla zaman geçirme, onun dikkatini çekerek daha fazla sorumluluk alma fırsatını yakalarlar. 

Her zaman ideal ve çalışan için bir fırsat olan iyi bir yönetici bulmak mümkün olmaz. Çalışacağımız işyerlerinde yöneticilerimizi seçme şansımız olmaz.  İnsanı geliştiren, motive eden, destek olan, yönlendiren iyi yöneticiler olduğu gibi, insanı huzursuz yapan ve işinden soğutan kötü yöneticiler de vardır. Karşılaştığımız yöneticilerin bazıları her zaman açık iletişimi tercih etmeyebilir ve hatta bunun disiplinsizliğe, güç ve otorite kaybına yol açacağını düşünebilirler. Yol göstermek yerine sadece söylenilenin yapılmasını isteyebilirler. Çalışanın gelişimine zaman ayırmak ve onlara geri bildirim vererek gelişimleri için katkıda bulunmak yerine daha çok kendi önceliklerine odaklı çalışmayı tercih edebilirler. Yetkilerini devretmeyi güç kaybı olarak gören çok yönetici vardır. Ya da iyi çalışanları kendisi için bir tehlike görerek onlarla sınırlı iletişimi tercih edebilir.


 

 
Çalışanların kariyer gelişimlerindeki en önemli faktörlerden birisi, yetkin ve lider bir yönetici ile çalışmaktır. Eğer çalışan çalıştığı süre boyunca çalışanını önemsemeyen bir yönetici ile çalışıyorsa yöneticisi ile anlaşmazlık yaşaması büyük olasılıktır. Bu şekilde çalışan kişilerin motivasyonu düşer, mutsuzluğu artar, kariyer ve hiyerarşide yükselme gibi beklentileri çok düşük seviyeye iner. Umudu ve beklentisi kalmayan çalışanın şirkete bağlılığı, çalışma verimi ve müşterilere karşı şirketi temsili olumsuz etkilenir. 
Ne kadar üst bir pozisyonda olursanız olun, ne kadar yetkili olursanız olun önemli olan, çalışanlarınızın gelişimine ve onların kariyer hedeflerine yönelik yol gösteren; destekleyici yöntemleri sağlayan, saygılı ve alçak gönüllü tutum ve davranışınızla kolay iletişim kurulabilen; ulaşılabilir bir yönetici olmanızdır.  

Alçak gönüllü yöneticiler duygusal zekasını ve empati yeteneğini iyi kullanan yöneticilerdir. Bu özellikleri sayesinde ekiplerini motive etmeyi başardıkları gibi kendilerini de kolaylıkla sevdirirler.

Alçak gönüllü yöneticiler çalışanlarının kolay öğrenmesini, sorumluluk almalarını, işe sahip çıkmalarını, kendi fikirlerini üretmelerini, tutkulu çalışmalarını ve sonuca ulaşmak için gayret göstermelerini otomatik olarak sağlarlar. 
Birçok yönetici alçak gönüllülüğü zayıflık olarak görürken, iyi yöneticiler bunu çalışanın gelişmesi için bir fırsat olarak sunarlar. 

Bu nedenle iyi bir yönetici olmak, çalışanlarınızın saygısını kazanmak ve onların bağlılığını yaratmaktır.

Başka bir deyişle sevilen, saygı duyulan ve takip edilen yönetici olmak başarıdan ziyade  büyük oranda çalışana karşı takınılan tutum ile orantılıdır. Bu yüzden yöneticinin iş bilgisi dışında iletişim yeteneklerinin güçlü olmasına ihtiyacı vardır.

 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt