×

İş Yerindeki Huzursuzlarİş Yerindeki Huzursuzlar

Levent Taşkın
 

Bir iş yerinde huzursuzluğu bazen kendisini hiç analiz etmeyen ve değişmemekte ısrarlı olan iş arkadaşlarımız sayesinde yaşarız. Onların iş yapmak ve bir şey üretmekten ziyade, üreteni aşağı çekmeye yönelik davranışları hiç değişmez. Bu davranışlar onları besler ve onların var oluş nedenidir. Bu kişiler gün içerisinde tüm enerjimizi alırlar. İşlerine odaklanmadıkları için bir de eksik yada zamanında yapamadıkları işler nedeniyle bizleri ayrıca strese sokarlar. Negatif tutuma sahip bu kişilerden mümkün olduğunca uzak durmak; iş dışındaki işbirliklerine kapalı olmak ve onlara saygılı ve akıllı davranmayı ihmal etmemek gerekir. Hiçbir zaman huylarından vazgeçmeyen, işten çok kendi çıkarları için zaman harcayan, bizi yoran kişilere bazı önekler vermek istiyorum:

1. Bilgiyi saklamayı, paylaşmamayı sevenler. Bilgiyi saklamanın elindeki güç olduğuna inananlar. Bilgi ve tecrübenin aslında paylaştıkça değer kazandığını bilmek istemeyen bencil ve özgüveni eksik olanlar.

2. Sürekli şikayet edip ortalığı karıştırmayı sevenler. Çözüm üretmeden, fikir vermeden, çözüme katılmak istemeyerek sadece hep eksiklikler üzerine şikayeti büyük bir geri bildirim sananlar.

3. Dedikoduyu çok sevenler ve yapmadan duramayanlar. Bu nedenle aşırı meraklı olanlar. Her şeyi bilmek, duymak için çok zaman harcayanlar. Üstelik duyduklarıyla kişileri yargılayanlar. Ancak kendisiyle ilgili eleştiriden hiç hoşlanmayanlar ve aynaya bakıp kendi yansımasını göremeyenler.

4.  Arkadaşının yükselmesini çekemeyenler ve onları aşırı kıskananlar

5. Sürekli sinirli, agresif ve gergin tavır sergileyerek, üzerinde çok iş yükü var izlenimi yaratanlar. Aslında bu şekilde günü kolay geçirirler. “Hep yoğunum” tavrıyla çok iş yaptıkları imajı vermeye çalışanlar. Birden fazla iş yaparken çabuk dağılan ve işbirliğine, yardıma aslında hiç açık olmayan bencil insanlar.

6. Kendisinin düşündüklerini söyleme cesareti olmayan, kendisi geri planda kalarak çabuk dolduruşa gelen kişiler üzerinden düşüncelerini dile getirtenler. Kendilerince akıllı davranan; aslında korkak olan, başkalarını öne sürerek onları riske atan kişiler.

7. Yalakalığı çok sevenler, güçlü ve yetkili kişilerin peşinde dolaşıp her ortamda onları pohpohlamayı seven gaz vericiler. Fırsatçı ve çıkar elde etmeyi uman “çok haklısınız, tabi efendicimler”

8. Yöneticileri ve yönetimi sürekli arkadaşlarına eleştirip; onları gaza getirip, toplantılarda arkadaşlarını öne sürenler. Korkak, sinsi ve özgüvensiz olduklarını kendilerine bile söyleyemeyen; arkadaşlarını kullanarak yönetimi kendilerince eleştirip, kendilerini güvence altına alanlar. Yönetim sorduğunda da hiçbir sıkıntısı olmadığını dile getirecek kadar ekibe zarar verenler.
 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt