×

IP CCTV Sistemi  Kabul Kontrol Listesi

 


IP CCTV Sistemi  Kabul Kontrol Listesi

Okan Uslu 
ETP çalışma gruplarımız çalışmalarına online toplantılar ile devam etmekte olup,  çalışmalarımızın sonuçlarını   sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.
 
ETP Kapalı Devre Kamera Sistemi  (CCTV )Çalışma  grubumuzdaki  konunun  uzmanı değerli arkadaşlarımızla  oluşturduğumuz  “IP Tabanlı Kapalı Devre Kamera Sistemi” Teknik Şartname Taslağı   Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Yüksek Fen Kurulu'muzun   değerlendirmelerine göndermiştik. 

ETP Kapalı Devre Kamera Sistemi  Çalışma  grubumuz çalışmaları kapsamında  Aral Uzun, Okan Uslu, Sabri Günaydın,   Yalçın Tınaztepe'nin  çalışmaları sonucunda  “IP CCTV Kabul Kontrol Listesi " oluşturulmuş  olup  aşağıdadır. Bu  çalışmanında Bakanlığımızca değerlendirilerek  IP CCTV şartnamesine ek yapmasını öneriyoruz. 

Bakanlığımızın ““IP Tabanlı Kapalı Devre Kamera Sistemi Teknik Şartnamesi”  nin de  güncellenerek   mümkün olan  en kısa zamanda  yayınlanmasını diliyoruz. 


IP CCTV Sistemi Proje Kabul Kontrol Listesi

Bu kontrol dokümanının amacı, projede şartname isteklerinin sağlanmasının yanında bir CCTV sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması için gereken temel kontrollerin yapılmasına yardımcı olmaktır.

1.    Güvenlik Gereksinimleri 

-    İzlenmesi ve kayıt altına alınması gereken yüksek riskli bölgeler (yaya giriş kapıları, araç girişi, iş kazası ihtimali olan bölgeler, yangın riski olan bölgeler vb.) tespit edildi mi? 

-    Kamera yerleşimi ve adetleri bu ihtiyaçlara uygun olarak belirlendi mi? 

-    Teslim ve kamera yerleri konusunda son kullanıcı yetkililerinin (var ise güvenlik danışmanı, güvenlik sorumlusu, idari sorumlu vb.) ve kamera sisteminin sorumluluğunu alacak yetkili ile kamera yerleri ve bakış yün/açıları konusunda mutabakat yapılıp, son hali ile bu kamera görüntüleri/ekran görüntüleri alınıp teslimat dosyasına dahil edildi mi?

2.    Kamera Lens Gereksinimleri

-    Kamera tipleri doğru ve ihtiyaca yönelik seçildi mi? 

-    Lens açıları, aralıkları ve tipleri (sabit/varifokal) gerekli hesaplamalar ve çizimler yapılarak doğru ve kör nokta bırakmayacak şekilde seçildi mi?

3.    Kayıt Gereksinimleri

-    Tesisin, kurumun ya da yönetmeliklerin belirlediği süre ve kalitede kayıt için kayıt parametreleri belirlendi mi? 

-    Bu parametrelere göre kayıt alanı ihtiyacı hesaplaması yapıldı mı? 

-    İhtiyaç olan disk adedi, tipi ve yedeklilik ihtiyaçları karşılandı mı?

-    Seçilen diskler 24 saat kullanım için uygun mu? 

4.    Bant Genişliği Gereksinimleri

-    Kamera kayıt ve izleme çözünürlükleri, resim sayısı (fps), resim kalitesi, unicast/multicast haberleşme seçimleri doğru yapıldı mı? 

-    Bu değerlere ve seçimlere göre ihtiyaç olan bant genişliklerinin hesaplaması yapıldı mı? Buna uygun network ekipman ve altyapı ihtiyacı belirlendi mi?

-    Bant genişliği hesaplamasına uygun ve ihtiyacı karşılayacak switch, omurga switch, yönetim sunucusu, depolama sunucusu/NVR, izleme iş istasyonları belirlendi ve tedarik edildi mi?

5.    Enerji Gereksinimleri

-    Her bir bileşenin çekeceği güç miktarları çıkarılarak, kesintisiz ve sağlıklı enerji sağlanması için ihtiyaç olan kesintisiz güç kaynağı, topraklama, yıldırımdan korunma,   ve aşırı gerilim koruması, elektrik panosu, sigortalar  minyatür devre kesiciler , şebeke bağlantıları vb. eksiksiz bir şekilde projelendirilerek tedarik edildi mi? Tüm cihazlar/donanım teknik olarak uygun mu ve  ilgili standartlara sahip mi? 

-    Kameraların doğrudan, adaptör ile ya da switch üzerinden (PoE/PoE+) beslenme seçimleri sağlıklı ve doğru biçimde yapıldı mı?  Switch üzerinden (PoE/PoE+)  besleme yapılıyorsa seçilen switchler uygun mu? 

-    Kamera sisteminin elektrik kesilmelerinden etkilenmeyecek şekilde tüm besleme noktalarının UPS ve/veya akü beslemeli güç kaynaklarından temini sağlandı mı? 

-    Merkez kayıt, kontrol, server, izleme bilgisayar ve monitörlerinin enerji gereksinimleri hedeflenen süreye uygun UPS hatlarından beslendi mi?

6.    Aydınlatma Gereksinimleri

-    Kameraların kurulacağı noktalar yeterli aydınlatma seviyesine sahip mi? 

-    Yeterli aydınlatmanın olmadığı yerlerde Infrared ışık kaynağına sahip tipte kameralar  yada infared projektörler konumlandırılmış mı? 

7.    Proje Dokümantasyonu

-    Proje dokümantasyonu hazırlanmış mı ve aşağıdaki detayları kapsıyor mu?
  • Kameraların yerleşim projesi ve network altyapı tek hat diyagramı. 
  • Network topoloji ve network cihazlarının konfigürasyonları
  • Cihaz listesi ve cihaz kullanıcı adı/şifreleri
  • Cihaz konfigürasyon backupları

8.    Etiketleme

-    Gerekli etiketlemeler yapılmış mı? Kamera isimleri, IP adresleri, kablo/patch panel numaralandırması, server/NVR numaralandırmaları gibi.

-    Sahadaki kameraların üzerlerinde, kamera ile ilgili bir kodlama yapılıp hem kamera üzerinde etiketleme hem switch tarafında etiketleme ve ilgili kamera saha kodları yerleşim projelerine işlendi mi?

9.    Kablolama ve Sonlandırma

-    Özellikle dış alan harici ve hava şartlarına korumalı kameraların bağlantı, sonlandırma ve konektörlerinden su sızmasını engelleyecek montaj yapıldı mı, uygun bağlantı kutuları kullanıldı mı ve bunların montajları doğru bir şekilde yapıldı mı?

-    Data kablolaması doğru şekilde sonlandırılmış, patch panel kullanılmış mı? 

-    Enerji kablolaması doğru bir şekilde yapılmışmı, kablo kesiti uygun mu? , kablo seçimi bulunduğu ortama ( iç veya dış ortam) uygunmu? 

-    Saha, switch ve merkez taraflarındaki network konektör tip ve montajları uygun standartlarda yapıldı mı?

10.    CCTV Sistemi Temel Fonksiyon Kontrolü

-    CCTV sisteminin kayıt kapasitesi şartnamede belirtilen kriterleri sağlıyor mu?
  • İstenilen çözünürlük ve resim sayısı ayarlanmış mı?
  • Belirtilen kayıt zamanı sağlanabiliyor mu?
-    Canlı görüntüler 1/4/9/16’ya bölünmüş ekranlarda sorunsuz izlenebiliyor mu? 

-    Birden fazla monitörde canlı görüntüler sorunsuz izlenebiliyor mu? 

-    Kayıt görüntüleri 1/4/9/16’ya bölünmüş ekranlarda aynı anda sorunsuz izlenebiliyor mu? 

-    Birden fazla monitörde kayıtlı görüntüler sorunsuz izlenebiliyor mu?

-    Kayıtlı görüntülerde yavaş/hızlı ileri/geri sarma sorunsuz şekilde izlenebiliyor mu? 

-    Kayıtlı görüntüler dışarı aktarılabiliyor mu?

11.    Bakım Prosedürleri ve Yedek Parça

-    Kamera sistem bakım prosedürü (kameraların yön, açı, kirlilik, temizliklerinin, network switch, server, izleme istasyonlarının yazılım ve virüs güncellemelerinin takibi vb.)

-    Bakım teklifleri müşteri teslim dosyasına eklendi mi?

-    Kamera sisteminin kesintisiz ve aksamadan çalışabilmesi, oluşabilecek arızalara ve problemlere hızlı bir şekilde müdahale için kritik yedek parka listesi teslim dosyasına eklendi mi?
 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt