×

Hiç Başarılı Çalışanlarınıza ‘’İYİ Kİ VARSINIZ’’ Dediniz mi?Hiç Başarılı Çalışanlarınıza ‘’İYİ Kİ VARSINIZ’’ Dediniz mi? 

Levent Taşkın 
 
İşyerinde çalışanlar, yöneticisine ve şirketin yönetimine güven duydukça şirkete bağlı hale gelir ve performansları artar. Bunun için yöneticinin güven duyulmasını sağlayacak yönetsel, iletişim, doğru tutum ve davranışa sahip olması şarttır.

Liderine ve yönetimine güvenmeyen bir ekipte ve şirketin genelinde dedikodu ve yalakalık çoktur. Herkes önce kendini korumaya çalışır. Dolayısıyla ekip üyeleri veya çalışanlar arasında da güven yoktur. İşbirliği ne kişiler arasında, ne de bölümler arasında oluşmamıştır. Her bölüm ayrı bir şirket gibi çalışır. Ortak bir iş yapılacaksa herkes topu birbirine atar ve mecburen kendine ait kısmı yaparak işten sıyrılmaya çalışır. Bütüne bakmaz, müşteriyi düşünmez, sonucun kısa zamanda veya müşteri memnuniyetine uygun olup olmadığıyla ilgilenmez. Kişiler sadece kurallara bakar ve sorumluluk alacak hiç bir şeye karışmaz. İnisiyatif kullanma veya çözüm sağlayacak öneri getirme gibi başına iş açacak konulardan kaçar. Güvenin olmadığı bir şirkette hata yapma korkusu ve özgüven eksikliği maksimum seviyededir. Hiç bir zaman standart hizmetten bir damla fazlasını alamazsınız.

Tüm bunlar sadece şirketin içindeki personel verimsizliği ve kaybına neden olmaz; şirketin ürün ve hizmetlerini satın alan tüm müşterileri olumsuz etkiler.

Bu nedenle yöneticiler sadece işlerini iyi yapmakla yükümlü değildir; çalışanlarıyla doğru ve saygılı bir iletişim kurarak onlara yol göstermekle ve onları geliştirmeye yönelik doğru davranışları sergilemekle de yükümlüdürler.

Yöneticilerin çalışanlarını cesaretlendirmek, takdir etmek ve onlara özgüven aşılamak gibi çalışanın ruhunu coşturan bazı davranışları yapma alışkanlığı olmalıdır.
Eğer şirkette yönetici çalışanla çalışmayana, başarılı olanla başarılı olmayana aynı tavrı ve tutumu sergiliyorsa, başarılı çalışan belli bir süre sonra kendisinden talep edilenleri sorgulamaya başlayacaktır. Çünkü bu tür ortamlarda genelde çalışmayanın veya başarısız bir şekilde çalışmasına rağmen hiçbir tepki verilmeyen çalışanın yapamadığı veya eksik yaptığı tüm işlerde yönetici tarafından başarılı çalışandan istenir.

Başarılı çalışanları elde tutabilmeyi başarmak, yöneticinin niteliğini ve saygınlığını gösterir. Bunun için yöneticilerin çalışanları iyi gözlemlemesi ve bazı doğru davranışları sergileyebilmesi gereklidir.

Bu yüzden çalışanlarınızı önemseyiniz ve iyi çalışanlarınız takdir ediniz.
Çalışanlarınızı önemsemenin yolu, onları dinlemekten, fikirlerine değer vermekten, onlara güvenmekten, adil ve eşit davranmaktan, onlara büyük resmi ve kariyerlerine yönelik hedeflerini göstermekten, saygılı davranmaktan geçer.

İyi çalışanlarınızı takdir etmenin yolu, başarılarını görüp teşekkür etmekten ve en önemlisi onlara’’ iyi ki varsınız’’ demekten geçer. 
 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt