×

Genel Aydınlatma Lambalarının Çoğunun Kullanımdan Kaldırılmasına Bir Ay Kaldı !

Genel Aydınlatma Lambalarının Çoğunun Kullanımdan Kaldırılmasına
Bir Ay Kaldı !
Sabri Günaydın 

Brüksel, 25 Temmuz 2023 - Geri sayım başladı: sadece bir ay içinde, yaygın olarak kullanılan bazı lambalar AB'de kısıtlanacak. Işık kaynakları ve ayrı kontrol düzenleri  için 2019 AB Eko tasarım kuralları ve Şubat 2022'de yayınlanan 12 RoHS Yetkilendirilmiş Direktifi, önümüzdeki altı hafta içinde genel aydınlatma için kompakt ve lineer floresan lambaların (CFL'ler ve FL'ler T5 ve T8) yanı sıra şebeke voltajlı halojen lambalar (G9) ve düşük voltajlı halojen lambaların (G4 ve GY6.35) AB pazarına sunulmasını etkileyecektir.

AB Eko tasarım kuralları CFLi, HL R7s > 2700 lm, T2 ve T12 FL lambaları Eylül 2021'de aşamalı olarak kullanımdan kaldırırken ve RoHS Direktifi 25 Şubat 2023 itibariyle CFLni, Uzun ömürlü LFL lambalar ve Circular T5'in AB pazarına sunulmasını kısıtlarken, şimdi aynı RoHS Direktifi 25 Ağustos 2023'ten itibaren Uzun ömürlü CFL, T5 ve T8 FL lambaları da kısıtlamaktadır.

1 Eylül 2023 tarihinden itibaren AB Eko tasarım kuralları G9, G4 ve GY6.35 halojen lambaların AB pazarına sunulmasını kısıtlayacaktır.

Henüz yapmadıysanız, mevcut aydınlatmanızı gözden geçirmek ve önemli enerji tasarrufu sağlamak ve daha iyi aydınlatma seçenekleri sunmak için sensörler ve kontrollerle birleştirilebilen LED aydınlatma sistemlerine geçişinizi planlamak için bir aydınlatma uzmanıyla çalışmanın tam zamanıdır.
 
Lighting Europe üyeleri, iki AB kural setinin (Ecodesign ve RoHS) önümüzdeki birkaç ay içinde geleneksel lambaların kullanılabilirliğini nasıl etkileyeceğini anlamalarına, uygun alternatifleri belirlemelerine ve aydınlatma tesisatlarının yenilenmesi için plan yapmalarına yardımcı olmak  amacıyla  müşteriler ve yetkililerle çalışmaya devam ediyor.
İlgili tüm tarihleri içeren özet bir tablo  aşağıdadır.
 
Aynı ürünün hem Ecodesign hem de RoHS'dan etkilendiği durumlarda, LightingEurope Sekretaryası'nın yorumuna göre en erken aşamalı olarak kullanımdan kaldırılma tarihi önceliklidir ve geçerlidir.


Kaynak:Lighting Europe basın bülteni (www.lightingeurope.org)
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt