×

Fransız Bulut Hizmetleri Veri Merkezi Yangınından Sonra Milyonlarca WEB Sitesi Çevrimdışı Kaldı


Fransız Bulut Hizmetleri Veri Merkezi Yangınından Sonra Milyonlarca WEB Sitesi Çevrimdışı Kaldı


Reuters 
By Mathieu Rosemain , Raphael Satter

Çeviri:Şenol Gürvit 
PARIS (Reuters) - İnternet performans verilerine göre bir Fransız bulut hizmetleri firması veri merkezinde çıkan yangın,  milyonlarca WEB sitesine zarar verdi, devlet kurum erişim alanlarını, bankaları, mağazaları, haber WEB sitelerini yerle bir etti ve .fr uzantılı WEB alanlarının bir kısmını ulaşılamaz kıldı.

 
Prettejohn, Fransız .fr alan adı uzantısına sahip sitelerin yaklaşık % 2'sinin etkilendiğini tahmin ediyor.

Fransız politikacılar, OVHcloud'u ABD bulut hizmeti sağlayıcılarına olası bir alternatif olarak desteklediler, ancak günümüze kadar pazar paylarını patlama noktasına getirecek ölçek ve mali güçten yoksun bir görünüme sahip.

Şirket Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ayrıntı vermeden potansiyel bir halka arz sürecini başlattığını söyledi.

Strasbourg veri merkezleri, OVHcloud'un Fransa'daki 17, küresel olarak 32 veri merkezi arasındaydı.


 
Birkaç müşteri, WEB sitelerinin çevrimdışı olduğunu veya e-postalara erişilemediğini söyledi. Herhangi bir büyük veri kaybı ile ilgili anlık bir haber yoktu.
 
Daha sonra kötü haberler gelmeye başladı. Fransa'nın en tanınmış sanat komplekslerinden biri olan Centre Pompidou, WEB sitesinin kapalı olduğunu söyledi. Kripto para borsası Deribit, bloğunun kapalı olduğunu ancak ticaretin etkilenmediğini söyledi, ücretsiz satranç sunucusu Lichess.org 24 saatlik oyun geçmişini kaybettiğini ve haber kaynağı eeNews Europe WEB sitelerinin çevrimdışı olduğunu söyledi.


PR ajansı Caroline Charles Communication, verilerinin başka bir sitede tutulduğunu ancak Paris Moda Haftası'nın ortasında e-postalara erişimini kaybettiğini söyledi.OVHcloud, yangın güvenliği protokolleri hakkında yorum yapmayı reddetti. Sitenin toksik bir risk oluşturmadığını da sözlerine ekledi.

Paris'te Matthieu Protard ve Mathieu Rosemain ve Washington'da Raphael Satter tarafından hazırlanan habercilik; Richard Lough'un yazdığı; Mark Potter ve Matthew Lewis tarafından düzenleme

OVHcloud modüler şekilde yapılandırılmış veri merkezinde. Çarşamba günü gece yarısından kısa bir süre sonra çıkan yangının Doğu Fransa'daki Strazburg'daki dört veri merkezinden birini yok ettiğini ve bir diğerine de zarar verdiğini söyledi.

Fransız bulut bilişim firmasının ilk halka arz planlarını başlatmasından sadece iki gün sonra patlak veren yangın için anında bir açıklama yapılmadı.

Avrupa'nın en büyük bulut hizmetleri sağlayıcısı, Fransız hükümeti, Centre Pompidou ve kripto para borsası Deribit gibi müşterilerine yangının ardından felaket kurtarma planlarını etkinleştirmelerini söyledi.

Kurucu ve yönetim kurulu başkanı Octave Klaba Twitter'de yaptığı açıklamada, "İtfaiyeciler olay yerine hemen geldiler ancak yangını kontrol edemediler" dedi. Önümüzdeki birkaç hafta için planın merkezlerin ekipmanlarını yeniden inşa etmeyi ve fiber optik bağlantılarını kontrol etmeyi içereceğini söyledi.”Yaklaşık 100 itfaiyeci, gece gökyüzüne kalın bir siyah duman bulutu yayan yangına karşı savaştı. İtfaiyecilerin sabahın erken saatlerinde bölgeyi soğutmayı başardığı ve için için yanan çok katlı bir binayı tamamen su içinde bıraktığı video ve resimleri yayınlanmaktadır.1999 yılında Klaba tarafından kurulan OVHcloud, pazara hakim olan ABD devleri Amazon WEB Services, Microsoft Corp'un Azure ve Alphabet Inc'in Google Cloud'una karşı rekabet ediyor.
İngiltere merkezli ağ güvenlik şirketi Netcraft'ı yöneten Mike Prettejohn, "OVH internette oldukça önemli bir barındırma şirketidir" dedi. Etkilenen sunucuların Fransa, İngiltere, Polonya ve Fildişi Sahili'ndeki önemli hükümet platformları da dahil olmak üzere 3.6 milyon WEB sitesine ev sahipliği yaptığını söyledi.


Kaynak: https://www.reuters.com/article/france-ovh-fire/update-4-millions-of-websites-offline-after-fire-at-french-cloud-services-firm-idUSL1N2L80FRThe fire, which broke out on 10 March shortly after midnight at OVHcloud, destroyed one of four data centres in Strasbourg, in eastern France, and damaged another. [Sdis67/Francebleu.fr/Twitter]
Kaynak : A view shows the damaged building of French cloud computing company OVHcloud after a fire broke out, in Strasbourg, France.PHOTO: REUTERS
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt