×

EN 50600 Kapsamında Veri Merkezinde Enerjinin Ölçülmesi ve Güç Kullanım Etkinliğinin Hesaplanması
EN 50600 Kapsamında Veri Merkezinde
Enerjinin Ölçülmesi ve Güç Kullanım Etkinliğinin Hesaplanması


Şeref Ertekin 
 

 Enerjinin ölçülmesi ve güç kullanım etkinliğinin hesaplanması
Şekil-1'de, toplam veri merkezi enerji tüketimi, ölçümün veri merkezinde tüketilen toplam enerjiyi temsil etmesi için veri merkezine giren enerjiyi doğru bir şekilde yansıtmak için veri merkezinin yardımcı sayaçlarında veya yakınında ölçülür.

Şekil-1 Ölçümlerden hesaplanan PUE  şeması 
 
Veri merkezi ile ilgili bir tesisin kullanım tüketim ölçerinin sadece veri merkezi kısmı ölçülecektir, çünkü hesaplamaya dahil olan, veri merkezinde tüketilmesi amaçlanmayan herhangi bir enerji, uyumlu olmayan bir PUE hesaplamasına neden olacaktır. Örneğin, veri merkezi bir ofis binasında bulunuyorsa, yardımcı programdan alınan toplam enerji, veri merkezi için  tesis enerji tüketiminin ve binadaki veri merkezi olmayan ofisler tarafından tüketilen toplam enerji olacaktır. Bu durumda, veri merkezi yöneticisi, doğru bir PUE hesaplamak için veri merkezi olmayan ofisler tarafından tüketilen enerji miktarını ölçecek ve çıkaracaktır.
Ölçüm Yerleri

Şekil-2, EDC'nin belirlenmesini desteklemek için ölçüm noktalarını göstermektedir. EDC, yardımcı ölçüm noktasında yardımcı besleme işleminden sonra ölçülür (A noktası) Bu ölçüm tüm kategorilerde kalıcıdır. Şekil A. 2'de gösterilen ek ölçüm noktaları üç PUE kategorisiyle ilgilidir.

Kategori 1 PUE (PUE1), Kategori 2 PUE (PUE2) ve Kategori 3 PUE (PUE3) nin belirlenmesine izin veren ölçüm noktaları sırasıyla B, C ve D ile gösterilir.

Not:  Ölçüm noktaları, EN 50600-2-2:2014'ün detay seviyesi 1'e karşılık gelmez.

Şekil-2  İzleme ve ölçüm noktalarıEnerji tüketiminin izlenmesi, veri merkezi operatörü için kolay ve anlaşılır olmasını engelleyebilecek birçok yönü içerir. Kritik güç yolundaki her noktada ölçüm cihazları kurmak için maliyetler oldukça yüksek olabilir. Tüm verilerin toplanması, işlenmesi ve yorumlanması da karmaşık olabilir.

Ayrıca, enerji tüketimini ölçen sayaçların her birinde, bir dereceye kadar sonuçları etkileyebilecek  hata vardır.

İzlemede pratik ve ulaşılabilir bir yaklaşım için, veri merkezi operatörleri PUE doğruluğundaki ilgili iyileştirmeleri dikkate alarak ölçmenin en yararlı olduğu yeri belirlemelidir.

Değerlendirme Sıklıkları 

Değerlendirme döngüsünün minimum sıklığını arttırmak, analiz etmek için daha büyük ve daha doğru bir veri seti sağlar.

Bir veri merkezinin enerji performansını tam olarak anlamak ve başarılı bir şekilde yönetmek için, verimliliklerin nerede elde edilebileceğini belirlemek için, tarihsel trend ve istatistiksel analiz yapılabilmesi için sürekli gerçek zamanlı izleme kullanılmalıdır. Bu yaklaşım, sistem sorunlarını gösterebilecek beklenmedik varyasyonların erken tespit edilmesini de sağlar.

Sürekli gerçek zamanlı izlemenin pratik veya ekonomik olarak mazur görülemediği durumlarda, iç karşılaştırma amaçları için PUE hesaplamasını mümkün olduğunca sık sağlayan ölçümleri yakalamak adına bir çeşit tekrarlanabilir, tanımlanmış süreç bulunmalıdır. Otomatik sistemler kullanılıyorsa, minimum değerlendirme sıklığı günlük olmalıdır.

Her durumda, ölçüm metodolojisi, tanımlandığı kategoriler ve konumlarla tutarlı olacaktır 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt