×

EMO Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliğinde Değişiklik Taslağı Bakanlığa İletildi !EMO "Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliğinde Değişiklik Taslağı "
Enerji ve Tabii  Kaynaklar Bakanlığı'na  Bakanlığa İletildi !
Sabri Günaydın

 
EMO, Danıştay’ın iptal kararları doğrultusunda yönetmelikler arasında uyum sağlanması için Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı hazırladı. Yönetmelikte yetki sahibi meslek grupları arasına Elektronik ve Elektronik Haberleşme mühendislerinin de eklenmesinin öngörüldüğü taslak metin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na iletildi.

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği`nin bazı maddeleri ile ilgili olarakDanıştay 6. Dairesi`nin 2021 yılında verdiği iptal kararları Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu`nca da onaylanarak kesinleşmiş, bunun üzerine Çevre, Şehircilikve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yönetmelik yeniden düzenlenerek 31Aralık 2022 tarih ve 32060 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanmıştı.

Yönetmelikler arasında uyum sağlanması için Odamız tarafından Elektrikİç Tesisleri Yönetmeliğinde güncelleme çalışması gerçekleştirildi. Bu çalışma ile yönetmeliğin, elektrik iç tesis yapımı işini üstlenebilecek meslek gruplarının sıralandığı 5. maddesinin 3. fıkrasına "Elektronik Mühendisi ve Elektronik Haberleşme Mühendisi" unvanlarının da eklenmesi öngörüldü. Mevcut yönetmelikte yetki sahibi mühendislik unvanları olarak sadece elektrik mühendisleri ile elektrik-elektronik mühendisleri belirtiliyor.

EMO hazırladığı yönetmelik taslağını, gerekli incelemeler yapılarak yayımlanması için 26 Mart 2024 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü`ne gönderdi.

Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı aşağıdadır. 


Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt