×

Elektrikli Araç Şarj Altyapısını Ölçeklendirme-Standartlar ve Uyumluluk Bölüm-2Elektrikli Araç Şarj Altyapısını Ölçeklendirme
Standartlar ve Uyumluluk
Bölüm-2


Tercüme: Metin Uçar  


Elektrikli otobüsleri, kamyonları ve filoları ölçeklendirme

Elektrikli filo operasyonlarının ekonomisi, özellikle filo tabanlı otomobiller, otobüsler, panelvanlar, çeşitli kamyonlar ve tırlar gibi yüksek kullanımlı araçlar arasında ikna edicidir. Daha düşük enerji maliyeti, daha az bakım ve bir elektrik aktarma organının daha uzun süreli ömrü, daha düşük gürültü ve sera gazı emisyonları ile birlikte her filoyu elektrikli hale getirmek için zorlayıcı bir durumdur.

Birçok elektrikli araç uygulaması hala ortaya çıkmaktadır.

Neyse ki, çalışma grupları aracılığıyla kolayca elde edilebilecek ve sürekli olarak geliştirilebilecek mevcut açık endüstri standartları var; bunlar, taşıtlar ve şarj altyapısı arasındaki standart uygulamalarının ortak test edilmesi ve doğrulanması için daha fazla fırsat yaratıyor.

Bu faaliyetler seçim, rekabet ve daha fazla yeniliği teşvik eder.

Tüm araçlar ortak bir şarj sistemi kullanabildiklerinde, bu varlıklar yüksek kullanım yoluyla en yüksek değeri sunabilir.

Örneğin, bir transit acentesi, filo operatörü veya paylaşımlı mobilite servisi elektrikli araçlara yatırım yaparken, bir araç veya şarj sistemi seçtiklerinde filolarını esnek bir teknoloji şemsiyesi altında yetiştirebileceklerini bilmelidirler. Bir tedarikçi listesinden seçim yapabilmeli ve tek bir teknoloji, ürün veya çözüme kilitlenmemelidirler. E-mobilite pazarı, seçim ve geleceğe yönelik büyümenin uzun vadeli planlamaya dahil edilmediği pek çok yenilikle çok hızlı bir şekilde hareket ediyor.

Kullanımın, şarj altyapı yatırımlarının ticari değer sağlayabileceği en önemli yollardan biri olduğu bir sır değildir. Mümkün olan en fazla araç ortak şarj sistemlerini kullanabildiğinde, bu varlıklar optimize edilmiş potansiyele sahiptir. Bununla birlikte, her araç markası için birden fazla şarj sisteminin tedarik edilmesi gerektiğinde, kullanım düşerken dağıtım maliyeti katlanarak artar.

CCS konektörleri ile garaj şarjı, genellikle gece boyu filo şarj ihtiyaçları için kullanılır.


 
Yolda olmayan EA'lar

Ulaşım elektrifikasyonu ister su üzerinde, havada veya yer yeraltında olsun, git gide daha fazla ilgi gördüğüne dair güçlü işaretler gösteriyor. Ek olarak, depolar, fabrikalar, havaalanları, kampüsler ve tatil köylerindeki elektrikli araçlar için çok sayıda uyumlu EA uygulaması mevcut. Bu endüstriler şarj standartları konularına hakim olduklarından, yeni araç elektrifikasyon yeniliklerini ticari ve operasyonel başarıya dönüştürmek için uyumluluk önemli bir itici güç olacaktır. Bu farklı endüstriler mevcut ortak standartlardan yararlanabilirse, her araç, filo ve kullanıcı için güvenlik, kalite ve maliyet avantajlarının çoğu çok daha hızlı bir şekilde kazanılacaktır.

Tescilli bir şarj sisteminin sadece belirli bir sınıf ve araç markası için geçerli olabileceği, ancak ortak, açık standartların yeni ulaşım uygulamalarına ve daha geniş EA adaptasyonuna hayat vereceği durumlar mevcut. Araç tasarımları birbirinden çok farklı görünüp hareket edebilse dahi, fiziksel bağlantı noktalarından iletişim protokollerine kadar şarj etmenin ortak yönleri benimsenebilir ve inovasyon, iş verimliliği ve daha temiz ve düşük maliyetli araç çözümlerine imkan sağlanabilir.Test ve onaylama

Standartlar önemli bir endüstri planı sağlar, ancak işlevsel olarak uyumluluğu garanti etmez. Uyumluluğun tak ve çalıştır avantajları, EA endüstrisinin teknoloji liderleri arasındaki proaktif ve işbirliğine dayalı geliştirme, test ve doğrulaması olmadan başarılı olamaz.

Şarj standartları, EA endüstrisinin daha hızlı ilerlemesine yardımcı olmak için gerekli formülü sağlarken, standartta listelenen bileşenler uyumluluktaki mükemmelliğin sadece başlangıcıdır. İş birliğine dayalı test ve doğrulama, standartların doğru bir şekilde yorumlandığını, uygulandığını ve devreye alındığını kanıtlamaktadır.

BMS'den şarj sistemine kadar, şarj işlemi boyuncasürücülerin, kullanıcıların ve üçüncü kişilerin güvenli
kalmasını sağlamak için üstel bir yazılım kodu oranı uygulanır.

Donanım iletişimi uygulamaları, özellikle şarj sistemleri güçlendikçe, her emniyet kontrolü ve kalite kontrolünde daha ayrıntılı dikkat gerektirir.

Uyumluluk testi ve doğrulama EA endüstrisinin temelini oluşturur. Güvenlik ve başarılı bağlantılar sadece kağıt üzerinde kalmaz; her EA’nın her şarj cihazına bağlanması için laboratuvarlarda ve test pistlerinde kanıtlanmış olmaları gerekir.

Uyumluluğun testi ve doğrulanması her zaman laboratuvarda sahada olduğundan daha ucuzdur; bu nedenle her EA lansman kontrol listesi, araç Ar-Ge döngüsünde mümkün olan erken zamanda tüm şarj
teknolojisi ile uyumluluk güvenliği ve doğruluk güvence sürecini içermelidir. Buna ek olarak, standart kuruluşları ve uyumluluk testleri, ortaklık kurma, test yapma ve onaylama için önerilen yollardır.

Şarj cihazından ağa

Şarj istasyonları ile ağ, işletme yazıımları, ödeme sistemleri ve kurumsal çapta operasyonel veriler arasındaki açık veri alışverişi, kamusal, özel ve filo şarj altyapısı için bir diğer kritik husustur. Saha sahipleri ve operatörler, şarj varlıklarının sürücülere ve araçlara hizmet etmesini sağlarken, sahalara ve varlık sahiplerine de değerli veriler ve gelir sağlar. Bu operasyonel yönler sorunsuz bir şekilde çalışmaz ise kullanıcılar için sınırlı değer ve işlevselliğe sahip bir varlığın yükü tesis üzerine binebilir.

EA şarj ağlarına yapılan herhangi bir yatırım, yatırımcı paydaşlarının satıcı seçimlerini maliyet engelleyici veya düşük performanslı bir sistemle kısıtlanmış bulmadıklarından emin olmak adına şarj cihazı ile işletme yazılımı arasındaki en açık ve birlikte çalışabilir iletişim protokollerini desteklemelidir. EA şarj altyapısı planları, en fazla seçeneğe sahip olmak adına ödeme ve servis sağlayıcıların yanı sıra her zaman eksiksiz bir donanım satıcısı yelpazesine sahip olmalıdır. Bu satıcılardan herhangi biri işini düzgün yapmazsa, tesis sahibi, tamamen yeni bir sistemle değiştirmenin maliyetli derdi olmadan daha iyi bir hizmet sağlayıcı bulma seçeneğine sahiptir.

Açık ağlar: rekabet herkes için iyidir Yeni ve gelişmekte olan endüstriler neredeyse her zaman piyasa girişleri, rakip teknolojiler ve yeni nesil ürün geliştirme gibi iniş çıkışları yaşayacaktır.
İyi teşvik edilmiş rekabet, pazar sağlığı ve tüketici seçimi için idealdir. Kapalı veya tescilli ağlar en son teknolojiler ve en güvenilir tedarikçilerle entegrasyon ve büyüme kapasitesini sınırlayarak bu olumlu evrimi engeller. Açık ağlar, yenilikçi ve hızlı hareket eden bir pazarda en geniş seçenek, en esnek uygulama yelpazesi ve en önemlisi, gelişim için geniş bir alan sağlar.

Yaygın olarak uygulanan Açık Şarj Noktası Protokolü (OCPP), bağlanabilirlik yoluyla bir şarj istasyonu ve herhangi bir ağ operasyonu veya işletme ofisi arasında iletişim sağlayan bir uygulama protokolü örneğidir. OCPP herhangi bir özel altyapı şirketi tarafından başlatılmadı, geliştirilmedi ve herhangi bir özel altyapı şirketine bağlı değildi. İşbirliğine dayalı endüstri geliştirme ve ücretsiz kullanım açısından açık standartlar şemsiyesi altında, lisanssız, ölçeklenebilir ve kullanımı kolay bir çözüm olarak çalışmakta.


Sağlıklı şarj altyapısı açık ve bağlantılı olup asla tescilli şebeke platformlarına bağımlı değildir.

Tescilli ağ nedir?

Tescilli bir ağ, kapalı bir sistemde çalışan, donanımı işletme ofisi ödeme ve veri yönetimi iş modeli ile çıkmaza sokan bir ağdır. Bu modeller, tesis sahiplerine veya altyapı yatırımcılarına nadiren kendi donanımlarını seçme veya arızalı donanımı kendi teknoloji tercihleriyle değiştirme olanağı tanır. Ayrıca, bu modeller şarj istasyonu verilerine erişimi veya bu verilere sahip olma durumunu sınırlayabilir.

Bu modeller, şarj altyapısı kurmakla ilgilenen kişilere "anahtar teslim" veya "kolay devreye alınabilir" olarak sunulabilir, ancak donanım, yazılım veya operatör iyi çalışmaz, çok pahalı hale gelir veya daha da kötüsü, sağlayıcı işini sonlandırmaya karar verirse, varlıkların kaybolma riskini yükselir.

EA şarj altyapısının dağıtımında, çoğu seçenek için her zaman eksiksiz bir donanım, ödeme ve hizmet seçimi yapılmasına izin verilmelidir.

DC hızlı şarj ve uyumluluk

DC hızlı şarj altyapısı sistemleri için ağ uyumluluğu konusu büyütülmüştür. Performans sorunları olduğunda bunlar kolayca değiştirilebilen ıskarta kutuları değildir. Hızlı şarj teknolojisi özel bir teknolojidir ve kalite, güvenilirlik ve uzun vadeli performans konularında dikkat gerektirir. Tedarikçiler algılanan peşin maliyetlerden tasarruf etmek için ucuz çözümler ürettiklerinde veya anahtar teslim projelerde marj bıraktıklarında, ıskartaya çıkacak varlık ve kayıp yatırım riski daha da yüksektir.

Ayrıca, her geçen gün daha fazla EA sürücüsü yola çıktıkça DC güç mimarileri ve ilgili araç gelişimi de devam edecektir. Altyapı yatırımcıları ve sahipleri, her gün güvenli bir şekilde eve dönmek için bu sistemlere güvenen sürücüler ve operasyonlarını güvence altına almak için yüksek çalışma süresi ve ölçeklendirme isteyen filolar için bu sistemlerin her zaman yeterli, rekabetçi ve yedekli olmalarını sağlamak adına açık ağlarla gelen esnekliği talep edecektir.EVgo, yüksek çalışma süresi metrikleri için optimum donanım ve hizmet stratejilerine sahip uyumlu bir ağ örneğidir.

Araçların pratikte uyumluluğu


Sonuç

EA endüstrisi olgunlaştıkça, uyumluluk konusu aracın şarj cihazı, ağ ve şebekeyle iletişiminin geliştirilmesi için önemli olmaya devam edecektir. Elektrikli taşıtlar ile şebekeye bağlı varlıklar arasındaki iletişim sistemlerinde daha fazla gelişme bekleyebiliriz.

Akıllı güç kaynağı, araç elektrifikasyonu alanında birçok fayda sağlayan yeni bir teknik ve ticari fırsattır ve şüphesiz açık ve uyumlu iletişim standartları talep edecektir.

EA altyapısı hala nispeten yeni ve hızla gelişen bir alan olsa da, hangi araçların ve şarj inovasyonlarının piyasayı ele geçirip yönlendirdiğine bakılmaksızın, açık standardizasyon, en gelecek odaklı ve güvenilir şarj altyapısını sunmak için daima en uygun yaklaşım olacak ve test ve onaylama işlemleri bu evrimin sürekli bir parçası olacaktır. Sağlam bir uyumluluk stratejisi, önümüzdeki yıllarda bu kritik varlıkları finanse edecek, devreye alacak, işletecek ve kullanacak olanlar için en iyi getiriyi, en uygun, güvenilir ve temiz ulaşımı sağlayabilir.

 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt