×

Ekip olmak güven duymayı gerektirir.
Ekip olmak güven duymayı gerektirir.

Levent Taşkın 


İş hayatında etiklik, prosedürlere uygunluk, yönetsellik, planlama, sistemli çalışma ne kadar önemli ise ve ne kadar içselleştirilirse o kadar güven yaratır ve sürdürülebilir bir başarı elde edilir.

Başarılı sonuçlar almak tüm bunları uygularken ne kadar yenilikçi olduğunuz, çalışanlarınız ve müşterileriniz ile ne kadar iyi iletişim kurduğunuz, onları ne kadar önemsediğiniz ve ne kadar değer verdiğiniz, ne kadar doğru ve bağlı bir ekiple çalıştığınızla da doğru orantılıdır.

Ekip olmak güven duymayı beraberinde getirir. Ekip üyeleri ekip liderine güven duymaz veya ekip lideri ekip arkadaşlarına güvenmez ise ekipten başarılı sonuçlar, yenilikçi fikirler, zorluklara karşı direnç gösterme, başkasının eksiğini kapatmak gibi sürdürülebilir başarı için gereken davranışlar beklenemez. 
Zaman zaman farklı şirketlerde liderlik yaparak sektörümüzde birçok ilki yaratan ekiplere öncülük yapmanın iş hayatında büyük faydasını yaşadığımı görüyorum. Mevcut bir şirketi geliştirmek, büyütmek, karlılığını artırmak veya şirket yönetiminin beklentilerini kısa sürede karşılamak benim işimin en büyük parçasıdır. Bu konuda birçok başarılar elde etsek de her gün değişen rekabet koşullarında yeni fikirler ve yenilikçi stratejiler ile çözüm üretmek zorundayız. Bu tür çözümleri üretmek ve beklentileri karşılamak bir lider olarak tek başınıza yapabileceğiniz işler değildir. Size inanan, güvenen ve sizin de fikirlerine değer verip onları hedeflerinize ortak edebileceğiniz bir ekip yaratmanız gereklidir. Bunu yapabilmenin konforunu ve sonuçların getirdiği manevi başarı duygusunu defalarca yaşayan birisi olarak, ekiplerinizle farklı ortamlarda tekrar bir araya geldiğinizde sanki halen onlarla berabermiş gibi aynı saygı, aynı tatmin edici dolu sohbetler ve aynı güveni hissetmek çok büyük bir kazanç oluyor. Bunu farklı şirketlerde görev yaptığım ekip ve yönetici arkadaşlarım ile bir araya geldiğimde her zaman yaşadığım için şanslı biri olduğumu düşünenlerdenim.

Ekip olmak, ekip olarak birbirine güven duyarak 20 yıldan fazla birlikte çalışmanın getirdiği işbirliği,  sistem garantili ii teslim eden ilk taahhütçü satış kanalı yapılandırılmasından, Türkiye’de ilk TSE belgeli mobil araçlarla merkezi servis sistemine; ilk tüketici bağlılık ödül sisteminden, ilk call center sistemine; ilk infomobil araçları ile road showlardan, tüketicilere ömür boyu sistem garantisi vermeye; bayi iletişim kurulları ile iş ortaklarını dinleyen firma olmaktan, bayi kişisel gelişimine yönelik her yıl farklı konularda özel eğitimlerle dizayn edilmiş ödül seyahatlerine; dijitalleşmeden, benchmark (kıyaslama) alınan projelerin yaratılmasına kadar sektörümüzde ilkleri yaratarak birlikte başarılı işlere imza atmamızı sağladı.

Bugün halen sıfırdan kurduğumuz sistemin üzerine yeni bir şeyler eklenmeden meyvelerinin birçok kişiye imkan sağladığını görmek bizler için büyük gurur ve keyif kaynağıdır.

Her biri farklı firmalarda liderlik yapan yönetici arkadaşlarımla bir araya geldiğimizde bu kadar keyifli ve dolu zaman geçirmemizin ana nedeni ekip ruhunu dostlukla pekiştirebilmektir.
Ekip olmayı başarmak, birbirimizin güçlü yönlerimizin farkında olarak onları kullanmayı bilmek, yılmamak, zoru ve başarılmaz denileni yapmayı sevmek, fark yaratacak projelerle öncülük yapmayı ilke edinmek ve birbirimizden bir şeyler öğrenmeyi becerebilmek gibi ortak özelliklerimizin en büyük gücümüz olduğunu hissetmek her zaman farklı yerlerde bile olsanız, tekrar bir araya geldiğiniz de büyük keyif almanızı sağlayacaktır. 

İnsan ve kendinize yaptığınız yatırım en büyük gelişim kaynağıdır. Çevrenizi geliştirirken ve onları yönlendirirken korkmayın. Sizi zorlayacak, sizi geliştirecek kişileri ekibinize alın ve onlara sahip çıkın. Kendinizle yarışın, rakiplerle yarışın; ekibinizle değil. Ekibinize rol model olun. Onları önemseyin ve onlara liderlik yaratacak alanlar yaratınız. Başarı ve bilgi paylaştıkça değerlidir. 
 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt