×

EGOİZMEGOİZM


Levent Taşkın 

Yüksek ego ile beraberinde gelen saygısızlık, kontrolsüz bir tutum ve davranış ile yetersizliğini koltuğundan aldığı güç ile kapatmaya çalışan her şeyi ben bilirimcilik, iş hayatında çalışanlar için en büyük huzursuzluk kaynağıdır.

Ben bu tür tutum ve davranışa sahip yöneticilerin sağlıklı olmadığına, tedavi görmeleri gerektiğine ve birilerinin onları değişmesi için ikna etmesi gerektiğine inanırım. Bana göre bu tarz yöneticilerin kabullenmedikleri ve farkına varmak istemedikleri hastalığının adı, EGOİZM’dir.

Yüksek ego, yetersizlikle birleşince korku, olumsuz tutum, her işe karışma, her kararı verme, her detayı bilme ve her konuda fikre sahip olmayı beraberinde getirir. Bu nedenle farklı fikir ve yöntemlere açık gibi görünüp, aslında aşırı derecede kapalı olurlar. Dinlemezler, eleştiriyi kabul etmezler, hatayı hep başkasında bulurlar. Korku yaratırlar, itaat beklerler. Biraz saygısızdırlar. Teşekkür etmek lugatlarında kolay kolay yer almaz. Her şeyi, sizden çok çok önce zaten onlar mutlaka düşünmüştür. Soru veya sorunlarınızı tam dinlemeden konuşmaya başlarlar. Çalışanların mutluluğu gibi bir kavram, onları çok ilgilendirmez.
 

 
Kontrol edilemeyen bir ego, daima haklı çıkmak ister. İnsanlarla mantıklı ve faydalı bir biçimde iletişim kurmak yerine, süreli haklı ya da galip çıkabilmeyi hedefler.

Yüksek egoya sahip olan ve bunu göstermekten çekinmeyen, hatta bundan zevk alan yöneticiler gözü dönmüş bir savaşçı gibidir.

İş hayatında ego ile yönetmek yerine alçak gönüllülük, çalışana sevgi ve saygı ile yaklaşmak iyi bir yönetici olmanın ilkelerindendir.

 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt