×

Duymak ve Bilmek İstemeyen Yönetici Bozuk Plak GibidirDuymak ve Bilmek İstemeyen Yönetici Bozuk Plak Gibidir

Levent Taşkın 

Çalışanı huzursuz ve mutsuz yapan yöneticilerin en önde gelen ortak özelliği; çalışanlarının kendilerinden ne beklediklerinin umurlarında olmamasıdır.

Onlar çalışanların beklentileriyle ilgilenmediği gibi, çalışanlardan gelecek geri bildirim, öneri ve eleştiriye kapalı oldukları için çalışanın ne düşündüğünü bile duymak istemezler; bilmenin de faydası olduğuna inanmazlar. Çalışma hayatlarında bununla ilgili bir gündemleri bile yoktur.

Bu tarz yöneticilerin mutsuzluk ve huzursuzluk vermelerinin temelinde yatan sadece kendi beklentilerine odaklı çalışmalarıdır. Onlar için önemli olan kendilerinin çalışandan beklentileri ve beklentilerinin eksiksiz yerine getirmesidir.

Dinlemek istemeyen, duymak istemeyen, bilmek istemeyen yönetici bozuk plak gibidir. Hep hatalı ve rahatsız edici bir tutum ile çevresinde gürültü kirliliği yaratır. Cızırdayarak huzursuzluk yaratır ve çalışma ortamından keyif alınmasını engeller. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir plak gibi, çalışanlar birilerinin bu cızırtıyı sona erdirmesini umut ederek bir zamana kadar özveriyle çalışmaya devam ederler. 

 
Kim önemsenmeden, dinlenmeden, değersiz hissettirilerek, baskı altında ve her şeyi ben bilirim egosunun getirdiği davranış bozukluğu altında çalışmak ister ki?

Başarılı bir çalışanın işten ayrılmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi kendisini değersiz hissetmesidir.

Eğer çalışan yaptığı işten psikolojik ve sosyal bir tatmin almıyorsa; kariyer fırsatı göremiyorsa; adil ve eşit davranılmadığını görüyorsa; gelişim imkânı verilmiyorsa; kötü ve bencil bir yöneticiyle çalışıyorsa bir süre sonra paradan aldığı tatmin yok olur ve mutsuzluk başlar.

Bir çalışanın ayrılmasına neden olan şey konusunda genellikle yöneticiler ve çalışanlar arasında bir kopukluk vardır. Çoğunlukla zayıf ve kötü yönetim, fazla çalışmak ve kariyer fırsatlarının olmaması bir çalışan için ayrılma sebebidir.

İyi yöneticiler patronculuk oynamazlar; kendi egoları veya koltuklarının kendilerine verdiği üstten bakış ile çalışanlarını küçümsemezler. İyi yöneticiler; yol gösterici, alçak gönüllü, insana değer veren ve kendi davranışlarıyla örnek olan rol modeldir. Çalışanlar bu kişilere saygı gösterir ve sadakatlerini kazanır, bunun için daha fazla çalışırlar.
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt