×

Cesaret ve Güven, Başarı ile Ekip Ruhunun Kaynağıdır !Cesaret ve Güven, Başarı ile Ekip Ruhunun Kaynağıdır !

Levent Taşkın 

 
İş hayatında öngörülebilir riskleri almak, karar vermek, krizlerde yenilikçi hamleler yapmak ve inandığınız değerler için mücadele etmek cesaret gerektirir. 
Cesaretiniz kadar başarılı olursunuz.

Cesaretin dışında,  ‘’Güven’’ bir şirketin motoru ve ekip ruhunun ana kaynağıdır. 
Güven duygusundan yoksun bir ekipten ekip olarak bahsedilemez. Güven duygusu oluşmamış bir ekip, sadece birlikte çalışan bir grup insandır. 

 
Güvenin oluşmadığı şirketlerde çalışanlar için ortamın stres seviyesi de çok yüksektir. Güven duymadan çalışan bir ekip üyesi, kendini ekibe veya şirkete bağlı hissedemez ve sürekli tedirgin çalışmaktan yıpranır.

Güven duygusunun olduğu bir ekipte herkes birbirine sıkıca bağlıdır. Birbirini kollar, birbirinin eksiğini tamamlar. Birbirine güvenen ekip üyelerinin her zaman ortak, daha yukarıya ve başarılı olma arzusu ile anlamlı hedefleri olur. Birlikte başarırlar ve birlikte başarılarını kutlarlar. Vazgeçmezler, yılmazlar, yıkılmazlar. 

İnsana önem veren bir organizasyon hep kazanır ve hep fark yaratır. Çünkü insan olmanın özünde güven duyma önemli bir ihtiyaçtır. Dolayısıyla ekipleri korkuyla değil, onlara güven vererek, güven duydukları bir ortamda şirkete bağlı hale getirerek çalıştırabiliyorsak o zaman kazan- kazan sistemi kurrabiliriz. Bağlı ve güven duyan bir ekip şirkete bağlı müşteri kazandırarak çalışır. Başarı ve sürdürülebilir karlılıkta bu şekilde elde edilir.

Güven duygusunu oluşturacak ana unsur, şirketin yöneticilerinin ve şirket yönetiminin tutarlılığı; çalışanlara verilen değer; sergilenen etik, dürüst, şeffaf tutum ve davranışlardır. Cesaret ise bir yöneticinin gizli gücüdür. Yönetim beceriniz ve yönetim şekliniz, çalışanlarınızın başarısını ve verimliliğini doğrudan etkiler. 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt