×

Çalışanların Bağlılığını ArttırmakÇalışanların Bağlılığını  Arttırmak 

Levent Taşkın 
Gallup’un Amerika’da 1 milyon çalışan üzerinde yaptığı araştırmaya göre çalışanların %75’inin işten çıkmasının sebebi şirketlerindeki yöneticilerdir.

Aynı araştırma da işverenlerin 10’da 3’ünden daha azı çalışan bağlılığı stratejisine sahip olduğu çıkıyor ki, bu oranın bizim ülkemizde çok daha düşük olduğunu öngörmekteyim.

Şirketlerde bağlı çalışan oranı yüksek ise, çalışanların kararlara, çözümlere ve uygulamalara katılım oranı da çok yüksektir. Daha fazla sorumluluk alırlar ve daha yüksek performans ile çalışırlar. Böylece bağlı çalışanların olduğu şirketlerde, bağlı olmayan çalışanların olduğu şirketlere göre %60 daha az hata yapıldığı tespit edilmiştir.
.  
Çalışan bağlılığı şirketin karlılığına direk etki eden bir unsurdur. Çalışanlarınız şirketin kaynağıdır. Bir şirket insan dahil kaynaklarını ne kadar doğru ve değişen müşteri isteklerine göre harcar ise, o kadar karlı ve rekabetçi olur. Çalışanlarımızı şirketimizin önemli bir kaynağı olarak görürsek, çalışan bağlılığını artırmak için adımlar atabiliriz.

Çalışan bağlılığı için birçok yöntem ve uygulama vardır. Bir genelleme yapmak ne kadar doğru olmasa da bazı adımlar çalışan bağlılığı için çok etkilidir:

- Şirkette verimsizliğe neden olan, ölçülemeyen, süreçleri net olmayan, şirket içi prosedür ve bürokrasi nedeniyle bir türlü imzalanamayan, karar süreçlerini çok geciktiren, çalışanı bıktıran, çalışanı işten soğutan ve müşterilerde şikâyete neden olan tüm iş akışlarını yenilememiz gerekir. İlk soru bu iş akışının müşteriye ne faydası var olmalıdır? Müşterileriniz ve çalışanlarınız için bıkkınlık yaratan iş akışı zaten yanlıştır.

- Şirket içerisinde bilgi akışını, iletişimi hızlı ve şeffaf yapacak metotlar kullanmalıyız. Böylece ilgili her kişinin iş süreci boyunca eşdeğer bilgi ile en az hata veya ihmalle iş yapması sağlanmalıdır. Uzun ve sık toplantılar yaparak çalışanlarınızı boğmayınız. Toplantıların kısa ve hedefe yönelik olmasını sağlayınız.

- Dijital dönüşümün artık şirketlerde içselleşmesi gereken bir dönemde, uzaktan çalışma, on-line eğitimler, on-line toplantıların yaygın kullanılmasını, bununla birlikte raporların bir ERP ve CRM sistemi üzerinden alınmasını; günlük iş sonuçlarının anında herkesin kendi sorumluluk alanını kontrol ve analiz etmesini sağlayacak alt yapıyı şirketinizde oluşturunuz.
 

 

- Çalışanlarımızın kişisel gelişimlerini destekleyecek eğitimler, koçluk, geri bildirimler ve ikili performans görüşmeleri ile onların gelişimine destek olacak uygulamaları içselleştirmeliyiz.

- Takdir etmeyi, teşekkür etmeyi ve başarıyı ödüllendirmeyi çalışanlarımıza sıkça yapmalıyız. Takdir etmek ve ödüllendirmek motivasyon sağlamanın bel kemiği sayılabilir.

- Takım çalışmasına özendirmek, çalışanlardan fikir almak, çalışanları dinlemek ve onlara saygılı davranmak gibi kendilerini değerli hissettirecek tutum ve davranışları onlardan esirgemeyiniz.

- Adil, şeffaf ve ölçülebilir bir performans sistemi çalışanı mutlu eder ve gelişimi için dinamik tutar.
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt