×

Bizde İnisiyatif Kullansan Bir Dert Kullanmasan Bir Derttir!Bizde İnisiyatif Kullansan Bir Dert Kullanmasan Bir Derttir!

Levent Taşkın
Bizde inisiyatif kullansan bir dert kullanmasan bir derttir.

 Yönetim becerileri inisiyatifi ele alıp karar vererek gelişir. Kişinin yetişmesinde inisiyatifi ele almadaki özgüven çok önemlidir. Her hangi bir şikayette, krizde veya problemde inisiyatif kullanarak karar almak oluşacak bir çok büyük sorunu çoğu zaman ortadan kaldırır. Eğer doğru ve çözümü sağlayan bir karar olmuşsa, inisiyatif kullanmanızın değeri ortaya çıkar. Yanlış olursa da tecrübe kazanmış olursunuz. Bir sonraki inisiyatif kullanma durumu için size örnek teşkil eder. Biz de bütün şirketlerde yöneticiler ‘’ neden inisiyatif kullan mıyorsun?’’  derler. Bu konuda belli belirsiz sitem ederler. Birçok yönetici gerçekten çalışanını cesaretlendirir ve ona özgüven aşılar. Bu nedenle onun inisiyatif kullanmasına rehberlik eder ve sorumluluğu alır. Bu olması gereken çok güzel bir harekettir. Ama bazı yöneticiler ise kaypaktır ve güven vermez. Çalışanı inisiyatif kullandı ve yanlış oldu veya sonuca katkısı olmadı. Sorun devam ediyor. Hemen başlar çalışanına baskı yapmaya: ‘’ Neden yöneticine sormadın?’’, ‘’ İyi de sen burada ki hatayı göremiyor musun? ‘’Hiç mi beni izlemedin, ben sana böyle mi dedim’’. Aklı sıra kendini sıyırır ve çalışanı kurban rolüne sokar. Bu da çalışan için bir tecrübedir. Ama asla yöneticisine güvenmemeyi öğrenir. Başka bir şey daha öğrenir: Bir daha sormadan asla iş yapmaz. En sonunda da ayrılmak için fırsat kollar. Çalışanınıza güvenin. Onları cesaretlendirin. Onlara yol gösterin ve rol model olun. Farklı olun ki onlar zaten sizi yarı yolda bırakmaz.

Hepimizde farklı beceriler ve yetenekler vardır.

Hiç birimiz yeteneklerimizi doğarken elde etmedik. İlgi alanımıza, eğitimimize, bize sunulan olanaklara ve fırsatlara göre sonradan yeteneklerimizin farkına vardık ve onları geliştirdik. Hangi yaşta olursak olalım halen içimizde var olan, ama farkında olmadığımız bir yeteneğimizi ortaya çıkarma fırsatına sahibiz. Bazen tesadüfen bazen de bir arkadaşa eşlik ederken bizimde kendimizi keşfettiğimiz bazı becerilerimiz birden ortaya çıkabilecektir.
İş hayatı da böyle bir şey. Yaptığımız her iş, aldığımız her sorumluluk ve bize verilen her yetki bunları nasıl kullandığımızla alakalı ve gelişmemize yardımcı olan durumlardır. Bu nedenle iyi gözlem yapmak, inisiyatif almak, cesaretli olmak, ilgili ve meraklı olmak, sorumluluk almak ve özgüveni yüksek tutmak bir çok becerinizin iş hayatında ortaya çıkmasını ve/ya gelişmesini sağlar. Risk almak, elini taşın altına koyarak iş yapmak, karar vermeyi bilmek yeteneklerinizi geliştirir. Bazıları ‘’Bırak işi o yapsın, o düşünsün, riski o alsın’’ derken aslında sizin gelişimize doğrudan katkıda bulunduğunun farkında değildir. Bir de ileride sizin nasıl geliştiğiniz anlayamayacak; üstelik sizi tırmalayıp kıskanırken mutsuzluğunun içerisinde kaybolacaktır. Bu nedenle kendi iradeniz ile risk alın, girişimci olun ve öğrenmek için talepkar olun. Bunlar sizin yeteneklerinizi geliştirecektir. 

 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt