×

Başarı Hiçbir Zaman Tesadüf Değildir !



Başarı Hiçbir Zaman Tesadüf Değildir !

Levent Taşkın 

 
Başarılı olmak ve rafları başarıları simgeleyen ödüller ile doldurmak bir şans veya tesadüfün eseri değildir. Başarılı olmak takdir kazanmayı da beraberinde getirir. İnsanlar takdir kazandıracak işler yaptığında başarılarının keyfini daha derin yaşarlar. 

Başarılı olmak ve bunu sürdürebilir kılmak değişimle ve fedakârlıkla sınanır.  Kendinizi sürekli öğrenme, kendinizi değişen teknoloji ve beklentilere adapte etme ve yetkinliklerinizi geliştirme sürecini sonsuz bir döngü olarak yaşama sürecine dahil etmelisiniz. Bu şekilde bilgilerinizi, iletişim tekniklerinizi, becerilerinizi ve yeteneklerinizi geliştirebilir ve fark yaratacak yetkinliğe sahip olursunuz. Bu yetkinlikle hem kendi performansınızı ve potansiyelinizi yukarı çıkarır, hem de çevrenizde etki edebileceğiniz veya birlikte çalışacağınız kişilerin enerjisini yükseltirsiniz. 

Başarının sürdürülebilirliği çevrenizdeki insanlara ve kendinize yaptığınız yatırımla doğru orantılıdır.  Kendimizi sürekli geliştirirken çevremizdeki insanlarında gelişimi için çaba göstermeliyiz. Onlara liderlik ederek, doğru tutum ve davranışla onları besleyerek ve onlara önem vererek bizi zorlayacak ve gelişimimize destek sağlayacak nitelikli kişileri etrafımızda tutabiliriz. Başarı ve bilgi paylaştıkça değerlidir. Sadece sizde saklı bilgi ve sizden daha az yetkin kişilerle çalışma önceliği sizin koltuğunuzu korumanızı sağlamaz; aksine sizi başarısız ve çekilmez birisi yapar. 

 

Başarı; hırsı, azmi, atılganlığı ve liderliği de yanında ister. Başarı rekabeti artırır, rakipleri çoğaltır ve önünüze daha fazla sorun çıkmasına neden olacak ortamları beraberinde getirir. Doğal ve güzel olan da budur. Bu zorluklar sizi kamçılar ve gelişmeye teşvik eder. 

Kendimizle uğraşmak, kendimizi eleştirmek ve kendimize aynı tutmak başarının arkasında en önemli unsurlardır. Bunları yapmak zordur ve bazen acı verir. Ancak hiçbir değişim ve gelişim zorluk yaşamadan mümkün olmaz. 

Geri bildirim almayı sevmezseniz, çevrenizdekileri ve çalışanları dinlemezseniz, değişime direnç gösterir ve konfor alanınızdan çıkmak istemezseniz, delegasyonu sevmez ve etrafınızdakilere güven duymazsanız sadece kendi sesinizi duyarsınız. Zaaflarımızın farkında olmakla başlar değişmek. Değiştikçe gelişir, geliştikçe öğrenir, öğrendikçe kendimizi adapte ederiz. 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt