×

Aydınlatma Armatürleri EN IEC 60598-1 Genel Kurallar ve Deneyler Standardı 2021 Yılında Güncellendi! Bölüm-1Aydınlatma  Armatürleri EN IEC 60598-1 Genel Kurallar  ve Deneyler Standardı
2021 Yılında Güncellendi! 

Bölüm-1


Mustafa Gedik 
 

Güncellenen EN IEC 60598-1:2021 önemli teknik değişiklikler içerir.

Bu değişikliklerin özetini, bu değişikliklerinin içeriğinden bazı örnekleri bu yazı dizisinde sizlere aktaracağız.  

Tüm detaylar için Türk Standartları  Enstitümüzden standardı  online satın alabilirsiniz. 

a)    Aydınlatma armatürlerinin beyan gerilimleri ile ilgili bölümdeki  bazı  değişiklikler  aşağıdadır. 

a.1) Madde 3.2.25 veya 3.2.26'ya göre işaretlemenin sağlandığı durumlarda, beyan geriliminin ek olarak işaretlenmesi gerekli değildir.

a.2) Harici bir PSE ( Güç  Kaynağı Donanımı ) ile çalışan armatürlerin  iletişim   kablosu/konektörler Tablo Y.2'de verilen değerlerdeki   gerilim aralığı içinde olan bir beyan  gerilimine sahip olacaktır.

b)      Kabloların UV koruması ile ilgili  eklentinin  bir bölümünün özeti  aşağıdadır. 

Şebeke besleme kabloları üzerinde  UV yayan ışık kaynakları kullanan armatürler var ise , UV’ye dayanıklı  olmayan  kablolar korunacaktır. 

c)     Duvara montajı  yapılan armatürler ile ilgili  eklentinin özeti aşağıdadır. 

30 cm'den uzun harici esnek kablo veya  bükülgen kablo (kordon)  kullanan sabit duvara monte ve taşınabilir duvara monte armatürler için, üreticinin talimatları aşağıdaki ifadeleri içerecektir: 
"Boğulma riskini azaltmak için bu armatüre bağlanan esnek kablolalama etkin bir şekilde kablolama kol mesafesi içindeyse duvara sabitlenir"

d)     Mavi ışık tehlikesi ile ilgili Risk 0 tanımı açıklamalardan kaldırılarak , “IEC TR 62778'e göre RG1 sınırsız derecesini aşmayan ışık kaynakları kullanan armatürler ve aynı koşullar altında RG1'i aşmadığı değerlendirilen kullanım için tamamen monte edilmiş armatürlerde retina mavi ışık tehlikesi için herhangi bir gereklilik uygulanmaz.”  şeklinde  ilgili madde düzenlenmiştir. 

e)    Kullanıcı tarafından değiştirilemeyen  ışık kaynaklarına sahip  armatürlerin canlı gerilim altındaki kısımlarının kapaklarının sabitlenmesi;  maddesi ““Kapak, çıkarılması için bir alet kullanılmasını gerektiren en az bir sabitleme aracı ile yerinde güvenli bir şekilde tutulacaktır.”  Olarak güncellendi. 

f)    Vidalı Rakorlarda 7mm'ye kadar test çubuğu çapına sahip metal kablo rakorları için uygulanan tork 6,25Nm'den 4Nm'ye düşürüldü.

g)    Bilgi teknolojisi iletişim kabloları ile  çalışan  armatürler ile ilgili gerekler eklenmiştir. 

h)    Koruma topraklaması ( Protective Earthing) tanımı eklendi. 

ı)    Değiştirilemeyen veya kullanıcı tarafından değiştirilemeyen ışık kaynaklarıyla kullanılan armatürler için nominal giriş gücü maddesi “Armatürler, 3.2.8.1, 3.2.8.2 ve 3.2.8.3'e göre maksimum anma ışık kaynağı gücü veya maksimum giriş gücü bilgileriyle işaretlenecektir.” Şeklinde güncellenmiştir. 


i)    4.26.1 ve 4.26.2 maddelerindeki SELV tanımlaması SELV ve PELV olarak güncellendi.

j)    “4.31.1 SELV devreleri” başlığı “4.31.1 SELV veya PELV devreleri” olarak güncellendi.

k)    Elektromanyetik alanlar ( EMF) ile ilgili “Armatürler zararlı elektromanyetik alanlar oluşturmayacaktır. Uyumluluk IEC 62493:2015'e göre kontrol edilir.”   İfadesi eklenmiştir. 
 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt