×

Amerika'da Akkor Ampullerin Kullanımdan Kaldırılmasına İlişkin Söylentilerin İç YüzüAmerika'da
 Akkor Lambaların Kullanımdan Kaldırılmasına İlişkin Söylentilerin İç Yüzü 

 

Son yıllarda, akkor lambaların  Kongre tarafından aşamalı olarak kullanımdan kaldırılması hararetli tartışmalara yol açmış ve pek çok yanlış bilginin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Enerji verimliliğini teşvik etmek ve çevresel etkiyi azaltmak amaçlanmış olsa da, yanlış anlamalar tartışmayı gölgeledi. Şimdi bu uygulama ile ilgili  en yaygın söylentileri inceleyelim ve yanlış bilinenleri düzeltelim. 


 
Söylenti  #1: "Hükümet tüm lambaları yasaklıyor." 
 
Gerçek: ABD hükümeti tüm lambaları yasaklamıyor; sadece ninimum bir verimlilik standardı belirliyor. İki partili 2007 Enerji Bağımsızlığı ve Güvenliği Yasası (EISA), lambalar için en enerji verimsiz akkor lambaların karşılayamayacağı minimum verimlilik standartlarını belirledi ve bu standartlar şu anda yürürlüğe girdi. Tüketiciler hala enerji verimliliği daha yüksek ve daha uzun ömürlü olan LED ve CFL lambalar gibi çeşitli alternatifler arasından seçim yapabilmektedir. Sinek lambaları ve fırınların içine takılanlar gibi özel akkor lambalar da yeni kurallardan muaftır. 

Söylenti #2: "LED lambalar daha maliyetlidir." 

Gerçek: LED lambalar geleneksel akkor lambalardan (lamba başına yaklaşık 1 ila 2 dolar) daha yüksek bir ön maliyete (lamba başına yaklaşık 3 ila 6 dolar) sahip olduğu doğru olsa da, bu, önemli ölçüde daha uzun ömürleri ve daha düşük enerji tüketimleri ile dengelemektedir. LED lambalar akkor lambalardan 25 kata kadar daha uzun süre dayanabilir ve kullanım ömürleri boyunca tüketicilere elektrik faturalarında yüzlerce dolar tasarruf sağlayabilir, genellikle enerji ve maliyet tasarruflarına dayalı olarak 1 yıldan daha kısa bir geri ödeme süresi gösterir. 

Söylenti #3: "LED lambalar akkor lambalar kadar parlak değildir" 

Gerçek: LED lambalar watt başına daha fazla lümen üretir ve akkor lambalara göre 25 kata kadar daha uzun ömürlüdür. 10W'lık bir LED lamba, 60W'lık bir akkor lamba kadar ışık yayar, bu da onları hem daha parlak hem de daha enerji verimli hale getirir. 

Söylenti #4: "Yasak, hükümetin Biden-Harris yönetimi adına aşırıya kaçmasıdır." 

Gerçek: Trump yönetiminin kararı bloke etmesinin ardından Biden-Harris yönetimi enerji tasarruflu lamba konusunu tekrar gündeme getirmiş olsa da, Başkan George W. Bush tarafından yasalaştırılan EISA, enerji tüketimini ve sera gazı emisyonlarını azaltmayı amaçlayan iki partinin anlaştığı  bir çabaydı. Lambalar da dahil olmak üzere çeşitli cihazlar ve aydınlatma seçenekleri için enerji verimliliği standartlarını belirlendi. Lambalar için minimum  verimlilik standardı, çevresel kaygıları gidermek ve enerji bağımsızlığını artırmak için daha ayrıntılı bir stratejinin parçasıydı

Kaynak: https://www.energy.gov/ 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt