×

Acil Aydınlatma Tasarım Kılavuzu Yazı Dizisi-15
Acil Durum Aydınlatması Tasarım Kılavuzu 
Yazı Dizisi-15


Mustafa Gedik 


 
SIKÇA SORULAN SORULAR

Acil Aydınlatma Sistemleri
 
Soru: Acil durum ürünlerinin bir test anahtarına ihtiyacı var mı? Bunun için sigortayı kullanamıyor muyum?

Cevap: Bir test anahtarı gereklidir; gizli bir anahtar tipi veya acil durum ışıkları  besleme kaynağını ayıracak özel bir anahtar olabilir. Ancak normal aydınlatma anahtarı değil, çünkü periyodik  denetimler yaparken risk oluşturabilir.

Soru : Mevcut bir binada, daha önceki bir standarda göre monte edilmiş herhangi bir  alandaki  acil aydınlatma armatüründe  güncel standartlar doğrultusunda  yapılacak bir değişiklikte, tüm binanın  acil aydınlatma armatürlerinin  yeni standartlara göre uygulama değişikliğini gerektirir mi?   Yoksa bireysel devreler ve ilgili donanımın  güncellenmesi yeterli midir?

Cevap: Tüm bina  öncelikle  güncel yangın yönetmeliği gerekleri  doğrultusunda   ve   yönetmelikte talep ediliyorsa yeni güvenlik standardına   uygun  hale getirilir , bu  nedenle herhangi bir değişiklik yapılacak alanda gereğini  yapmak yeterli değildir.  

Soru: Acil durum armatürlerindeki bataryaların ne sıklıkta değiştirilmesi gerektiğine dair bir öneri var mı?

Cevap: Bunun için kesin bir öneri yoktur. Bataryalar  en azından dört yıl tasarım ömrüne sahiptir. Standartlar. belirtilen süre boyunca gerekli minimum aydınlatmanın sağlanması gerektiğini tanımlar.

Bu gerçekleşmezse, bataryalar sistemin gerekli beyan süresini sağlayabilmesi için değiştirilmelidir. Acil aydınlatma armatürleri için, batarya değişim süresi dört yıldan az sürede gerçekleşirse, bataryanın düzgün bir şekilde şarj edildiğinden ve armatürün sıcaklık sınırlarının dışındaki bir yere yerleştirilmediğinden emin olunmalıdır. Çok yüksek bir ortam sıcaklığı kısa batarya ömrüne neden olur; çok düşük bir sıcaklık ise deşarj süresini karşılamak
için mevcut kapasiteyi azaltır.

Soru: Acil aydınlatma armatürleri, bir dağıtım panosundan anahtarlanan hat üzerinden beslenebilir mi?

Cevap: Acil durum ışıkları anahtarlanan hat üzerinden beslenmemelidir. Direkt olarak kesintisiz hat üzerinden beslenmelidir.

Soru: Bir kaçış yolunun son çıkış kapısının dışına acil durum ışığı takılmalı mıdır?

Cevap: Evet

Soru: Sinema veya tiyatroda acil model (non-maintained) bir çıkış işareti kullanılabilir mi?

Cevap:
Normal aydınlatma arızası durumunda insanların karışıklığını önlemek için tüm çıkış işaretlerinin sürekli model (maintained) olması gerekmez. Ancak, normal aydınlatmanın kısılabileceği halka açık alanlarda ve duman birikiminin normal aydınlatmanın etkinliğini azaltabileceği ortak alanlarda sürekli model (maintained) acil aydınlatma armatürleri kullanılmalıdır.

Çıkış işaretleri her zaman aydınlatılmalı ve her zaman görülebilir olmalıdır. Normal aydınlatmanın, yönlendirme levhalarını her durumda yeterli şekilde aydınlatabileceğinden emin olunamayacağı için, genel olarak acil çıkış armatürleri sürekli model (maintained) olarak kullanılır.

Soru: Normal bir açık plan ofisinde acil durum aydınlatma gereksinimleri nelerdir?

Cevap: Acil durum  aydınlatması için gereklilik yangın riski değerlendirmesinin bir parçası olacaktır. Ancak açık plan ofisler için 0,5 lux aydınlık seviyesi kabul edilebilir.

Soru: Normal armatürleri, acil durum armatürü olarak kullanabilir miyim?

Cevap: İlgili standartlar doğrultusunda  üretilmiş acil aydınlatma kitini normal armatüre takarak onu acil durum armatürü yapmak mümkündür. Armatürün ilgili ürün standartlarını karşıladığından emin olunmalıdır.

Soru: Tuvaletlerde acil durum aydınlatması uygulanmalı mı?

Cevap: Evet,  8 m2’den büyük tüm tuvaletler acil aydınlatmaya ihtiyaç duyar.

Bundan sonraki 16'ncı  bölümde "Acil Aydınlatma Armatürleri"  ile ilgili sıkça sorulan sorular cevaplanacaktır. 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt