×

23 Haziran Dünya Kadın Mühendisler Günü Kutlu Olsun !23 Haziran Dünya Kadın Mühendisler Günü  Kutlu Olsun !

Zeynep Akkaya-Sabri Günaydın


Mühendis kelimesinin kökeni Arapçadır ve sözlük anlamı ise; insanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı yol, köprü, bina gibi bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya, biyoloji, elektrik, elektronik gibi fen; uçak, otomobil, motor, iş makineleri gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış, belli bir eğitim görmüş kimsedir. Benim içinse  mühendislik çok çeşitli, yaratıcı ve heyecan vericidir. Size hayatta bir şeyler yapma fırsatı sunar  ve tam da bu sebeple mühendisliğin kadınlar için harika bir kariyer olduğunu inanıyoruz. Dünya da ve ülkemizde sayıları her geçen gün artan ve harika işlere imza atan tüm kadın mühendislerimizin günü kutlu olsun.AB'de 2020 yılında  2019 yılından  254500 daha fazla  yaklaşık 6,6 milyon kadın bilim insanı ve mühendis vardı

Kadın bilim adamı ve mühendisler  bilim ve mühendislikteki toplam istihdamın %41'ini oluşturuyor.

Sektöre göre, kadınlar imalatta  yeteri kadar temsil edilmezken  (bilim adamları ve mühendislerin yalnızca %22'si kadındı), hizmetler sektöründe ise daha fazla cinsiyet dengesi vardı (%46 kadın ).

AB Üye Devletleri arasında, 2020'de kadın bilim insanı ve mühendislerin oranı Litvanya, Portekiz ve Danimarka'da %52'den , Finlandiya'da %30 ve Macaristan'da %31'e kadar geniş bir yelpazede değişiklik gösterdi.
 

Kaynak veri kümesi:hrst_st_nsecsex2

NUTS1 bölgesel düzeyinde , kadın bilim adamları ve mühendisler 11 AB bölgesinde çoğunluktaydı:
 
  • İspanya'nın dört bölgesi: Kuzey-Batı ve Merkez %52, Kanarya Adaları ve Kuzey-Doğu %51,
  • Portekiz'de iki bölge: Madeira (%56) ve Kıtasal Portekiz (%51),
Kuzey ve Güneydoğu Bulgaristan, Doğu Polonya (her ikisi de %57), Kuzey İsveç (%56), ayrıca Litvanya ve Danimarka (bu ayrıntı düzeyinde hem %52 hem de tek bölgeler).

Bir diğer taraftan en düşük kadın bilim insanı ve mühendis oranı Almanya'nın Baden-Württemberg bölgesinde ve Macaristan'ın Transdanubia bölgesindekaydedildi (her ikisi de %29).
EU MAP: proportion of women scientists and engineers, 2020 (%, by NUTS 1 regions)

 
Çoğu AB Üye Devletinde, üniversite düzeyinde eğitimde en az erkekler kadar kadın vardır ve kadın doktora öğrencilerinin sayısı, eşdeğer erkek öğrencilerin sayısından daha hızlı artmıştır. Bu, bilim ve teknoloji işgücüne nasıl yansıyor?

2020'de, AB'de 15 ila 74 yaşları arasındaki bilim ve teknolojide çalışan yaklaşık 73 milyon kişinin yaklaşık 37,5 milyonu kadın (%51,3) ve 35,5 milyonu erkekti (%48,7).

Üye Devletlerin üçte ikisinde bilim ve teknolojide istihdam edilen kişilerin çoğunluğu kadındı ve en yüksek pay sırasıyla %63.7 ve %62,9 ile Litvanya ve Letonya'daydı. Avusturya, Hollanda, Lüksemburg, Çekya, İtalya ve Malta, %49,9 ile %45,2 arasında değişen, %50'nin altında bir paya sahip ülkeler olmuştur.
Infographic: Bilim ve teknolojide kadınlar

Bölgesel düzeyde (NUTS1) , 2020 yılında bilim ve teknolojide istihdam edilen kadınların en yüksek payı Litvanya (%63,7), Letonya (%62,9), Kuzey ve Güneydoğu Bulgaristan (%60,4), Azorlar (%59,6) gözlemlendi. ve Estonya (%59,5).

Ölçeğin diğer ucunda, Malta bilim ve teknolojide yalnızca %45,2 kadın istihdam ederken, onu sırasıyla %45 ile %47 arasında değişen Güney, Kuzey-Batı, Kuzey-Doğu ve Merkezden İtalyan bölgeleri izledi.
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt