×

14 Ekim Dünya Standartlar Gününde Ülkemizdeki Yönetmelikler ve Şartnameler
14 Ekim Dünya Standartlar Gününde
Ülkemizdeki Yönetmelikler ve Şartnameler


Sabri Günaydın


Can ve mal güvenliği, teknolojik gelişmeler doğrultusunda sürekli yenilenen standartların güncel olarak yönetmeliklerde, şartnamelerde yer alması ve güncel standartların sürekli takip edilerek yönetmeliklerdeki, şartnamelerdeki ilgili standartların güncellenmesi gereklidir.

“14 Ekim Dünya Standartlar Günü” ‘nde ülkemizde yapılardaki elektrik tesisatlarının tasarım ve uygulaması ile ilgili bazı yönetmeliklerin ve şartnamelerin güncel EN, HD. IEC standartları açısından değerlendirilmesi aşağıdadır.
 
  • Elektrik İç Tesisleri Proje Hazırlama Yönetmeliği
Elektrik Mühendisleri Odamızca uzun süren çalışmalar sonucunda o tarihlerdeki güncel standartlar doğrultusunda, ilgili standartlarda atıf edilerek hazırlanan yönetmelik taslağı,  2002 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımıza gönderilmiştir. Bakanlığımıza gönderilen yönetmelik taslağı Bakanlığımızca bazı maddeleri değiştirilerek ve anlaşılması mümkün olmayan bir şekilde standart atıfları çıkartılarak bir yıl sonra 2003 yılında yayınlanmıştır. Aradan geçen 16 yıl boyunca standart atıfları yapılarak, teknolojik gelişmeler doğrultusunda yönetmelik güncellenmemiştir.

2019 yılında Elektrik Mühendisleri Odamız tarafından güncel standartların atıf edilmesi çalışmaları yapılarak yönetmelik taslağı Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığımıza gönderilmiştir.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızca can ve mal güvenliği açısından en kısa zamanda yayınlanması önemle rica ederiz.
  •  Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği
Yönetmelik 1984 yılında yayınlanmıştır. 1986, 1995, 1996, 1998, 2000, 2004, …2018 yıllarında yapılan tüm değişikliklere rağmen; ilgili, ilişkili güncel standartlar ile güncel HD 60364 ve IEC 60364 serisi standartlarını yansıtmamakta olup güncel standartların, teknolojik gelişmelerin çok gerisinde kalan, can ve mal güvenliği açısından yönetmeliğin acilen güncellenmesi gereklidir.

Elektrik Mühendisleri Odamız tarafından güncel EN, HD, IEC standartları doğrultusunda 2,5 yıl süren bir çalışma ile hazırlanarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na 21.05.2005 tarihinde gönderilen yönetmelik taslağı maalesef 2019 yılına kadar bakanlık tarafından yayınlanmamıştır.

Çok doğal olarak aradan geçen 14 yıllık süreçte teknolojik gelişmeler doğrultusunda ilgili ve ilişkili standartların önemli bir bölümü de güncellenmiştir.

2019 yılında Elektrik Mühendisleri Odamız tarafından teknolojik gelişmeler,  güncel standartlar doğrultusunda yönetmelik güncelleme çalışmaları yapılarak taslak çalışma Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımıza gönderilmiştir.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızca can ve mal güvenliği açısından en kısa zamanda yayınlanması önemle rica ederiz.
  • Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği
Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği 2001 yılında çok uzun süren çalışmalar sonucunda yayınlanmıştır.  Ancak aradan geçen 18 yıldaki teknolojik gelişmeler,  güncel standartlardaki değişiklikler doğrultusunda, güncel standartlar atıf edilerek güncellenmesi gereklidir.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızca can ve mal güvenliği açısından en kısa zamanda yayınlanması önemle rica ederiz.
  • Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği 
Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği 2000 yılında yayınlanmış ve yayınlandığı tarihte güncel teknolojik gelişmeler doğrultusunda güncel bir yönetmelikti. Ancak aradan geçen 19 yıldaki teknolojik gelişmeler, güncel standartlardaki değişiklikler doğrultusunda, güncel standartlar atıf edilerek güncellenmesi gereklidir.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızca can ve mal güvenliği açısından en kısa zamanda yayınlanması önemle rica ederiz.
  •  Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik
Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik 2002 yılında çok uzun süren, çok detaylı çalışmalar sonucunda (2002) yılında yayınlanmıştır. 2007, 2009, 2015 yıllarında da yönetmelikte değişiklik ve güncelleme çalışmaları yapılmıştır.

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız güncel teknolojik gelişmeler ve güncel standartlar doğrultusunda, güncel standartlar atıf edilerek yenilenme çalışmaları devam etmektedir.

 Elektrik Tesisat Portalımız ETP-Yangın Güvenliği, ETP -Yangın Algılama, ETP-Yangın Yalıtımı, ETP-CPR, Kablolar çalışma gruplarımızca yapılan çok detaylı çalışmalar sonrasında değişiklik önerilerimiz de bakanlığımıza gönderilmiştir.

Ancak yönetmelik güncellemesi halen sonuçlanmamıştır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan can ve mal güvenliği açısından Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğimizin güncellenerek en kısa zamanda yayınlanması önemle rica ederiz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Genel  Teknik Şartnameleri bilindiği gibi tüm kamu yatırımlarında uygulamada esas alınmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Şartname Taslaklarını oluşturarak sektörel görüşler almaya ve görüşlerin değerlendirilmesi sonrasında da güncel şartnameleri yayınlamaya başlamıştır.

Elektrik Tesisat Portalı olarak ülkemize ve sektörümüze faydalı olabilmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın aşağıdaki şartnamelerine ETP olarak oluşturduğumuz çalışma gruplarımızdaki konunun uzmanı arkadaşlarımızla tasarım, uygulama deneyimlerimiz ve standartlar doğrultusunda yaptığımız çalışmalarla katkıda bulunmaya,  şartname taslaklarına görüş vermeye devam ediyoruz.
 
Asansör ve Yürüyen Merdiven Tesisatı Teknik Şartnamesi     (Bakanlığımızca yayınlanarak yürürlüğe sokuldu.)                                                                   
Yangın Güvenliği İşleri Genel Teknik  Şartnamesi                    (Bakanlığımızca yayınlanarak yürürlüğe sokuldu.)
                                                                  
Kablolar Genel Teknik Şartnamesi                                                      (Bakanlığımızca sektörel görüşlerin alınması sonuçlandı)                                                            
Acil Durum Aydınlatma ve Yönlendirme Sistemi Teknik Şartnamesi  (Bakanlığımızca sektörel görüşlerin alınması sonuçlandı.)                 
Genel Seslendirme ve Sesli Alarm Sistemleri Teknik Şartnamesi    (Bakanlığımızca sektörel görüşlerin alınması sonuçlandı.)                        
 Yıldırımdan Korunma Tesisatı Genel Teknik Şartnamesi                  (Bakanlığımızca sektörel görüşlerin alınması sonuçlandı.)           
 Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri Teknik Şartnamesi                  (Bakanlığımızca sektörel görüşlerin alınması sonuçlandı.)                       
 Dizel Elektrojen Grubu Teknik Şartnamesi                                        (Bakanlığımızca sektörel görüşlerin alınması sonuçlandı.)                                            

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca  “Kablolar Genel Teknik Şartnamesi, Acil Durum Aydınlatma ve Yönlendirme Sistemi Teknik Şartnamesi, Genel Seslendirme ve Sesli Alarm, Sesli Tahliye  Sistemleri Teknik Şartnamesi, Yıldırımdan Korunma Tesisatı Genel Teknik Şartnamesi , Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri Teknik Şartnamesi, Dizel Elektrojen Grubu Teknik Şartnamesi   “  çalışmaları  can, mal ve yangın güvenliği nedeniyle  fevkalade önemlidir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca en kısa zamanda yayınlanmasını önemle rica ederiz.
  •  Doğal Gaz Kuruluşları Şartnameleri Elektrik Tesisat Bölümleri
İlgili İGDAŞ ..vb. ilgili  Gaz Kuruluşlarınca teknik şartnameleri elektrik tesisatı bölümlerinin teknolojik gelişmeler ve güncel standartlar doğrultusunda acilen güncellenmesi can ve mal güvenliği yönünden gerekli olup , ilgili gaz kuruluşlarından en kısa zamanda gereğini rica ederiz.
 
 
 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt