×

Yüksek Güçlü Elektrikli Araç Sarj Cihazları Kardiyak Cihazları Olan Hastalar İçin Güvenli mi?Yüksek Güçlü Elektrikli Araç Sarj Cihazları
Kardiyak Cihazları Olan Hastalar İçin
Güvenli mi? 
ESC(European Society of Cardiology/ Avrupa Kardioloji Derneği)'nin bir dergisi olan Europace'de   ve ESC web sitesinde ESC  basın ofisi tarafından yayınlanan"Tıbbi Tedavi Bilimi: Implantable Cardioverter-Defibrillator (ICD) / İmplante Edilebilir Kardiyoverter-Defibrilatör "  konu başlığı altında yayınlanan   bu makalenin   ETP portalımızda yayınına izin verdiği için ESC  basın ofisine teşekkür ederiz. 
 
Yüksek Güçlü Elektrikli Araç Sarj Cihazları
Kardiyak Cihazları Olan Hastalar İçin
Güvenli mi?

 

 
Barselona, İspanya - 17 Nisan 2023:  Avrupa Kardiyoloji Derneği'nin (ESC) bir dergisi olan EP Europace'de1 bugün yayınlanan ve ESC'nin bilimsel kongresi EHRA 2023'te2 sunulan bir çalışmaya göre, yüksek güçlü elektrikli araç şarj cihazları kalp pili ve defibrilatörü olan hastalar için güvenlidir.

Münih Alman Kalp Merkezi'nden çalışma yazarı Dr. Carsten Lennerz, "Elektrikli otomobiller için yeni yüksek güçlü şarj istasyonları, güçlü elektromanyetik alanlar yaratma ve kalp pilleri ile defibrilatörlerde elektromanyetik girişime neden olarak arızalanmalarına yol açma potansiyeline sahiptir" dedi. "Daha önce elektrikli otomobil kullanırken kardiyak cihazlarda elektromanyetik parazit riskini araştırmış ve en büyük elektromanyetik alanın şarj kablosu boyunca bulunduğunu tespit etmiştik.3 Bu çalışma, yüksek güçlü şarj cihazları kullanırken kardiyak implante edilebilir elektronik cihazlara (CIED'ler) sahip hastalarda elektromanyetik parazit riskini inceleyen ilk çalışmadır."

Kalp pilleri ve defibrilatörler, kalp ritmi bozukluğu veya kalp yetmezliği olan hastaları tedavi etmek için kullanılır. Dünya genelinde 2023 yılında 1 ila 1,4 milyon kalp pilinin implante edileceği tahmin edilmektedir.4,5 Kalp pili ile ortalama yaşam süresinin 8,5 yıl olduğu göz önüne alındığında, dünya genelinde kalp pili kullanan kişi sayısının 8 ila 12 milyon arasında olması muhtemeldir.6 Ayrıca, dünya genelinde her yıl yaklaşık 150.000 ila 200.000 hastaya implante edilebilir kardiyoverter defibrilatör (ICD) takılmaktadır.7

Şarj süresini kısaltmak için 350 kW'a kadar güç sağlayan yüksek güçlü şarj cihazları geliştirilmiştir. Yeni şarj cihazları daha yüksek güç dağıtımına olanak sağlayan DC (doğru akım) kullanırken, eski veya ev tipi şarj cihazları AC (alternatif akım) kullanır. Daha yüksek bir şarj akımı ile daha güçlü bir manyetik alan ve daha yüksek bir elektromanyetik parazit riski ortaya çıkabilir ve bu da bir kalp pilinin pacing'i durdurmasına veya bir defibrilatörün ağrılı şok tedavisini uygunsuz bir şekilde vermesine (hızlı bir aritmiyi yanlış tespit etmesi nedeniyle) neden olabilir. CIED'li hastalar için yüksek güçlü şarj cihazlarının kullanımına ilişkin resmi bir tavsiye bulunmamaktadır.

Çalışmaya kalp pili veya defibrilatörü olan 130 hasta dahil edilmiştir. Hastaların ortalama yaşı 59'dur ve %21'i kadındır. Çalışma sırasında halka açık, yüksek güçte şarj kapasitesine sahip dört tam elektrikli araba kullanılmıştır.8 Ancak bu arabalar 350 kW'lık maksimum şarjı alamamaktadır. Gelecekteki elektrikli otomobillerin en yüksek şarjı alması kuvvetle muhtemel olduğundan, araştırmacılar yüksek güçlü şarj cihazlarından 350 kW çekebilen bir test aracı da kullanmışlardır.9

Katılımcıların kalp cihazları elektromanyetik parazit tespitini optimize edecek şekilde programlanmıştır. Daha sonra, elektromanyetik parazit olasılığını en üst düzeye çıkarmak için şarj kablosunu doğrudan kalp cihazlarının üzerine yerleştirerek her arabayı fişe takmaları ve şarj etmeleri istendi. Hastalar, kalp pili tedavisinin uygulanamaması veya anormal derecede hızlı kalp ritimlerinin uygunsuz şekilde algılanması gibi kalp cihazlarında herhangi bir arıza olup olmadığı konusunda izlendi. Kardiyak cihazlar ayrıca programlarında herhangi bir değişiklik olup olmadığı veya arabaları şarj ettikten sonra hasar görüp görmedikleri açısından kontrol edilmiştir.

Toplamda 561 şarj gerçekleştirilmiş ve bu sırada araştırmacılar elektromanyetik girişimden kaynaklanan herhangi bir olumsuz olay gözlemlememiştir. Özellikle, kalp pillerinde pacing'in engellenmesi veya defibrilatörlü hastalarda ağrılı şok tedavisine yol açabilecek hızlı aritmilerin uygunsuz tespiti söz konusu olmamıştır.

Dr. Lennerz şunları söyledi: "Bu çalışma, elektromanyetik girişim olasılığını en üst düzeye çıkarmak için en kötü durum senaryosu olarak tasarlanmıştır. Buna rağmen, yüksek güçlü şarj cihazlarının kullanımı sırasında klinik açıdan önemli bir elektromanyetik parazit ve cihaz arızası tespit etmedik; bu da kardiyak cihazları olan hastalar için kullanımlarına herhangi bir kısıtlama getirilmemesi gerektiğini göstermektedir."

Çalışmanın ev tipi şarj cihazlarından ziyade yüksek güçlü şarj teknolojisine odaklandığını belirtti. "Ev tipi şarj cihazları daha küçük bir akım kullanıyor ancak AC, DC'den farklı bir manyetik alan oluşturuyor" dedi. "Evde şarj etmek, şarj kablosunun yanında uzun süre kalmamak gibi makul önlemlerle muhtemelen güvenlidir."

Dr. Lennerz şu sonuca varmıştır: "Kardiyak cihazları olan hastalar, elektrikli araçların yüksek güçlü şarj cihazlarıyla şarj edilmesinin güvenli olduğu konusunda rahat olabilirler. Bu durumda kalp pili ve defibrilatörlerin arızalanma riski son derece düşüktür. Arabanın içinde oturmak ya da şarj kablosunun veya şarj cihazının yanında durmak da güvenlidir. Bununla birlikte, şarj elemanlarından uzak durmak için şarj kablosunun doğrudan kalp cihazının üzerine yerleştirilmemesini tavsiye ederiz."
 

Referanslar:

1Lennerz C, Schaarschmidt C, Blazek P, et al. High-power chargers for electric vehicles: Are they safe for patients with pacemakers and defibrillators? Europace. 2023. doi:10.1093/europace/euad042. 
Link will go live on publication:
https://academic.oup.com/europace/advance-article/doi/10.1093/europace/euad04

2The abstract ‘Electric cars and high power chargers: Are they safe for patients with cardiac implantable electronic devices?’ will be presented during the session ‘Device Therapy - ICD’ which takes place on 17 April at 15:40 CEST at Moderated ePosters 3.

3Lennerz C, Horlbeck L, Weigand S, et al. Patients with pacemakers or defibrillators do not need to worry about e-Cars: An observational study. Technol Health Care. 2020;28:1–12.

4Global number of pacemakers in 2016 and a forecast for 2023 (in million units): https://www.statista.com/statistics/800794/pacemakers-market-volume-in-units-worldwide/.

5Sichrovsky T, Mittal S. I need a pacemaker-what are my options? JAMA Cardiol. 2020;5:1456.

6Brunner M, Olschewski M, Geibel A, et al. Long-term survival after pacemaker implantation. Prognostic importance of gender and baseline patient characteristics. Eur Heart J. 2004;25:88–95.

7Koneru JN, Jones PW, Hammill EF, et al. Risk factors and temporal trends of complications associated with transvenous implantable cardiac defibrillator leads. J Am Heart Assoc. 2018;7:e007691.

8The four electric cars used were the Porsche Taycan Turbo, Volkswagen ID.3 Pro Performance, Tesla Model 3 Performance and Audi e-tron 55 quattro.

9An IONITY test device was used.


 
Kaynak:
Avrupa Kardioloji Derneği (ESC)
https://www.escardio.org/ 

Yazarlar :
ESC Basın Ofisi

Finansman: Elektrikli arabalar ve şarj kuleleri çalışma süresince çalışma grubuna ödünç verilmiştir. IONITY, yüksek güçlü bir simülasyon cihazı ve test sahalarında şarj altyapısının kullanımını sağlamıştır. Çalışma Alman Kalp Araştırmaları Vakfı tarafından desteklenmiştir. Alman Sosyal Kaza Sigortası (Deutsche Gesetzliche Unfallversicherung) elektromanyetik alanların ölçümünü gerçekleştirmiştir.

Açıklamalar: Yazarların hiçbirinin bildirecek herhangi bir çıkar çatışması yoktur.

Avrupa Kalp Ritmi Derneği Hakkında

Avrupa Kalp Ritmi Derneği (EHRA), Avrupa Kardiyoloji Derneği'nin (ESC) bir koludur. Amacı, kalp ritmi bozukluklarının etkisini sınırlandırarak hastaların yaşam kalitesini artırmak ve ani kardiyak ölümleri azaltmaktır.

Avrupa Kardiyoloji Derneği Hakkında 

Avrupa Kardiyoloji Derneği(ESC), kardiyovasküler tıbbı geliştirmek ve insanların daha uzun, daha sağlıklı yaşamlar sürmelerine yardımcı olmak için çalışan 150'den fazla ülkeden sağlık profesyonellerini bir araya getiriyor.
 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt