×

Yangından Korunma Haftası Kutlu Olsun !Yangından Korunma Haftası Kutlu Olsun !

Aynı Hizmet Aşkı İki Farklı Tarih 

Yıl 2020:İtfaiyeciler
ve
Yıl 1714:Tulumbacılar 


Gökhan Aktaş 


Ülkemizde de  ilk  İtfaiye Teşkilatı 25  Ekim  1714 Dergâh-ı Âli Tulumbacı Ocağı adıyla kurulmuştur. Cumhuriyet döneminde ise  Yangın söndürme hükümlülüğü 25 Eylül 1923 tarihinde belediyelere verilmiştir.   Türkiye'de  her yıl 25 Eylül günü başlayıp 1 Ekim günü biten  hafta Yangın Haftası olarak kutlanmaktadır.Bu farkındalık haftası yangına karşı mücadele eden fedakar itfaiyecilere ve bu konuda tüm gönül vermiş can mal ve insani değerlerin korunması için tasarım uygulama ve kontrol konusunda görev alan teknikyen , mühendis ve idareciler için kutlu olsun.
 

Binalarda tasarımı, yapımı ve işletilmesi  aşamlarında gereken önlemler  ve malzeme kullanımına dair zorunlu hükümler , ilk kez 2002'de  yayınlanan ve sonrasında 2009, 2015, 2017  yıllarında  değişiklikleri  gerçekleşen "Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik" 'in kapsamında yer alıyor.

Mevcut yönetmeliğin  değişikliği ve bazı çelişkili maddelerin veya eksikliklerin giderilmesi çok büyük önem taşıyor.

ETP olarak olarak  amacımız  elektrik tesisatı kapsamında yangınla ilintili tüm konularda ilgili çalişma gruplarımızdaki  sektörden bir çok uzman mühendisin katkıları ile ülkemiz de gönüllü olarak hem farkındalık oluşturmak,  hem de bilgi paylaşımı ile yangına karşı nitelikli projelerin üretilmesi ,uygulanması , bakım ve işletilmesi  konusunda katkı sağlamaktadır.

Ülkemizde resmi olarak zorunlu olan İlgili güncel standartların pratik de uygulanması konusunda ısrarcı olmalıyız . Malzeme seçiminden sistem tasarımına,  sonrasında  yapım aşamasında  montajından test devreye alınmasına,  işletme ve bakımlarına kadar tüm sürecin standartlar dahilinde  yapılması  büyük önem taşımaktadır .

"Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik" yayın tarihinden 18 yıl sonra 2020 yılında  yangın haftasında bu konuya tekrar vurgu yapmak gerekliliğini hemen her gün bir proje de farklı nedenler ile yaşamaktayız.

Elektrik Tesisat Portalı'mızda bu konularla doğrudan  ilgili  "Yangın Güvenliği" , "Yangın Yalıtımı" ,  "Yangın Algılama ve Alarm ", "Yangına Karşı Güvenli Kablolar"  konularında  dört  ayrı çalışma grubu ile yönetmelik ile ilgili tüm maddeler tek tek ele alınarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza gönderilen  öneri raporu yapılan webinar sonrası yayınlanmıştır.

Güncel ve yapısal sorunların çözümü için kalıcı yayınlar üretmekte ve webinarlar ile interaktif olarak eğitim ve paylaşımlara devam etmektedir .
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt