×

Tazmanya: Doğallığın Şekil Almış HaliTazmanya
Doğallığın Şekil Almış Hali


Ömer Özgür Bozkurt
 

Büyüleyici doğal güzellikler, organik yiyecekler ve çeşitli kültürel deneyimler.. Evet tam da Tazmanya’ya yakışan bir tanım.

Avustralya'nın geri kalanından oldukça izole olan bu ada, anakaranın güneyinde yer alıyor ve yaşayan insanlar bir miktar gelenekselci oldukları için ülkenin geri kalanının birkaç yıl gerisinden gelmekte olduğu söylenir. Anakaralı Avustralyalılar tarafından uzun süre şakalara da konu olmuştur. Ancak, bugünlerde Tazmanya adasının engebeli zirveleri, parıldayan suları, inanılmaz yerel yiyecekleri ve tatlı kasabaları onu çekici hale getirdiği kesin ki beni benden almıştı, daha hakkında araştırma yaparken.

Bruny Adası'ndaki şaraphanelerde tadım yapmak, büyüleyici Cradle dağına tırmanmak ve ya Freycinet Milli Parkı'nın beyaz kumları arasında gezinmek düşüncesi çabuk çık aklımdan. Tabiki çıkmadı ve düştüm yollara. 

Peki Tazmanya Gezisine Çıkmak İçin En  İyi zaman Ne Zaman?

Tazmanya, Avustralya'nın geri kalanından daha soğuk bir iklime sahiptir, bu da yazın en sıcak olduğu zamanlarda bile sıcaklığın 21ºC'nin üzerine çıkma eğiliminde olmadığı anlamına gelir. Güney Kutup Noktası’na en yakın yerlerden olması da etkili tabi. 

Yaz, Aralık, Ocak ve Şubat aylarını kapsamaktadır ve adanın ünlü festivallerinin ve müzik etkinliklerinin çoğunun gerçekleştiği zamandır. Hem festivallerde eğlenmek hem de kalabalıktan kaçmak ve engebeli vahşi doğaya gitmek için harika bir zaman olabilir. 

Kış ayları Mayıs'tan Eylül'e kadar uzanır; soğuğa aldırmazsanız, bu aylar pırıl pırıl açık havanın tadını çıkarmak için harika bir zaman olabilir. Yürüyüş parkurlarının çoğu kış aylarında turistlerden yoksundur ve bu da keyifli bir deneyim yaşatabilir. Ancak parkurlar kaygan ve buzlu olabileceğinden dikkatli olmanızı öneririm.

Ben Aralık 2020’de iki haftamı ayırdım bu geziye ve bütün adayı turlayabileceğim bir rota oluşturdum kendime. 
Büyüleyici bir yer olduğundan, Tazmanya'da yapılacak en iyi şeylerin listesini düşünüyordum, liste çok uzadı. Festivaller ve gastronomik yemek deneyimlerinden tutun da, milli parklarda yürüyüşe ve ıssız kumlarda dolaşmaya; Tazmanya'da herkese uygun deneyimler var bence. Başlıca beni etkileyen yerleri kısaca paylaşacağım sizlerle. 

Little Blue Lake 

Aslında eski bir maden yatağı olan göl, tabanındaki minerallerden dolayı canlı bir buz mavisi rengi almış. Sudaki yüksek mineral içeriği nedeniyle yüzme tavsiye edilmiyor. Keşke deyip kaldım oracıkta.

Bay Of  Fires 

2009 yılında Lonely Planet Tasmania'da dünyanın "en sıcak" seyahat noktası seçilen Bay of Fires, bozulmamış kumsallar, turkuaz sular ve kıyıları saçan ateşli kırmızı liken kaplı kayalar bölgesidir.

Kıyının adı bu kayalar ile her gece suyu ve kayaları aydınlatan etkileyici gün batımlarından türetildiği söyleniyor. Sizce de harika değil mi!


 
 Wineglass Bay 

Tazmanya'nın doğu kıyısındaki güzellik, Freycinet Milli Parkı'nın bir parçası olan Wineglass Bay, parıldayan beyaz kumlardan oluşan zarif hilal şeklinde bir koy. Çoğu kişi adını koyun şeklinden aldığını düşünürken, daha ürkütücü bir geçmişi var. Koy, adını burada balinalar katledildikten sonra suyun döndüğü renkten almış malesef..


Arkasındaki bu korkunç geçmişe rağmen Wineglass Bay, Tazmanya'da ziyaret edilebilecek en güzel yerlerden biri. Koya ulaşmak için her biri bir sonraki kadar doğal olan birkaç farklı yürüyüş rotası takip edilebilir.  
 

Port Arthur 

Port Arthur tarihi manzarasında güzelliği, hüznü ve tarihi birleştirdim. Port Arthur denince, Avustralya'nın tarihinde en azılı mahkumlarının kaldığı hapishanenin akıllara gelmesi yanında, işkence ve zalimce infaz konusunda sabıkalı bir geçmişi var.

Bugün geçmiş geride kaldı, ancak ürkütücü atmosfer hala devam ediyor.
 
Hobart&Mona 

Heybetli Wellington Dağı'nın eteğinde bulunan Hobart, Avustralya'nın en eski ikinci şehri ve görülmesi gereken yerler listesinde yükselmeye hazır bir şehir. Çarpıcı manzarası, kültür ve mirası, kaçırılmayacak yerel cazibe merkezleriyle harmanlayarak, seyahatinizin bir veya iki günü bir Hobart turuna ayırmanızı öneririm.

Hobart, ülkenin en büyük özel müzesi olan Eski ve Yeni Sanat Müzesi'ne (MONA) ev sahipliği yapmakla ünlüdür ve dünyadaki en tartışmalı modern eserler, sanat eserleri ve antika koleksiyonlarından birine sahiptir. MONA, Hobart'ta ziyaret edilecek birçok yerden sadece biri.

Aynı zamanda heybetli Wellington Dağı yazmıştım. İsveçli arkadaşım Svein ile zirvesine tırmanmaya karar verdik. Gittikçe düşen sıcaklık akabinde, zirveye ulaştığımızda -9 dereceyi gördüğümüzde şaşkınlık içindeydik. Üzerine 54km/s hızla esen rüzgar da cabası. Ayaklarımız yerden kesiliyordu adeta. Manzara için değer tabiki..
 
Bruny Island 

Saman balyalarıyla dolu tarlalar ve otlayan hayvanlar, engebeli sahiller ve vahşi yaşamının ahengi içinde olan Bruny Adası, şarap, bira, viski, çikolata ve peynir üreticileri yanında taze dağ çileği, ahududu, üzün ve zeytin bulabileceğiniz çiftlikleriyle ünlü. Doğa yürüyüşleri yaparken, ara verip tadım yapabiliyorsunuz. Burası tam aradığım cennet adeta dedim kendi kendime. Harika bi his.. 

Eklemeden geçmeyeyim. Güney Bruny Adası’nda albino kangurular yaşamakta. Güneşe karşı çok hassas oldukları için sadece sabah çok erken saatlerde ve akşam saatlerinde görmek mümkün. Çok tatlılar..
Russel Falls and Tall Trees 

Russel Falls, Tazmanya'da Hobart ile Strahan arasında yer alan ve ulaşması çok kolay olan bir şelale. Yaklaşık 1 saatlik kısa yürüyüşle inanılmaz kareler çekebilirsiniz.

Ayrıca aynı yerde oldukça uzun ağaçların bulunduğu bir orman mevcut. Ağaç görünce mutlanan biri olduğum için böyle devasa ağaç görünce aklım başımdan gitti. Çoğunun ne kadar yüksek olduğunu bile göremedim. Bulutlara kadar gidiyordu. Yıkılan bazılarından fikrim var ama. Nerden baksanız en az 100 metrelik ağaçlar..
 


Cradle Mountain 

İlk ve tartışmasız Tazmanya'daki en ikonik yerlerden biri olan Cradle Mountain, Cradle Mountain-Lake St Clair Milli Parkı'nda yer alıyor. Doğal güzelliği, olağanüstü dağlık arazisi ve kilometrelerce yürüyüş parkurları, onu Tazmanya'nın en iyi yerlerinden biri haline getiriyor.

Cradle Mountain, sizi Tazmanya'nın güzelliğinin kalbine götüren altı günlük bir yürüyüş olan dünyaca ünlü Overland Track'in başlangıç noktası aynı zamanda.

Ben burada 20km profesyonel zirve kaya tırmanışı yaptım. Gün boyu hayvanlar ve bitkilerle olan inanılmaz deneyimi fiziksel olarak dayanabilecek herkese öneririm. Ayrıca yürürken bir tür karınca yiyen Echidnalara, kangurulara ve bir tür büyük köstebek olan wombatlara da selam verebilirsiniz.
 
 
Tazmanya  Canavarı 

Evet son kısmı hepinizin merak ettiği Tazmanya canavarına ayırdım. Böyle bir hayvan gerçekten var. Bu çok özel hayvanlar sadece belli bölgelerde yaşayabiliyor. Doğası gereği birbiri arasında saldırgan olan bu hayvanlar, insanlara çok bulaşmıyorlar. Ben yolda araba çarpması sonucu ölmüş küçük bir kanguruyu çekiştire çekiştire dakikalar içinde bitiren minik canavarlara şahit oldum. Gerçekten çok obur karakterli bir hayvanlar. 
Boysenberry Dilimi 
Sizlere en son boysenberry dilimi ile veda ediyorum. Yerel bir tip dağ çileği olan boysenberry benim gibi tatlı-ekşi severler için harika bir seçim. Çektiğim diğer fotoğraflarda görüşmek üzere..  
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt