×

Sanayide Enerji Verimli Teknolojiler Yazı Dizisi-3
Sanayide Enerji Verimli Teknolojiler
Yazı Dizisi-3
Bora Omurtay 


5- KAĞIT VE KAĞIT ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ

Önceleri yazı yazma aracı olarak kullanılan kağıt gündelik hayatta önemli bir yer tutmaktadır. Mevcut durumda yazı kağıtları sektördeki üretimin küçük bir kısmını oluşturmaktadır. Sektör gündelik hayatın hemen her alanında yer alan ürünlerin birçoğunda kullanılan basım ve ambalaj sektörüne ara malı temin etmektedir. Kağıt ve karton ürünleri, gerek maliyet yönlü avantaja sahip olması gerekse kolay işlenmesi bakımından ambalaj sektöründe yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

5.1 KAĞIT VE KAĞIT ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ PROSESİ
Kağıt üretim prosesi, yaş selüloz elyaflarının, gerilim altında kurutulması esnasında birbirleri ile bağ yapması esasına dayanır. Başlıca iki aşamadan kaynaklanır; Hamur harcı oluşturma amacı ile ham maddenin (selüloz elyafı içeren) su içinde dağıtılıp ayrıştırılması, kağıt tabakasını oluşturmak için bu hamurun gözenekli bir elek üzerine yayılarak suyunun giderilmesi, preslenmesi ve kurutulmasıdır.

5.2 KAĞIT VE KAĞIT ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜNDE EN İYİ TEKNOLOJİLER5.3 KAĞIT VE KAĞIT ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ VAP PROJE ÖRNEKLERİ


6- SERAMİK SEKTÖRÜ

Seramik bir veya birden fazla metalin, metal olmayan element ile birleşmesi ve sinterlenmesi sonucu oluşan inorganik bileşiktir. Seramik sektörü; seramik kaplama malzemeleri, seramik sağlık gereçleri, seramik sofra ve mutfak eşyaları, porselen sofra ve mutfak eşyaları, teknik seramikler, refrakter harç ve tuğlalar ile seramik hammaddeleri alt sektörlerinden oluşan bir sanayi dalıdır.

6.1 SERAMİK SEKTÖRÜ PROSESİ

Seramik üretiminde ana prosesler şu şekildedir.
6.2 SERAMİK SEKTÖRÜNDE MEVCUT TEKNOLOJİLER6.3 SERAMİK SEKTÖRÜ VAP PROJE ÖRNEKLERİ7- BEYAZ EŞYA SEKTÖRÜ

Beyaz eşya olarak adlandırılan ve insanların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen elektrikli ev aletlerini üreten bir sektördür. Bazı kaynaklarda elektrikli ev aletleri, bazılarında ise dayanıklı tüketim malları kapsamına giren Beyaz Eşya Sektörü farklı teknolojileri nedeniyle çok geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Bu ürünlerin başlıcaları; buzdolabı, çamaşır, bulaşık makinası, fırın, ocak, süpürge gibi temel ürünler ve tost makinası, robot, meyve presi, blender, mixer gibi küçük ev aletleri ayrıca, derin dondurucu, klima, şofben, termosifon, su arıtma cihazı gibi ürünlerdir.

7.1 BEYAZ EŞYA SEKTÖRÜ PROSESİ

Beyaz eşya üretiminde uygulanan üretim prosesleri yedi ana başlık altında toplanabilir.7.2 BEYAZ EŞYA SEKTÖRÜ VAP PROJE ÖRNEKLERİBundan sonraki bölümde " Otomotiv  Sektörü ,  Petrokimya Sektörü "  anlatılacaktır. 

 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt