×

Kötü Amaçlı ve Hedefli Sabotaj, Kuzey Almanya'daki Demiryolu Trafiğini Durdurdu!"Kötü Amaçlı ve Hedefli" Sabotaj, Kuzey Almanya'daki Demiryolu Trafiğini Durdurdu ! 
Demiryolu ağı için hayati önem taşıyan kablolar, Cumartesi sabahı kuzey Almanya'daki tüm demiryolu trafiğinin üç saate yakın durmasına neden olarak iki yerden kasıtlı olarak kesildi. 
 

Lütfen resme tıklayınız. 
 

İçişleri Bakanı Nancy Faeser, federal polisin olayı araştırdığını belirterek, olayın nedeninin belirsiz olduğunu da sözlerine ekledi.

Lütfen resme tıklayınız. 
 
Geçen ay NATO ve Avrupa Birliği'nin Kuzey Akım gaz boru hatlarında sabotaj eylemleri olarak adlandırdıkları eylemden sonra kritik altyapıyı koruma gereğini vurgulamasının ardından alarm seviyeleri yükseltildi. 

Ulaştırma Bakanı Volker Wissing düzenlediği basın toplantısında, "Bunun hedefli ve kötü niyetli bir eylem olduğu açık" dedi.

Bir güvenlik kaynağı, sık görülen kablo hırsızlığından hedefli bir saldırıya kadar çeşitli olası nedenler olduğunu söyledi.

Lütfen resme tıklayınız. 
 
Şansölye Olaf Scholz'un federal koalisyonunun bir parçası olan Yeşiller partisinin lideri Omid Nouripour, ülkenin kritik altyapısına saldıran herkesin "kararlı bir yanıt" alacağını söyledi.

Twitter'da "Gözümüzü korkutmayacağız" diye yazdı.
 
Demiryolu yolcuları, Alman demiryolu ağındaki büyük kesintinin ardından Cumartesi günü Berlin'deki ana tren istasyonunda bir peronda tren bekliyor.
Getty Images aracılığıyla John MacDougall/AFP


SEÇİM GÜNÜNDEN ÖNCE KAOS

Devlet demiryolu işletmecisi yaptığı açıklamada, "Demiryolu trafiği için vazgeçilmez olan kablolardaki sabotaj nedeniyle, Deutsche Bahn bu sabah kuzeydeki demiryolu trafiğini yaklaşık üç saat durdurmak zorunda kaldı." Dedi.

 
Deutsche Bahn (DB) daha önce ağ kesintisini telsiz iletişimiyle ilgili teknik bir soruna bağlamıştı. Spiegel dergisi, iletişim sisteminin sabah 6:40 (0440 GMT) civarında kapalı olduğunu söyledi. Saat 11:06'da DB, trafiğin yeniden açıldığını tweetledi, ancak devam eden tren iptalleri ve gecikmeleri konusunda uyardı.
Kesinti, Aşağı Saksonya ve Schlewsig-Holstein eyaletlerinin yanı sıra Bremen ve Hamburg şehir eyaletleri üzerinden demiryolu hizmetlerini etkiledi ve Danimarka ve Hollanda'ya yapılan uluslararası demiryolu yolculuklarında zincirleme bir etki yarattı.

Kaynaklar: 
-    (Reuters Sarah Marsh ve Andreas Rinke) 
https://www.reuters.com/world/europe/rail-northern-germany-standstill-due-technical-issue-2022-10-08/

-(Npr) https://www.npr.org/2022/10/09/1127739900/germany-trains-sabotage

 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt