×

Kore Gyeonggi Eyaleti, Hwaseong'daki  Lityum Pil Fabrikasındaki Yangında en az 23 Kişi Öldü. 


Kore Gyeonggi Eyaleti, Hwaseong'daki Lityum Pil Fabrikasındaki Yangında en az 23 Kişi Öldü.


 

 
24.06.2024 Pazartesi günü Kore Gyeonggi Eyaleti, Hwaseong'daki Bir Lityum Pil Fabrikasında çıkan yangında 23 kişinin öldüğü bir lityum pil fabrikasının gözetim görüntüleri, üzücü bir zaman çizelgesini ortaya çıkardı: İlk pil patlamasının ardından yoğun dumanın tesisi yutması yalnızca 42 saniye sürdü.
Ülkedeki en kötü kimyasal tesis kazalarından birinde, lityum pil üreticisi Aricell'in Seul'ün 45 kilometre güneyindeki Hwaseong'daki fabrikasında çıkan yangının ardından sekiz kişi yaralandı, ikisinin durumu ciddi.
 

26.04.2024 Pazartesi günü, lityum pil üreticisi Aricell'in Gyeonggi Eyaleti,
Hwaseong'daki fabrikasından büyük alevler ve duman yükseliyor.(Yonhap)

Ulusal İtfaiye Teşkilatı'nın Salı günü yayınladığı görüntülere göre, ilk patlama Pazartesi sabahı 10:30:03'te meydana geldi, ardından 10:30:28'de ikinci bir patlama ve sadece üç saniye sonra üçüncü bir patlama meydana geldi.

Görüntülerde, bir şirket çalışanının saat 10:30:32'de tozlu söndürücüyle alevleri söndürmeye çalıştığı, ancak siyah dumanın alanı hızla doldurması ve 10:30:45'te CCTV'den görünürlüğü neredeyse imkansız hale getirdi.


Ulusal İtfaiye Teşkilatı tarafından 25 Haziran 2024'te sağlanan bu görüntü, 24 Haziran'da Seul'ün 45 kilometre güneyinde Hwangseong'da çıkan yangında 23 kişinin öldüğü bir lityum pil fabrikasının güvenlik kamerası görüntülerini gösteriyor. (Fotoğraf satılık değildir-Yonhap)
 

 


 
Günün erken saatlerinde kurtarma ekipleri, kayıp bir işçiye ait olduğuna inanılan ek bir cesedi, bildirildiğine göre çökmüş demir kirişler ve diğer enkazların altından çıkararak ölü sayısının 23'e çıkmasını sağladı.
 

İtfaiye yetkilileri şefi Cho Sun-ho, "Çoğunlukla dışarıdan bir istihdam hizmeti firmasından (geçici işler için) gönderilen yabancı işçiler fabrikanın iç yapısından haberdar olmadığından insan kayıpları artıyor gibi görünüyordu" dedi. Gyeonggi Eyaletinde.

Hwaseong'u denetleyen Gyeonggi Nambu İl Polisi, yangının kesin nedenini belirlemek için Salı sabahı itfaiye yetkilileri, Ulusal Adli Tıp Servisi, çalışma bakanlığı ve diğer ilgili kuruluşlarla birlikte bölgede ortak bir araştırma yapacak.

Bu arada, savcılık yalnızca yangına yol açan koşulları araştırmak ve sorumluları belirlemek için özel bir ekip oluştururken, çalışma bakanlığı da olayın nedenini araştırmak ve Ciddi Kazalar Ceza Yasası'nın olası ihlallerini tespit etmek için ayrı bir görev gücü oluşturdu.

Önceki günden bu yana devam eden arama çalışmaları için gün içinde 100'e yakın personel ve 2 kurtarma köpeği seferber edildi.

Polis, itfaiye, adli tıp çalışanları ve diğer hükümet yetkililerinden oluşan bir ekip, kazanın nedenini belirlemek için öğle saatlerinde yangın mahallinde ortak soruşturma başlattı.
Polis, ölüm nedeninin belirlenmesi için cesetlere otopsi yapılmasını istedi.

Polis ayrıca akü firmasının başkanını ve diğer dört kişiyi, ölüm ve yaralanmalarla sonuçlanan mesleki ihmal de dahil olmak üzere ölümcül kazayla ilgili suçlamalarla ilgili soruşturma için tutukladı.

 
Polis, felaketten kimlerin sorumlu tutulacağını araştırırken, hepsine yurtdışına çıkış yasağı da getirildi.

İtfaiye yetkililerinin ilk tespitlerine göre Pazartesi günü yangın, FM telsizlerde kullanılmak üzere orduya sağlanan birincil lityum pillerin depolandığı ve paketlendiği bir alanda başladı.

Lityum nispeten kararlı bir malzeme olarak kabul ediliyor ve Güney Kore'de kullanımıyla ilgili herhangi bir özel yasal düzenleme gerektirmiyor.

Ancak lityum, havada yanıcı gaz bulunması halinde paslanmış demir ile temas ettiğinde  kıvılcım oluşmasına neden olabilir ve ayrı, kuru bir alanda depolanmasını gerektirir.
 
  
Başbakan Han Duck-soo (C), 24 Haziran 2024'te Seul'ün 45 kilometre güneyindeki Hwaseong'daki birincil lityum pil fabrikasında çıkan yangın alanını ziyaret etti.  (Yonhap)

Birçoğu ülke çapında endüstriyel komplekslerin içinde yer alan geniş dağılımları ve genellikle küçük ölçekli operasyonları göz önüne alındığında; hükümet ve ilgili kurumlar tarafından gerçekleştirilen düzenli güvenlik denetimlerine rağmen, kimya tesisleri her yıl ve bazen yılda birkaç kez trajedilerin yaşandığı bir alan olmuştur. .

Yangın veya patlama sırasında açığa çıkan zehirli maddeler komşu bölgelerde ikincil hasara neden olabileceğinden, kimyasal tesis kazaları da sıkı takip önlemleri gerektirir.

Özellikle lityum iyon pillerin yangın durumunda ölümcül olduğu biliniyor çünkü bunlar, artan sıcaklığın enerji açığa çıkararak sıcaklığı daha da arttırdığı bir "termal kaçak" sürecini tetikliyor.

Geleneksel yangın söndürme yöntemleri bu tür yangınları söndürmek için nadiren yeterli olur; yangın dışarıdan sönmüş gibi görünse de, pillerin içi hala yüzlerce derece sıcaktır ve bu da kolayca başka bir yangına yol açabilir.

Pazartesi günü alev alan lityum pil fabrikasının çoğunlukla, şarj edilebilir lityum iyon pillere göre daha düşük yangın riski taşıyan birincil pilleri depoladığı bildirildi.

Yine de lityumun genel olarak havaya ve ısıya karşı oldukça reaktif olması nedeniyle birincil piller bile tehlikeli olabilir. Yangın sırasında tesiste yaklaşık 35.000 lityum pilin depolandığı bildirildi.

K Woosuk Üniversitesi Yangın ve Afet Önleme Bölümü profesörlerinden Kong Ha-sung, "Bir elektrikli otomobilde çıkan yangının üzerine su dökülerek söndürülmesi üç saat sürer, dolayısıyla bu tesiste depolanan lityum pil miktarı düşünüldüğünde yangını söndürmek son derece zor olmalı," dedi.

"Toplumun giderek daha fazla kesimi lityum kullanıyor, bu nedenle bir müdahale stratejisinin özel dikkatle hazırlanması gerekiyor" dedi.

Bazı gözlemciler Pazartesi günkü yangında çok sayıda can kaybının gevşek güvenlik önlemlerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını sorguladı ve bu durum son yıllardaki diğer felaketlerle paralellik gösteriyor.

Hükümet, Pazartesi günkü yangından kısa bir süre sonra kazaya yol açan kesin koşulları belirlemek için bir endüstriyel afet müdahale ekibi kurdu.

Kaynak : "Yonhap" web sitesi 


Yangın videoları için lütfen aşağıdaki resimlere tıklayınız.  
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt