×

Kararlı Ticari Şarj Altyapısının Sırrı?Kararlı Ticari Şarj Altyapısının Sırrı?
Metin Uçar
 
'Proje' zihniyetini geride bırakın ve iş modeli vizyonuna geçin.

Şarj ünitesi kurulumu hiçbir zaman yalnızca bir satın alma ve kurulum projesi olarak görülmemelidir her zaman bir iş modeli bakış açısıyla yaklaşılmalıdır. Doğru planlama ve vizyonla harika bir girişim gerçekleştirilebilir, ancak başarı için bazı önemli bileşenlere dikkat etmek gerekiyor.
Elektronların farklı hızlarda bataryalara aktarılmasının ötesinde, elektrikli araç sürücülerinin şarj altyapısı ile nasıl etkileşime girecekleri bir devlet sırrı olmamalı.


Birlikte çalışabilirlik seçim demektir.

Birlikte çalışabilirlik, özellikle DCFC dağıtım oyununda sağlıklı bir altyapının temel anahtarıdır. Kişi asla tek bir satıcıya veya tek bir teknolojiye bağlı kalmayı kabul etmemelidir. OCPP gibi endüstri tarafından kabul edilen en iyi uygulama protokolleri, donanım, ağlar, işletme ofis sistemleri, tüketici ödeme deneyimleri, veri sahipliği felsefeleri ve tesis yönetimi seçenekleri arasında en uygun olanı kullanan dağıtım planlamasına izin verir.


 


“Sizin için her şeyi yapabiliriz ama yapacaklarımızı sizin adınıza biz seçeriz” diyen herhangi bir şirket, altyapı planlaması için geleceğe dönük bir ortak değildir. Şarj altyapısı değer zincirindeki oyuncuların listesi farklı disiplinlerden ve uzmanlıklardan oluştuğundan, her şeyde iyi olduğunu iddia eden şirketlere dikkat edin.

Örneğin, şarj teknolojisi, güvenlik, şebekeye bağlı sistemler ve cihaz bağlanabilirliği konularında en iyi olmak, bir donanım şirketini tüketiciye yönelik ödeme sistemlerinin geliştirilmesinde iyi yapmaz. Aynı şekilde, işletme ofis muhasebe sistemleri, uygulama geliştirme veya tüketici üyelik sözleşmesi uzmanları da nadiren elektrik mühendisliği konusunda zirvede olacaklardır. En yaygın gayrimenkul şirketleri bile, karmaşık elektrikli ekipmanın bakımını yapmak için her lokasyonda yerinde personel bulunduramayabilir.

Bu, potansiyel ile örtüşen uzmanlık alanları olamayacağı anlamına gelmiyor. Bir mal sahibi aynı zamanda bir operatör olduğunda, sermaye yatırımı ve operasyonel planların içsel olarak tüketici katılımı ve başarısına bağlı olduğu çok başarılı modeller gördük. Yine de tüm bu değer katmanları arasında birlikte çalışabilirlik ilkesi, piyasada en çok tercih edilen, en geleceğe hazır, rekabetçi ve sağlıklı sistemleri ortaya çıkartıyor.

“Her şeyi sizin için yapabiliriz ama sizin için her şeyi biz seçeriz” diyen herhangi bir şirket, altyapı planlaması için geleceğe dönük bir ortak değildir.

Sağlıklı ve sağlıksız kamusal şarj

Ticari Elektrikli Araç şarjı alanında büyük ilgi çeken kilit konular mevcut. Bazen ateşli bir şekilde tartışılmalarının aslında bir sebebi var: çünkü Elektrikli Araç sürücülerini ve dolayısıyla Elektirkli Araçların benimsenmesini gerçekten etkileyebiliyorlar. En iyi Elektirkli Araç şarj dağıtım uygulamalarına işaret eden bu dikkat çekici noktalar şunlardır:

•             Donanım
•             İş modelleri
•             Dağıtım felsefesi
•             Kullanıcı deneyimi
•             Veri yönetimi
•             Servis modelleri


Sağlıklı şarj altyapısı açık, bağlantılı olup sahibi ve işletmecisi tarafından bakımı yapılır.


Şarj altyapısının donanımdan çok daha fazlası olduğunu duymak size garip gelebilir, ancak biz bunu kesinlikle böyle görüyoruz. “Bütün, kendisini oluşturan parçaların toplamının çok daha fazlasıdır” sözü, elektrikli araç şarj altyapısı söz konusu olduğunda son derece geçerli.

Yanlış anlamayın, atılması gereken ilk adım yine en iyi donanımı seçmek olmalı. Hiçbir donanım veya yazılım, ilgisiz hizmet sağlayıcılar veya aciz ve tepkisiz ağ operatörleriyle iyi bir sonuç vermeyecektir. Öte yandan da mümkün olan en iyi çözümleri seçmek için esneklik sunmayıp tesis sahiplerinin elini kolunu bağlayan kapalı, özel ağlar üzerinde sağlıklı bir varlık gösteremeyecektir.

“İnşa et, onlar size gelir” planlama felsefesiyle başlayan projeleri gördük. İyi haber, evet, gelecekler. Elektrikli araç sürücüleri önümüzdeki yıllarda her ay daha da artacaktır. Ama vardıklarında ne bulacaklar? Sürücü memnuniyeti için 7 gün 24 saat felsefesine sahip, sağlıklı ve oyuncu odaklı bir ağda iyi yönetilen bir istasyon? Veya 7 gün 24 saat işletmeyle ilgilenmek istemeyen bir ev sahibi tarafından yönetilen bir istasyon? Ya da sadece proaktif planlama, bakım, parça ve sistemsel işlemler yerine sadece garantilere güvenerek, sadece ödemeleri toplamayı önemseyen bir ağ operatörü?

“Bütün, kendisini oluşturan parçaların toplamının çok daha fazlasıdır” sözü, elektrikli araç şarj altyapısı söz konusu olduğunda son derece doğrudur.


Şarj cihazını 360 derece inceleyin

360 derecenin özelliği nedir? Genel işletme vizyonu, konumlandırma, bağlanabilirlik, güvenilirlik, kullanıcı deneyimi, hizmetler, bakım, tesiste etkileşim ve iş ortağının mali gücünün bir toplamıdır. Bu özelliklerin tümü birleşerek pozitif bir sürücü deneyimine karşılık gelir.

Yap-bozun bu parçaları, aynı olumlu sonucu elde etmek için uyumla çalışacak aşağıdaki birçok öğeyi kendine çekecektir:

•             Şarj teknolojisi ve bağlantı çözümünü tasarlayan donanım üreticisi

•             Tüketici ile yüz yüze olarak ödeme arayüzünü ve belki de üyelik planlarını mümkün kılacak ağ operatörü

•             Bazen şebeke operatörü ve bazen tesis sahibi olabilen şarj cihazı sahibi

•             Uyumluluk sağlamak için donanım ve teknoloji sağlayıcılarıyla yakın bir şekilde çalışan ve belki de tüketici katılımını artırmak için bayiler ve ağlarla da çalışabilecek otomobil üreticisi

•             Yerel kamu hizmeti sağlayıcısı, şarj istasyonlarını şebekeye bağlamak için kritik bir ortaktır; aynı zamanda kurulumu destekleyebilir ve talep yönetimi konularında mal sahipleri ve tesislerle yakın olarak çalışabilir; hizmet sağlayıcı aynı zamanda kamu hizmetlerinin bu iş modeline dahil olabileceği pazarlarda bir mal sahibi ve/veya operatör olabilir.

•             Yukarıda belirtilen oyuncuların herhangi birine bağlı olabilecek bakım ve servis ekipleri; veya mal sahibinin sözleşmeli olarak çalışan uzmanı; iki model de aynı derecede etkili olabilir.

•             Tüm bu şirketleri lokasyonun idari desteği ile ve ayrıca genel tüketici ve sürücüye özel ilgi ile destekleyebilecek tesis sahibiAltyapı planlamasının kilit noktaları, herhangi bir şarj dağıtımında başarı veya başarısızlık sonucunu belirleyecektir.

Başarının formülü

Dünyada, herhangi bir operasyonel bakım olmadan oturum gelirlerinin sürekli gelmesini sağlayarak herhangi bir şirkete otomatik kazanç getirecek tek ve doğru bir formül bulunmamaktadır. Ancak neyin benimsenmesi gerektiğini ve neyin erkenden önlenebileceğini anlamak, altyapı geliştiricilerine en kötü sonuçlara karşı önemli bir başlangıç sağlayacaktır.

Böylece, başarılı şarj işletmeleri bütün EA endüstrisine fayda sağlayabilir. EA’lar benimsendikçe, sürücüler uzun yollar ve tüketici güveni için kamu altyapısına gittikçe daha fazla bel bağlayacaktır. Doğru şekilde yapıldığı takdirde, herkes gelecekte daha büyük ve ekonomik açıdan daha sağlam bir elektrikli taşımacılık sektöründen faydalanabilir.

 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt