×

IMD Dünya Rekabetçilik Merkezi " Akıllı Şehirler 2024 Endeksi"   Yayımlandı! 


IMD Dünya Rekabetçilik Merkezi
" Akıllı Şehirler 2024 Endeksi"  
Yayımlandı! 


Celal Ünalp

 
IMD World Competitiveness Center tarafından hazırlanan Akıllı Şehirler 2024 Endeksi geçtiğimiz günlerde yayımlandı.

Ekosistem paydaşlarımız için raporun bazı önemli bulgularını aşağıda derledim :

Bir önceki baskıda 141 şehre karşılık 142 şehir dahil edilen bu yılki sıralamada endeksin kapsamı korunurken, önde gelen şehirler listesi (ilk 20) geçen yılla hemen hemen aynı kalarak, yüksek derecede bir istikrar gözlenmiştir.

Sıralamada yükselen veya çok az değişen şehirler de yüksek performans göstermeye devam ederek geçen yılki ile hemen hemen aynıdır.

Akıllı şehirlerin küresel manzarası değişmeye devam ederken, orta sıralardaki şehirler arasında en iyi performans gösterenlerde bu daha dikkat çekici bir hal alıyor. Zirvede, daha çok bir Asya-Avrupa çekişmesi gözleniyor.

Endeks şampiyonları yüksek performans seviyelerini koruyarak yol göstermeye devam ediyor ve deneyimleri dünyadaki tüm şehirler için olası bir değişimin öncüsü, örneği ve ilham kaynağı oluyor.

Şampiyonların ortak noktası ise coğrafi olarak, küresel belirsizliklerin genel iklimine rağmen sosyal ve ekonomik ortamların nispeten öngörülebilir olduğu bölgelerde yer almaları.

Bu şehirler aynı zamanda vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak (örneğin toplu taşıma ağları veya çevreyle uyum, yüksek mobilite) ve kendi isimleriyle anılan MARKA YAŞAM KALİTESİNİ iyileştirmek için gözle görülür girişimlerin yapıldığı şehirlerdir.

Önde gelen şehirlerin çoğunda bu tür çabalar, yetenekleri çekmek ve insan sermayesini elde tutmak, seçici bir şekilde yatırımları teşvik etmek ve uzun süredir devam eden, coğrafi eşitsizlikler ve kapsayıcılık gibi kalıntı sorunlarla mücadele etmek için yenilikçi stratejilerle birleştirilmiştir.

Küresel olarak, dünya artan belirsizlikler karşısında hızla değişmeye devam ederken, şehirler yeni normalin getirdiği yenilikçi çözümlerin ve geleceğe hazır olmanın yollarının ortaya çıktığı yerlerdir.

İlk 22 şehrin sahip olduğu veri merkezi sayılarını yanlarına yazdığımızdaysa, böyle bir dünyada dijital eşitsizlikler yeni bir anlam kazanıyor. 

Zürih 32
Oslo 23
Canberra 8
Cenevre 9
Singapur 54
Kopenhag 25
Lozan 4
Londra 119
Helsinki 21
Abu Dabi 7
Stockholm 36
Dubai 11
Pekin 15
Hamburg 22
Prag 12
Taipei 6
Seul 24
Amsterdam 67
Şanghay 27
Hong Kong 63
Münih25
Sidney 53


IMD Dünya Rekabetçilik Merkezi " Akıllı Şehirler 2024 Endeksi 2024 " için lütfen tıklayınız. 

Kaynak: https://www.imd.org/smart-city-observatory/home/ 

 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt