×

ETP Aydınlatma Eko Tasarım ve Enerji Etiketleme Çalışma Grubu Çalışmalarına Başladı.ETP
Aydınlatma Eko Tasarım ve Enerji Etiketleme Çalışma Grubu
Çalışmalarına  Başladı. 


Sabri Günaydın 

Ülkemiz dış ticaret açığının önemli bir bölümü ne yazık ki dışa bağımlı olduğumuz enerji kaynaklarıdır. Enerji kaynaklarımızın verimli kullanımı ülkemiz ekonomisi için   çok önemlidir. 

Eko-Tasarım(2019/125/AT) , Enerji Etiketleme (2017/1369/AB)   Enerji Verimliliği mevzuatı ile ilgili  temel direktiflerdir. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızca her iki konuda bir çok tebliğ yayınlanmış ve yayınlanmaya devam edilmektedir. 

Eko-Tasarım ve Enerji Etiketlemesi ile ilgili direktifler  ve ilişkili standartlar, bu konudaki tebliğler vb. ilgili mevzuat  enerji verimliliğini arttırmak için en önemli araçlardır. 

Eko –Tasarım yönetmeliğinin amacı “Enerji ile ilgili ürünlerin piyasaya arz edilebilmesi veya hizmete sunulabilmesi için, bu ürünlerin tasarımında uyulması zorunlu olan şartların çerçevesini belirlemek suretiyle enerji verimliliğini, çevre koruma düzeyini ve enerji arz güvenliğini artırarak sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmaktır.”  

Enerji Etiketleme yönetmeliğinin amacı “Etiketleme ve standart ürün bilgileri yoluyla enerji ile ilgili ürünlerin kullanım sırasındaki enerji ve diğer temel kaynak tüketimleri konusunda nihai kullanıcıların bilgilendirilmesini ve bu şekilde daha verimli ürünleri tercih etmelerini sağlamaktır.”

ETP-Elektrik Tesisat Portalı olarak  Enerji Verimliliği ile ilgili çalışmalarımıza   yapılardaki  AG Elektrik Tesisatı, Elektriksel Donanım ile ilgili IEC 60364-8-1, 2, 3    serisi standartlar doğrultusunda “ETP Enerji Verimliliği Çalışma Grubu”  olarak devam edilmektedir. Bugüne kadar 17 makale ve bir teknik kılavuz kitap yayınlanmıştır. 

ETP- 
 IEC 60364-8-1:2019  Işığında  Verimli  Elektrik Tesisat Tasarımı Teknik Kılavuzu için lütfen tıklayınız. 

Eko-Tasarım direktifi  kapsamında ki yapılardaki elektrik tesisatları, elektriksel donanım ile ilgili de çalışmalarımıza da devam ediyoruz. 

Ayrıca ETP   CE İşareti Çalışma Grubu olarak   Eko Tasarım ve Enerji Etiketleme ile ilgili direktif bilgişlerini de içerren  "
Aydınlatma Sektöründe CE işaretleme ve Teknik Dosya Hazırlama Kılavuzu "  hazırlanmış ve ETP Portalımızda iki bölüm halinde yayınlanmıştır. 

ETP- Aydınlatma Sektöründe CE işaretleme ve Teknik Dosya Hazırlama Kılavuzu için lütfen tıklayınız. 

2 Mart 2021 Salı günü  saat 11:00-12:30 arasında  ETP CE Teknik Kılavuzu ile ilgili  detaylı bilgilendirme için webinar gerçekleştirilecektir. Webinar duyurusu ve programı 25.02.2021 tarihinde  ayrıca yapılacaktır, Yatırımcı, Tasarımcı, Uygulamacı, İşletmeci, Üretici tüm sektörümüzü  ilgilendiren  "AGİD-Aydınlatma Gereçleri İmalatcıları Derneği" ve "ATMK-Aydınlatma Türk Milli Komitesi" 'den değerli konuşmacılarımızın katılacağı bu çok önemli webinara katılımlarınızı bekliyoruz. Katılım için  " iletisim@etp.com.tr " e-posta adresimize ETP CE Webinar Katılım konu başlığı ile adınız soyadınız ve e-posta adresinizi göndermenizi rica ederiz.  

Aydınlatma ürünleri için  1 Eylül 2021 tarihinde yürürlüğe girecek Enerji Etiketlemesi ve Çevreye Duyarlı Tasarım Gereklilikleri  yürürlüğe girecektir. 

Konunun aydınlatmaya yönelik önemi göz önüne alınarak   Elektrik Tesisat Portalımızın 28'inci çalışma grubu “ ETP Aydınlatma Eko-Tasarım ve Enerji Etiketleme Çalışma Grubu”  oluşturulmuş ve ilk toplantı 9 şubat 2021  tarihinde yapılarak  sektörümüzü  bilgilendirmek için  amacıyla   çalışmalara başlanmıştır. 
ETP Aydınlatma Eko-Tasarım ve Enerji Etiketleme Çalışma Grubu üyelerimiz alfabetik olarak aşağıdadır. 

Burak Çıkırık, Ebru Kurucu, Erkut Özçarıkçı, Fatih Kara, Fedai Varol,  Hakan Başaran , Kaan Okur , Kevork Benlioğlu, Necdet Kınalı, Sabri Günaydın, Sedat Erten , Şamil Perk, Uğur Çoşkun, Zeynep Akkaya , Zübeyde Yazıcı 

ETP Aydınlatma Eko Tasarım ve Enerji Etiketleme Çalışma Grubu liderimiz Burak Çıkırık’tır. 

ETP Çalışma Grubumuzun  öncelikle güncel direktifler, ilgili standartlar doğrultusunda “ETP Aydınlatma Eko-Tasarım ve Enerji Etiketleme Teknik Kılavuz” çalışmasını gerçekleştirecektir.
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt