×

Dünyanın İlk (BIM) Bina Bilgi Modellemesi Standartları Yayınlandı Yazı Dizisi-1
Dünyanın İlk (BIM) Bina Bilgi Modellemesi Standartları Yayınlandı
Yazı Dizisi-1
Sarp Selimbeyoğlu


Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) dünyanın ilk BIM, ISO 19650-1 ve ISO 19650-2 uluslararası standartlarını yayınladı.

1. EN ISO 19650-1: İnşaat işleri ile ilgili bilgilerin organizasyonu - Bina bilgi modellemesini kullanarak bilgi yönetimi: Kavramlar ve ilkeler;

2. EN ISO 19650-2: İnşaat işleri ile ilgili bilgilerin organizasyonu - Bina bilgi modellemesi kullanılarak bilgi yönetimi: Varlıkların teslimat aşaması;

ISO, birden fazla farklı sektör için uluslararası standartlar geliştiren bir kurumdur. 21 Ocak'ta, organizasyon BIM'i bir takımın parçası olarak işbirliği içinde kullanmak için standartlar geliştirdiğini duyurdu. Standardın tam adı "Bina bilgi modellemesi de dahil olmak üzere bina ve inşaat mühendisliği işleri hakkında bilgilerin düzenlenmesi ve sayısallaştırılması (BIM) - Bina bilgi modellemesi kullanılarak bilgi yönetimi" ve kurum zaten yayınlamıştır. Bölüm 1: Kavramlar ve ilkeler Bölüm 2: Varlıkların teslim aşaması. Halen, ISO 2020'de Bölüm 3'ü (Varlıkların operasyonel aşaması) ve Bölüm 5'i (Güvenlik fikirli BIM, dijital yapılı ortamlar ve akıllı varlık yönetimi) yayınlamayı planlamaktadır.


CEN TC 442 , ISO /TC 59 /SC 13, BS B/555  BIM Çalışma gruplarınca yapılan çalışmaların sonucunda yayınlanan standartlar dışında aşağıdaki kılavuz doküman  ve standartlar onay aşamasındadır.
 
a) “CEN/TR 17439 Guidance on how to implement EN ISO 19650-1 and -2 in Europe”

b)EN ISO 19650-3  Organization of information about construction works -- Information management using building information modelling - Part 3:Operational phase of assets”

c)EN ISO 23386 Building information modelling and other digital processes used in construction - Methodology to describe, author and maintain properties in interconnected dictionaries (ISO/DIS 23386:2019)”

d)EN ISO 23387 Building Information Modelling (BIM) - Data templates for construction objects used in the life cycle of any built asset - Concepts and principles (ISO/DIS 23387:2019)

EN ISO 19650-4 ISO 19650-4 Organization and digitization of information about buildings and civil engineering works, including building information modelling (BIM) - Information management using building information modelling — Part 4 : Information Exchange   “ standardı taslak aşamasındadır.
EN ISO 19650-5 Organization and digitization of information about buildings and civil engineering works, including building information modelling (BIM) - Information management using building information modelling - Part 5: security-minded approach to information management (ISO/DIS 19650-5:2019) standardı çalışması için görüş alınmaya devam edilmektedir.
           
ISO, yeni standartları mevcut iki İngiliz standardına dayandırmıştır: BS 1192 ve PAS 1192-2. BS 1192, inşaat bilgilerini yönetmek için en iyi uygulamaları ortaya koyan genel bir standarttır; PAS 1192-2, sermaye / teslimat aşamasında bilgi yönetimi ile ilgili bir şartnamedir. Her iki standart da, inşaat şirketlerinin BIM Seviye 2 görevlerini yerine getirmelerine yardımcı olmak için Birleşik Krallık hükümeti tarafından kamuoyuna açıklandı.


Geçtiğimiz yaz, İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI), İngiliz spesifik standartlarının uluslararası standartlar lehine kaldırıldığını ve bu uluslararası standartların İngiliz ekibinin zaten yapmış olduğu çalışmalara dayanacağını açıkladı.

İngiltere BIM İttifakı'nın başkanı Anne Kemp, örgütün zaten belgeye giren "zaman ve taahhüdün tamamen farkında olduğunu" ve ISO standartlarının "bu taahhüdü yerine getireceğini ve kabul edeceğini" söyledi.

ISO standartlarını geliştiren teknik komite başkanı Jøns Sjøgren, “Bunu uluslararası bir seviyeye getirmek, sadece küresel projeler üzerinde daha etkin bir işbirliği yapmak değil, aynı zamanda her türlü inşaat işinde çalışan tasarımcıların ve müteahhitlerin daha net ve daha etkin bir bilgi yönetimine sahip olmalarını sağlıyor” dedi.

Kaynaklar:
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt