×

Çalışan Motivasyonunun İş Verimliliğine Etkisi


Çalışan Motivasyonunun İş Verimliliğine Etkisi 

Levent Taşkın
 

Çalışanları etkili bir şekilde yönlendirmek ve motive etmek için karizmaya ve büyük bir vizyona ihtiyacınız yoktur.
Yöneticilerimizin ve şirket yönetimlerinin çalışan motivasyonunu düşüren tutum ve davranışları, birçok yetkin ve yetişmiş personelin mutsuz ve dolayısıyla düşük verimle çalışmasına neden olur. Ya da bu personellerin aldıkları ücreti bile dikkate almadan işten kendi istekleriyle ayrılmalarına ve kariyerleri için yeni fırsatlara yelken açmalarına neden olmaktadır. 

Yetişmiş ve yetkin bir çalışanın kaybı, yeni bir personelin maliyetinin üç katından daha fazla şirkete ek maliyete neden olur; bunun dışında yeni personelin işte verimli hale gelmesi için geçecek aylarca sürecek zaman ve iş kaybı da cabası.

Çalışanlarda motivasyon kaybına yol açan temel unsurlar:

1. Kendilerini Değersiz Hissetme


Hiçbir çalışan takdir görmediği, fikirlerinin dinlenmediği, teşekkür kelimesini iyi bir iş çıkardığında bile duyamadığı ve başarılarının alkışlanmadığı bir yerde çalışmak istemez. 

2. Kariyer Fırsatı Görememek

Uzun süre aynı pozisyonda çalışıp hak ettiği terfiyi alamayan, kendisine herhangi bir gelişim ve kariyer fırsatı sunulmayan bir çalışanın bir hedefi kalmaz. Ne önünde ona sunulan bir fırsat vardır, ne de onu dikkate alıp onun geleceği ile konuşan bir yönetici vardır. Ne yaparsa yapsın onun performansını veya başarısını kim ve nasıl fark edecektir? 

3. Huzurlu ve İletişimi Yüksek Bir Ortam Bulamamak

İş yerinde aşırı stres, huzursuzluk, sürekli bir gerginlik ve yöneticiden kaynaklanan gergin bir ortam var ise kimse bu ortamda uzun süre çalışmak istemez. 

4. Sistemsizlik ve Aşırı İş Yükünden Bunalma

Geç saatlere kadar işlerin uzaması ve tamamlanamayan işlerin her gün geç saatlere kadar yapılmasının beklenmesi, son dakikada istenen raporlar, uzun süren ve sonuçlanamayan toplantılar, sistemsizlikten ve dijitalleşmeden uzak olmadan kaynaklı hatalar, hatalı veriler ve her gün değişen verilerin tutarsızlığı, nitelikli ve iş bilen çalışanın azlığından dolayı tecrübeli çalışanlara aşırı yük düşmesi gibi birçok sıkıntı çalışanı bunaltır.  

5. Şeffaf, Etik ve Adil Bir Ortamın Olmamasından Dolayı Güvensizlik ve Korku

Kimse adaletin olmadığı, kayırmacılığın olduğu, denetlenmeyi kendine yapılmış bir güvensizlik olarak benimseyen yöneticilerin olduğu bir yerde uzun süre çalışmak istemez. Etik bir yönetici dürüstlüğün, şeffaflığın, doğruluğun ve adil olmanın temsilcisidir. Bu da çalışanlar ve müşteriler için güven ile sadakat demektir. Güven ve sadakat yaratmak sürdürülebilir başarının anahtarıdır. Tam tersi de çalışanda güvensizlik ve gelecek korkusu yaratır.

6. Kötü Yöneticinin Yarattığı Stres ve Bıkkınlık

Yöneticilerin tutum ve davranışları ile çalışanlarla kurdukları iletişimin niteliği çalışanların motivasyonunda önemli rol oynamaktadır.


Çalışanların ruhuna hitap etmek onların motivasyonunda çok etkilidir. Çalışan motivasyonu bir şirkete öyle etkilidir ki, motiveli bir çalışandan her zaman çok daha fazla verim almak mümkündür

Çalışanları motive eden davranışlar:

 
 • Teşekkür etmek ve takdir etmek
 • Başarıları ödüllendirme ve başarıları kutlama
 •  Adil ve şeffaf davranmak
 • Çalışanlar için şeffaf ve ölçülebilir bir performans sistemi uygulamak
 • Fikirlerini almak, geri bildirim alıp vermek, onları dinlemek
 • Sorumluluk almalarına destek vermek, onlara güven duymak
 • Kişisel gelişimlerine destek vermek, farklı proje ve departmanlarda görev vermek, koçluk yapma
 • Dijital İK ve ortak çalışma platformlarını kullanmak
 • Sosyal aktivite ve bilgilendirme toplantılarıyla bir araya gelmek
 • Çalışan memnuniyetini düzenli ölçmek ve gelişmesi gereken konuları çalışanların fikirlerini alarak iyileştirmek
 • Çalışanların yöneticilerinden memnuniyetini ölçmek ve yöneticilerin yetkinliğini geliştirecek uygulamalara önem vermek

Motivasyonun düşük olduğu yerlerde her zaman verimlilik kaybı yaşanır. Tam tersine sorumluluk almaktan kaçınan, hatta yeni iş arayan bir mod ile çalışan kişiler, şirket içerisinde olumsuz bir etki yaratır ve çevresindeki iş arkadaşlarının verimliliğini ve enerjisini düşürür. Daha da önemlisi müşteriler de mutsuz çalışanlardan olumsuz etkilenirler, çalışanların şikayetlerini dinlemek zorunda kalırlar ve devamında müşterilerde alınan hizmetlerden dolayı kaygı ve endişe yaşarlar. 

 

 
Sözün özü; çalışanların motivasyonu göz ardı edilemeyecek kadar değerli ve üzerinde sürekli düşünülerek önem verilmesi gereken bir konudur. Çalışana değer vererek, onlara yol gösterip saygılı davranarak ve iş birliği yaparak çalışanın enerjisini ve performansını maksimum seviyede kullanmak her zaman mümkündür. Böylece aynı maliyete daha fazla verim alarak, karlılık ve büyümede büyük adımlar atabilirsiniz. Bunun yanı sıra bu olumlu değişimi müşterilere de çalışanların enerjisi ile yayarak rekabette daha avantajlı hale gelmek de mümkündür.
 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt