×

Bürokrasi'de İnovasyon Bölüm-6


Bürokrasi'de İnovasyon-6
Örnek Olaylar-2


Avni Gündüz 
 
Değerli Meslektaşım Avni Gündüz'ün  2016 yılında Emo İzmir Şube Bültenimizde yayınlanan  Bürokrasi'de İnavosyon yazı dizisini yayınlıyor, 2016 yılından bugüne kadar geçen 6 yıllık süreçte olan değişikliği sizlerin değerlendirmelerine sunuyoruz.


“Filozoflar kral (yönetici) ya da önder dediklerimiz gerçekten filozof olmadıkça, böylece aynı insanda akıl gücüyle devlet gücü birleşmedikçe, kesin kanunla herkese yalnız kendi yapabileceği iş verilmedikçe bu devletlerin başı dertten kurtulmaz. (1) “

Bürokraside mizah yazarlarına örnek olan yüzlerce olay olmuştur ve biz bunları okuyup gülerek geçmişizdir. Bürokraside İnovasyon adlı yazı dizimizde özellikle liderlerin vizyonları, hedef belirlemeleri ve bu hedefe göre yapıp yapamadıkları işlerin belli kriterlere göre değerlendirilmesinin önemine de değinmiştik. Bu yazımızda stratejik planlamanın ve  hedef belirlemenin önemini gösteren yakın geçmişte  yaşanmış  bir olay, isimler verilmeden sizlere aktarılacaktır.

Koalisyonlar döneminde yeni atanmış bir genel müdür bağlı bulunduğu bakanın yanına çağrılıp çeşitli konularda görüşmeler yapmaktadır. Bir toplantı sonrasında bakan beye “Sayın Bakanım, sizin partinin enerji politikalarını bana bildirirseniz ben de genel müdürlük yatırımlarını ve işleyişi ona göre programlayayım” demiştir. Sayın Bakan  “size çabucak cevap vermem mümkün değil” diyerek müsteşarını aramış ve genel müdürün kendisine geleceğini ve enerji politikalarını kendisine anlatıp açıklamasını söylemiştir.

Müsteşar genel müdür yanına geldiğinde hafif bir serzenişte bulunmuş ve Sayın Bakana böyle bir soru sorulamayacağını, sorusu varsa kendisine gelmesini söylemiştir. Genel müdür ise olayı biraz değiştirerek talimatı Sn Bakan verdi, ben böyle bir şey talep etmedim diye kendini kurtarmıştır. Müsteşar bir çay faslından sonra müsteşar yardımcısını arayarak “ Sn Bakanımızın talimatıdır,  Sn Genel Müdürümüze enerji politikalarını etraflıca izah et” demiştir.

Genel Müdür bunu üzerine müsteşar yardımcısına gitmiş o da bir çay ısmarlayıp Ar-Ge ve Planlama Müdiresini arayarak “Sn Bakanımızın talimatıdır, genel müdürümüze detaylı bir sunum yapınız” demiştir. Genel müdür vakit geçirmeden Ar-Ge Planlama Müdürlüğüne uğramış ve orada da bir çay içerek sunum gününü kararlaştırmışlardır.

İş bu hale gelince genel müdür geçmişteki yazışma ve raporları isteyerek bir hazırlık yapmış ve bakanlığın vereceği istikamete uygun çalışılıp çalışılmadığını irdeleyebilecek bilgileri kendince edinmiştir.  Sunum esnasında kendisine sorulabileceğini tahmin ettiği konuları da belirlemeye çalışmıştır. Sunum günü geldiğinde genel müdür yardımcıları ve bir kısım daire başkanlarını da yanına alarak bakanlığa gitmiştir. Sunumda genel konular sıralanmış, bizim genel müdürün bildiği ve geçmişte hazırlanış raporlar dışında pek fazla bir şey anlatılmamıştır. Bazı bölümlerde genel müdür çantasından çıkardığı kitap ve raporları gösterip detaya girmeye başlayınca ortalığı biraz sıkıntı basmıştır. Hulasayı kelam derli toplu bir şey ortaya çıkmadan yemek vakti gelmiş ve müdire hanım heyeti yemek yemeye davet etmiş, yemek sonrasında da öğleden sonra bir toplantısının daha olduğunu belirterek başka bir gün devam etmek üzere ayrılmış. Tabii başka bir gün bir daha gelmemiş. Genel müdürümüz de bakanlığın enerji politikalarını öğrenemeden görevinin başına dönüp çalışmaya başlamıştır.

Gel zaman git zaman TMMOB ‘nin enerji ile ilgili bir toplantısına katılmıştır genel müdürümüz. Toplantıda konuşmacılar hükümetin enerji politikasını yerden yere vurmaktadırlar.  Genel müdür ise oturduğu yerden konuşmacılara, “ne politikası? Politika falan yok, boşuna kendinizi yormayın” diye haykırmamak için kendini zor tutmaktadır. Şimdiki durum nedir? diye sorarsanız, sizlere bırakıyoruz. 

Not: Yeniden yapılanma çalışan sistemi bozma anlamına gelmez. Kobra etkisi diye bilinen bir deyim vardır. Buna göre düzeltmek için aceleyle yapılan işler sistemi daha kötü hale getirir. Bu nedenle akılcı ve sistematik çalışmak gerekir.

(1)    Platon;Devlet

 

 2022 yılında sayın bakanlarımız sık sık yurt dışına görevli giderler. Bu görevlendirme bakanlar kurulunca yapılır ve yerine de kimin vekalet edeceği belirlenir. Diğer bakanlıkları bilmiyorum ama enerji bakanı yurt dışına gittiğinde yerine kimin vekalet edeceği ilgili tüm bakanlık birimlerine faks ile duyurulurdu. (belki şimdi vazgeçmişlerdir) Enerji bakanlığına bağlı 26 genel müdürlük ve bunların içinde en büyüğü TEDAŞ ve TEDAŞ’ın 80 il müdürlüğü ve yüzlerce ilçe müdürlüğüne “ Sn.  Bakanımız …… Arnavutluk Cumhuriyetini ziyarete gittiğinden yerine devlet bakanımız sn……….. vekalet edecektir. Gereğini önemle rica ederiz. Bakan a. Müsteşar …..” diye faks çekilirdi.

Çok sayın bakanımız gidip geldikten sonra gelen fakslarla durumdan haberdar olurduk ve bazen bu arada faks bize gelinceye kadar bakanın dönüp başka bir ülkeye de gittiği olurdu. Üşenmeden bir faks kağıdının ve fotokopilerin sayısını çıkartıp ne kadar kağıt sarf edildiğini ve bu kadar kağıda karşılık ne kadar ağaç kesildiğini çıkarıp TEDAŞ Genel Müdürlüğü’ne rapor edip göndermiştik. Tabii ki ülkemizde bol bulunan ve değersiz(!) olan zaman ve işgücü kaybını dikkate bile almamıştık bu raporda. Neticeyi kelam bu raporun geniş katılımlı bir toplantıda konuşulduğu ve genel müdürün bu tür gereksiz yazışmaların önlenmesi için talimat verdiğini duymuştuk ama uzunca bir süre daha uygulamanın devam ettiğini biliyorum.

 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt